• BIST 110.059
 • Altın 174,787
 • Dolar 4,0903
 • Euro 4,9985
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 23 °C

"Feyzioğlu'nun Canduran'la Kurduğu İttifakı Anlayabilmiş Değilim"

"Feyzioğlu'nun Canduran'la Kurduğu İttifakı Anlayabilmiş Değilim"
Ankara Barosu Başkan Adayı Av. Erol Yılmaz Aras, Başkanlık yarışıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

BAROTÜRK Özel Haber

Av. Aras, daha önce DSA' (Demokratik Sol Avukatlar Grubu) dan aday adayı olmuş daha sonra da önseçime katılmayacağını genel kurulda direkt aday olacağını duyurmuştu.

Yeni bir yazılı bir açıklama ile önseçime girmeme gerekçelerini detaylandıran ve perde arkasında yaşananları anlatan Av. ARAS, DSA'nın diğer aday adayları hakkında da çarpıcı iddialarda bulundu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran'ın ittifak halinde olduğunu ifade eden Av. Erol Yılmaz Aras, "Metin Başkanla birçok kez görüştüm, ayağı yere basan özeleştirileri ve samimi teklifleri oldu ama Hakan’la kurduğu ittifakı, hala anlayabilmiş değilim" dedi.

Av. Aras, bu 'ittifakı' etik ve mantık kurallarıyla bağdağtıramadığını da sözlerine eklerken; "Feyzioğlu ile tüm iftira kabilinden söylentilerin aksine, bir anlaşmamız olmadı." dedi. 

DSA Aday Adaylarından Av. Seçkin Arıkan'ı da sert sözlerle eleştiren Av. Aras, Seçkin Arıkan hakkında "bir gruba üç dört sandalye vermiş kutsal bir görev olması lazım gelen 'staj kurulunu zehirlemeye devam' diyen bir anlayışla Başkanlığa gelmeye çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Av. Aras, Av. Seçkin Arıkan'la ilgili olarak; "geçen sefer Hakan’ın yaptığını yapmış, adayları oyuncağa çeviren adlarına ‘Diren’ diyen (yönetimdeler neye direniyorlarsa) bir gruba üç dört sandalye vermiş kutsal bir görev olması lazım gelen staj kurulunu zehirlemeye devam diyen bir anlayışla Başkanlığa gelmeye çalışıyor, etrafı çevrili sözde başkan yani ikinci Hakan olmaya razı Başkanlık çizgisinde." dedi.

Mevcut şartlardan dolayı önseçime girmeyrek tarihi bir adım attıklarını savunan Av. Erol Yılmaz Aras, "Adı DSA Önseçimi ama listeler bizden değil... Ankara Barosu'nun Ekim ayında yapılacak Genel Kurulu'nda sizlere seçenek sunacağız." dedi.

Diğer Aday Adayları Av. Fatih Deniz Alaeddinoğlu ve Av. Özgün Şimşek ile aralarında geçen konuşmaları ve gelinen süreci de değerlendiren Ankara Barosu Başkan Adayı Av. Erol Yılmaz Aras'ın açıklamalarının tamamı şu şekilde;

Değerli meslektaşlarım,

Daha önce DSA Önseçimine katılmama kararımızı ve gerekçelerini açıklamış, “Önce İlke DSA" adıyla Ekim Genel Kurulu'nda aday olacağımızı deklere etmiştim.

Gelen istek üzerine, gerekçelerimizden biraz daha bahsetmek zarureti hâsıl oldu.

Bilindiği gibi 9 Nisan DSA genel kurulunda, aday adayları blok halinde başarı sağladık. Yedi aday bir araya geldik ve Genel Kurulu, az bir oy farkıyla kazandık.

Kısa özeti: 4 Nisan’da benim dışımdaki adaylar bir araya gelmiş anlaşma sağlanamamıştı. Beni 6 Nisan’da Fatih aradı ve akşam buluştuk, görüşmede Fatih’in teklifi ile tüm adayları aradık ve ertesi gün öğlen yemeğine davet ettik. Orada üç noktada anlaştık, metni imzaladık ve iki gün sonraki genel kurulu aldık. Genel kurul ortaya koydu ki Hakan beyle Metin beyin ittifakı ancak elbirliği ile aşılabilir.

Sonra Fatih ve Özgün benimle görüşmek istedi, görüştük. Dört gün sonra da tüm adaylar Yıldız Liva da buluştuk. Fatih le Özgün’ün (teklif sahibi Özgün) bana söylediği şeyi aynen tüm adaylar tekrar ederek, özetle; “Başkan Adaylığı sona bırakılsın, önce delegasyonu, denetim, disiplin, yönetim birlikte belirlensin, en son Başkan Adayı içimizden ya da dışarıdan biri olsun" dediler.

Ben de "bunun tatbiki kabil değil, ya en sonda Başkan Adayı üzerinde anlaşılmazsa ne olacak zaman da kalmaz “diyerek buna itiraz ettim, Başkan adayı belirlemenin başlaması gerektiğini söyledim. Benim dışımda hepsi, karşı öneride mutabık kalıp bana da arkadaşlarımla danışmam için üç beş gün sure verdiler.

Ertesi gün Mülkiyelilere davet edildim, orda daha geniş bir kitlenin önünde ben sebeplerimi, onlar sebeplerini, anlattı. Yine uzlaşma olmadan ayrıldık. Biz, ekip olarak, takip eden Salı 17 Mayıs günü arkadaşlarımla Göksu da toplandık. Yolda, grup olarak tek başımıza kararımızı (gerekirse Direk Genel Kurula gideceğimizi de derç ederek) bu sayfadan duyurdum.

Sonra, aklın yolu bir; üç adayda o yönteme muhalif kalıp ayrılmışlar. Özgün ve Fatih, Birleştik diye algı operasyonu yaratamaya çalışıp duyuru yaptılar.

Bu doğru olmayan duyurulara, geç saate kadar kimse cevap vermeyince, ben, gerçeği yukarıdaki gibi özetleyip, durumu bu sütunda anlattım. Ve burada ya saflık ya sinsilik var dedim, çünkü Birleşme falan yoktu, buna tepki gösterip saldırdılar ama yazdıklarıma tek satır yalanlama getiremeyip demagoji yolunu seçtiler. Kısaca, Adayları yakından izleyince önseçimde birlik imkânı bulamadım.

Metin Başkanla birçok kez görüştüm, ayağı yere basan özeleştirileri ve samimi teklifleri oldu ama Hakan’la kurduğu ittifakı, hala anlayabilmiş değilim, ne etik ne de mantık kurallarıyla bağdaştıramadığım için, kendisiyle, tüm iftira kabilinden söylentilerin aksine, bir anlaşmamız olmadı. Benim tek ittifakım meslektaşlarımla, ekip arkadaşlarımla oldu.

Daha sonra listelerin açıklanmasına kısa bir süre kala, geçen seçimde sağın istilasına uğrayan DSA'nın bu kez hem Sağ’ın hem de aşırı Sol’un istilasına uğradığını gördüm.

Adı DSA Önseçimi ama listeler bizden değil (Hakan'ın ve Zafer Abinin listeleri).

Seçkin’se geçen sefer Hakan’ın yaptığını yapmış, adayları oyuncağa çeviren adlarına ‘Diren’ diyen (yönetimdeler neye direniyorlarsa) bir gruba üç dört sandalye vermiş kutsal bir görev olması lazım gelen staj kurulunu zehirlemeye devam diyen bir anlayışla Başkanlığa gelmeye çalışıyor, etrafı çevrili sözde başkan yani ikinci Hakan olmaya razı Başkanlık çizgisinde.

Fatih’in durumunu yukarıda anlattım. Hani yarışma, hani DSA ilkeleri.

CESUR KARAR ZARURETİ:

Bu koşullarda; 24 yıl önce gelmesi için uğrunda büyük mücadele verdiğim önseçimden, anlamını yitirdiği için vazgeçmek, ÖNCE İLKE ismini gruba ekleyip (ÖNCE İLKE DSA), direk Genel Kurula gitmek, takip eden Ocak ayında yeni seçim yöntemini konuşmak üzere toplanıp bu yöntemle ÖNSEÇİME son verip kurul ya da başkaca mantıklı bir yöntemle ama Demokratik Solcu avukatlarla, irade fesadına uğramayan yepyeni bir yöntemle sistemi tazelemek ZARURETI döğdürmesek ustalarıma, akranlarıma ve genç meslektaşlarıma güvenerek bu tarihi adımı, çalışma arkadaşlarımla birlikte attık.

ÖNSEÇİME YUKARIDAKI GEREKCELERLE, DEVRIM YAPMAK UZERE, KATILMIYORUZ.

Ankara Barosu'nun Ekim ayında yapılacak Genel Kurulu'nda sizlere seçenek sunacağız.

Saygılarımla

ÖNCE İLKE DSA BASKAN ADAYI

Av. Erol ARAS

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim