• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -1 °C

Hangi Akademik Personel Nöbet Ücreti Alabilir?

Hangi Akademik Personel Nöbet Ücreti Alabilir?
Danıştay 8. Dairesi angarya yasağına atıfta bulunarak nöbet tutan bazı akademik personele de nöbet ücreti verilmesi gerektiğine hükmetti.

Danıştay 8. Dairesi akademik personelin nöbet ücretiyle ilgili önemli bir karar verdi.

2547'e tabi olarak çalışan bir uzman doktor, tuttuğu nöbetlere karşılık olmak üzere nöbet ücreti talep etmiş, çalıştığı üniversite ise bu talebi reddetmiştir. Açılan davada idare mahkemesi, akademik personele nöbet ücreti verilmesini öngören bir hüküm bulunmadığı, 657'de yer alan hükmün sadece memurları ve sözleşmeli personeli kapsadığı gerekçesiyle davacı aleyhine karar vermiştir. Ancak davanın temyizinde, Danıştay 8. Dairesi, 2547 sayılı Kanunun 50/e maddesi ile 657'nin ek 33. maddesinin 2. fıkrasına atıfta bulunarak, 50/e kapsamında yer alan akademik personele de nöbet ücreti verilmesini kararlaştırmıştır.

Aşağıda yer alan karar bireysel bir karardır. Nöbet ücreti talep eden ve 50/e maddesi kapsamında yer alan akademik personelin, üniversitesine başvurarak nöbet ücreti talep etmesi, talebin reddi halinde 60 gün içinde idare mahkemesinde dava açması gerekmektedir.

Aşağıda yer alan Danıştay kararı, dava açılması sırasında dosyaya ek olarak konulmalıdır.

Maliye Bakanlığının resmi açıklaması için tıklayınız.

İşte Danıştay kararı:

  

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim