• BIST 92.967
 • Altın 194,964
 • Dolar 4,7402
 • Euro 5,4995
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 27 °C

Geçmişe Etkili Olacak Şekilde Vergi Kaydı Açılması

Geçmişe Etkili Olacak Şekilde Vergi Kaydı Açılması
Av. Nazlı Gaye Alpaslan yazdı; Geçmişe etkili olacak şekilde vergi kaydı açılması

Bilindiği gibi, son yıllarda vergi daireleri tarafından bazı iş veya meslek gruplarında geçmişe yönelik vergi kayıtları açılarak e-beyan verilmediği gerekçesiyle yüksek miktarlara varan özel usulsüzlük cezaları mükelleflere tarh ve tebliğ edilmektedir. Oysaki, bu gibi makable şamil vergi mükellefiyetlerinin tesisi hukukta yara açmaktadır.

Şöyle ki; 

1) Geçmişe yönelik vergi kaydı açılarak mükellefler 2013 yılında açılan vergi kaydına istinaden 2008 yılından itibaren başlamak üzere mükellef olarak kayıtları tesis edilmektedir.

2) Geriye doğru vergi kaydı açılarak mükelleflerin mağdur edilmesi hukuken olanaklı görülmemektedir.

3) Geçmişe yönelik vergi kaydı açılan insanlara bu durum aradan 4 yıl geçtikten sonra tebliğ edilerek, bu insanların aşırı özel usulsüzlük cezaları ile tecziye edilmesi adil yargılama ilkesine aykırılık oluşturmaktadır.

4) E-beyan özel usulsüzlük cezaları uygulama suretiyle mükellefler geçmişte verilmediği iddia edilen bir durumla ilgili 2013 yılında cezalandırılmaktadır.

5) Konuyla ilgili Danıştay 4. Dairesi tarafından verilen önemli bir karar bu gibi olaylara son noktayı koymuştur. Artık, gelir idaresi bu konuda uygulamasını değiştirip, geçmişe etkili olacak şekilde açılabilecek vergi kayıtları nedeniyle ceza kesmemesi gerekir.

6) Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan 449 seri nolu VUK genel tebliği bir ölçüde bu gibi problemleri ortadan kaldırmıştır. Ancak geçmişe yönelik ödenen cezalar konusunda bu genel tebliğ herhangi bir kolaylık hükmü getirmemektedir. Genel tebliğin aksayan yönlerinin düzeltilmesi ve geçmişe yönelik ödenmiş olan cezalarında mükelleflere geri red ve iadesi zorunludur.  

Danıştay 4. Dairesinin 7.2.2013 gün ve E:2012/6286-K:2013/462 sayılı kararları gereğince geçmişe yönelik olarak mükellefiyet tesisi halinde e-beyan verilmediği iddiasıyla (3074) kod nolu özel usulsüzlük cezasının kesilemeyeceğine karar vermiştir.[1] Anılan kararın incelenmesi ve gerekçesinin uygulanmasında yarar olacaktır.


[1] Anılan kararın gerekçesi kısaca şöyledir: “… mükellefin işe başladığı tespit edilen tarih esas alınarak, geçmiş dönemleri de kapsayacak şekilde mükellefiyet tesis edilmesi halinde, işe başlama tarihi ile mükellefiyetin tesis edildiği   tarih arasındaki dönemlerde elektronik ortamda beyanname verilmesi hukuken ve fiilen mümkün olmadığından dava konusu özel usulsüzlük cezalarını kaldıran mahkeme kararında hukuka aykırılık görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle, temyiz istemin reddine ve kararın yukarıda belirtilen gerekçeyle onanmasına oyçokluğuyla karar verildi”

Av. Nazlı Gaye Alpaslan / HÜRSES
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim