• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 25 °C

Genç Avukatlara Meslek Öğütleri (1)

Av. Ahmet ÇOLAK

Telefon ve mail yolu ile  bana ulaşan genç meslektaşlarım meslek büyüğümüz Ali Haydar Özkent’in öğütlerini ısrarla yeniden yayınlamamı istediler.

Bu isteği geri çeviremediğim için 10 günlük yazı serisini tekrar yayınlıyorum:

Avukatlık mesleğini icra edenler  tecrübeleri ile  bilgi  ve birikimini her ne hikmetse  meslektaşlarına  aktarmada  biraz  çekingen davranıyorlar.

Genç Avukatlar çoğu zaman el yordamı ile başlıyorlar mesleğe…

Bundan 75 sene önce İstanbul Barosu eski genel sekreteri Avukat Ali Haydar ÖZKENT'in İstanbul Barosunca da yayınlanmış bulunan AVUKATIN KİTABI adlı eseri istisnalardan birisi…

Özellikle "GENÇ AVUKATLARLA GİZLİ KONUŞMALAR" bölümünü  mesleğe yeni başlayan her avukatın okumasını tavsiye ederim.

75 Sene içinde güncelliğini koruyan bu kadar güzel öğütleri ben  mesleğin 28. yılında tesadüfen öğrendim.

Umarım genç meslektaşlarıma merhum meslektaşımız Ali Haydar Özkent’in  “gizli konuşmaları” yararlı olur.

GENÇ AVUKATLARLA GİZLİ KONUŞMALAR

Bu faslı yazmağa neden lüzum gördük? Yolun çoğunu aldığımız ve önümüzde pek azını bıraktığımız şu sıralarda, genç arkadaşlarım, sizinle gizli bazı şeyler konuşmak istiyorum

Bu konuşacaklarımızın kanunlarda, kitaplarda yeri yoktur. Kanunlarda, kitaplarda, meslek an'anelerinde yeri olan şeyleri bundan evvel yazdık. 

Şimdi konuşacaklarımız, san'atın daha temiz, daha temiz, daha rahat ve daha verimli yapılması için ne gibi şeylerin gerek olduğuna, nasıl hareket edilmesi icap ettiğine dairdir. 

Yani biraz da maddî taraf. Baroya ayak atarken bunları bize toptan söyleyen olmadı. Bir kitapta da yazılmış görmedik. Adliye sarayında eski bir üstattan konuşma esnasında tesadüfen işittiğimiz bir söz, Öteki birinden duyduğumuz bir şikâyet ve bir figan, Disiplin Meclisinde geçen bir vak'a, bir kıvılcım... Nihayet yirmi iki senelik bir tecrübe bunları bize öğretti. Nice arkadaşlar biliriz ki işin değil fakat angaryanın çokluğundan ve kazancın azlığından şikâyet ederler. Kıymetli zamanları, hattâ sıhhatleri şunun elinde oyuncaktır. Zayıf iradeli olduklarından kendilerini bedava kullandırır, iş sahiplerinin esirleri derecesine düşürürler. Hülâsa rahat yüzü görmezler ve yarınlarından emin değildirler.

MESLEĞİN HAYSİYETİNE TOZ KONDURMAYINIZ 

Bu gizli fasılda konuşmak istediğimiz şeyler, mesleğinize, haysiyetinize toz kondurmamak, sıhhatinizi bozmamak, yazıhanenizi kapayıp ta çıktığınız zaman geniş bir nefes almak, yarını düşünmeyerek yemek masasında karınız ve çocuklarınızla kedersiz ve neş'eli bir yemek yemek, geceleri rahatça bir uyku uyumak ve ertesi günü korkusuz ve sağlam, işinize başlayabilmek için lâzım gördüğüm şeylerdir. Bab, fasıl ayırmaksızın ve hiç bir tasnife tâbi tutmaksızın bunları, kafamda doğduğu gibi, sıralıyorum. Bu gizli konuşmalar, genç meslektaşlarım, yalnız sizin içindir. Eskiler ne ise odur. Onlar bu yazıları okurken geçmişe teessüf etseler de geri dönmek ellerinde değildir. Sizler, mesleğe yeni başlıyorsunuz. Dikkat ederseniz iş sahiplerine, işlere, hâdiselere kendinizi ezdirmezsiniz. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim