• BIST 107.015
 • Altın 172,048
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 20 °C

Gaziantep’te Son 15 Yılda CMK ve Adli Yardımdan 215 Bin Kişi Yararlandı

Gaziantep’te Son 15 Yılda CMK ve Adli Yardımdan 215 Bin Kişi Yararlandı
Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı, Adli yardım müessesesi ile CMK servisinden son 15 yılda ekonomik durumu olmayan 215 bin kişinin yararlandığını söyledi.

Av. Bektaş ŞARKLI; yaptığı yazılı açıklamada CMK ve Adli yardımın amacının bireylerin hak arama özgürlüklerinin önünde engeli aşmak ve hak arama özgürlüğünün kullanımında eşitliği sağlamak üzere, avukatlık ücretini ve yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayanların avukatlık hizmetlerinden yararlandırmak olduğunu bildirdi.

Gaziantep Barosu’nun Bu hizmeti yerine getirdiğini söyleyen Baro Başkanı Av. ŞARKLI, ‘’Gaziantep’in nüfusu 2014 yılı itibarıyla 1 Milyon 518 bin olup Suriye’den iç savaş nedeniyle Gaziantep’te yaklaşık 300 bin Suriyeli göçmenin de yaşadığını varsayarsak bu nüfus yaklaşık iki milyonu buluyor.

Avukatlık ücretlerini ve diğer yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayanlar, bu durumlarını kanıtlamak kaydıyla, adli yardım hizmetinden yararlanabilmekte ve bu hizmetten başvurular değerlendirildiğinde, %90 gibi bir oranla daha çok kadınlar yararlanmaktadır. Özellikle boşanma, velayet, nafaka, kadına yönelik şiddet, kadın sığınma evinden gelen yurttaşlarımızdan masraf alınmamaktadır. Engelli yurttaşlarımıza da hiç bir konu kısıtlamadan adli yardım hizmetini en iyi şekilde yararlandırılmaktadır. 

Gaziantep Barosu bünyesinde hizmet veren Adli Yardım Bürosu tarafından, 2013 yılında 577,2014 yılında 649 ve 2015 Ocak ayından bugüne Son 7 ayda Adli Yardım Büromuza başvurulardan gerekli şartları taşıyan 593 dosya için 593 Avukat görevlendirilmesi yapılmıştır. Yılsonuna kadar bu sayının 900 civarında olması beklenmektedir.

CMK Servisi'ne bağlı 690 avukatın ise, 24 saat yurttaşlara hizmet verdiğini belirten Av. Bektaş ŞARKLI; "Gaziantep’te son 7 ayda soruşturma ve kovuşturma evreleri 13870 dosya için 14403 Avukat görevlendirildi.’’ Suç oranlarına bakıldığında hırsızlık, uyuşturucu madde ticareti, taksirle ve kasten adam yaralama, yağma ve kaçakçılık suçları oransal olarak diğer suçların önüne geçmektedir. Bu sayı her geçen gün artmaktadır. 690 avukatın da çeşitli sorunları bulunmaktadır. Bu görevlendirmelerde ödenen ücretler, günümüz şartlarında komik rakamlardır. CMK ücretlerinin iyileştirilmesi ve mesleki sorunlarla ilgili taleplerimiz bir süre önce Başkanlığımız tarafından gerek Adalet Bakanı Kenan İpek’e ve gerekse de TBMM’de bulunan avukat kökenli milletvekillerimiz ziyaret edilerek dosya halinde sunulmuştur" dedi.

Suç isnadına muhatap olan şüpheli veya sanığın, kendisini avukatla temsil ettirip savunması, gerek Uluslararası Hukukta ve gerekse Türk Ceza Yargılaması Hukuku’nda tartışmasız kabul görmektedir.

İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin “Dürüst yargılanma hakkı” başlıklı m.6/3-c’de, “Kendisini bizzat savunmak veya seçeceği bir müdafiin yardımından faydalanmak, eğer avukatla temsil için gerekli maddi olanaklardan yoksunsa ve adaletin yerine gelmesi için gerekli ise, “re’sen atanacak bir avukatın yardımından ücretsiz olarak yararlanabilmek” hükmüne yer verilerek, şüpheli veya sanığın avukat yardımı almasının bir hak olarak tanımlanmış olup, kanun koyucunun “Müdafiin görevlendirilmesi” başlıklı CMK m.150’de, bazı şüpheli veya sanıkların özelliklerini ve uygulanma ihtimali bulunan hapis ceza sınırını dikkate almak suretiyle zorunlu müdafiliği öngördüğünü ifade etmek isteriz.

CMK m.150’ye göre, “Şüpheli veya sanıktan kendisine bir müdafi seçmesi istenir. Şüpheli veya sanık, müdafi seçebilecek durumda olmadığını beyan ederse, istemi halinde bir müdafi görevlendirilir.

Müdafii bulunmayan şüpheli veya sanık; çocuk, kendisini savunamayacak derecede malul veya sağır ve dilsiz ise, istemi aranmaksızın bir müdafi görevlendirilir.

Alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı yapılan soruşturma ve kovuşturmada ikinci fıkra hükmü uygulanır.

Buna göre sanık veya şüphelinin “çocuk” olması halinde (18 yaşından küçük),sağır ve dilsiz veya suçun alt sınırının TCK’da 5 yıldan fazla hapis cezasını gerektirmesi halinde şüpheli veya sanığın talebi olmasa dahi müdafii atanması zorunludur.

Av. Şarklı, son 15 yıla bakıldığında Gaziantep Barosu tarafından yaklaşık 215 bin kişinin zorunlu müdafilik kapsamında avukatlık hizmetinden yararlandığını da sözlerine ekledi.

Son 15 yılın istatistiki verileri sunulmuştur:

lll.png

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim