• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 8 °C

Hasan Cemal 'Cumhurbaşkanı'na Hakaret' Davasında İlk Savunmasını Verdi

Hasan Cemal 'Cumhurbaşkanı'na Hakaret' Davasında İlk Savunmasını Verdi
Hasan Cemal 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' davasında ilk savunmasını verdi: Bu davalar ifade özgürlüğüne ölümcül darbeler indiriyor!

T24 yazarı ve P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu Başkanı Hasan Cemal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında açılan davada bugün ilk savunmasını verdi. 1 yıldan 4 yıl 8 aya kadar hapsi istenen Hasan Cemal, İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde iddianameye karşı verdiği savunmasında, "Yazım sert bir eleştiri yazısıdır. Hakaret yoktur. İfade özgürlüğü çerçevesindedir. Adalet Bakanı'nın da açıkladığı gibi neredeyse 2 bine dayanan Cumhurbaşkanı'na hakaret davaları Türkiye'de ifade özgürlüğüne ölümcül darbeler indirmektedir" dedi.

Avukatı Fikret İlkiz'le birlikte savunmasını veren Cemal, şunları söyledi:

"İfade özgürlüğü demokrasilerin olmazsa olmaz koşuludur. Devleti yönetenlerin eleştiriye tahammülü demokrasinin temel ilkelerinden biridir. Cumhurbaşkanı'na hakaret davaları ifade özgürlüğünün sınırlarını çok büyük ölçüde daraltmakta, özellikle medyanın haber merkezlerinde çok büyük bir korku atmosferi yaratmaktadır. Yazarlar yazılarını yazarken, yazı işleri başlık çıkarırken bu korku ikliminden etkilenmektedir. Medya bağımsızlığı bundan büyük bir darbe yemektedir. Ve suskun bir toplum ve suskun bir medya ortamı yaratılmaktadır. zarar vermektedir. Sansür ve otosansür mekanizmaları bu davalar yüzünden daha çok işlemektedir. Bu yazıyı okuduğunuz vakit göreceksiniz. Yazı Hürriyet'e ve Ahmet Hakan'a yapılan saldırı ve bundan dolayı da Cumhurbaşkanı'nın, yakınları olan eski danışmanları ve millletvekillerinin aldıkları tavırla yürümektedir." 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmişti. Dava konusu yazının aktarıldığı iddianamede, Hasan Cemal'in hangi ifadesiyle Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiğine yer verilmemesi dikkat çekmişti. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin "gereğinin yapılması" yazısının ardından Erdoğan’ın, avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla “Sen Cumhurbaşkanı ol, hem de...” başlıklı yazısı nedeniyle şikâyetçi olduğu Hasan Cemal, 1 yıldan 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Davanın ilk duruşması  28 Eylül sabahı saat 09:55’te yapılacak.

Hasan Cemal: Sen cumhurbaşkanı ol, hem de...

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin ilgili yazıya dair “gereğinin yapılması” talebiyle Adalet Bakanlığı’na gönderdiği dilekçe üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hasan Cemal hakkında TCK 299'dan soruşturma başlatmıştı.

Cemal, avukatı Fikret İlkiz eşliğinde Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 6 Ocak’ta ifade vermişti. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Tahsin Yavuz’a ifade veren Hasan Cemal, “Yazımda Cumhurbaşkanı’na hakaret ve iftira yoktur. İfade özgürlüğü çerçevesine oturan sert bir yazıdır. İftira ve hakaret kastım yoktur. İktidar sahiplerinin de eleştiri karşısında daha tahammüllü olması gerektiği kanaatindeyim" demişti. 

Savcı: Salt hakaret içeren ağır ifadeler...

Savcı Kürşat Kayral tarafından 6 Nisan’da tamamlanan iddianamede Hasan Cemal'in yazısının aktarılmasının ardından şu ifadelere yer verildi:

“Yazıda kullanılan tümcelerin; incelenmesinde;

Herkesin düşünceyi açıklama hakkına sahip bulunduğu, bu hakkın düşünce hürriyetini ve hakkın resmi makamların müdahalesi ve memleket sınırları söz konusu olmaksızın kullanımını içerip, haber veya fikir alma veya vermek özgürlüğünü kapsadığı, hatta hakkın kapsamının ve sınırlarının çoğunluğu rahatsız edecek şekilde şoke edici ve endişe verici olmasının ve siyaset sahnesinde bulunanlar ile devletleri yönetenler açısından bunlara karşı eleştirilerin sert ve acımasız olması unsurunu da içerdiği,

Ancak hiçbir zaman hakaret içeriğinin fikir özgürlüğünde yer almasının bu hakkın özü ve ruhuna uygun bulunmadığı, kişilik hakkının ve saygınlığının insan haklarının gelişiminde büyük rolünün olduğu, şeref ve haysiyet kavramının kişiye toplum tarafından verilen değerlerin tümünü ifade ettiği, Türk Ceza Yasasının 299.maddesinde korunmak istenilen hukuksal değerin, devleti temsil eden ve yürütme organının başı olan Cumhurbaşkanının şahsında devletin saygınlığı olması ve yasa koyucunun bu hükümle Cumhurbaşkanına saygının yüksek ve sarsılmaz bir halde tutulmasını sağlamayı amaçladığı, böylece devletin manevi kişiliği, Anayasal kurumları ve hukuksal kişiliğinin korunduğu, Cumhurbaşkanının devletin başı olarak bu sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil ettiği bu suç tipinde diğer Anayasal kurumlardan farklı olarak, kişi ile kurumun bütünleştiği, korunan değerin sahibinin Devletin kişiliği olduğu, suçun maddi unsurunun da, görev ile ilgili veya görev nedeniyle olmasının zorunlu bulunmadığı,

Şüpheli tarafından kullanılan ibarelerinin, düşünce açıklama ve düşünceyi yayma özgürlüğü dışında salt hakaret içeren ibareler olup, ağır ve sert eleştiri sınırlarının aşılmış bulunduğu, kullanılan sözcüklerin A.İ.H.S. ve sözleşmeye dayalı A.İ.H.M. kararlarında belirtilen koruma kalkanında bulunmasının mümkün bulunmadığı,

Eylem, şikayete bağlı suç niteliğinde bulunmadığından onarıcı adalet müessesesi olan uzlaşma hükümlerinin uygulanmadığı, İlgili yayının yapıldığı internet sitesinin niteliği açısından, aleniyet unsurunun gerçekleştiği,

Eylemde kullanılan söylemlerde, açıkça Türkiye Cumhuriyeti 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kast edilmiş bulunduğu...”

Duruşma eylülde

Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi, savcı Kürşat Kayral tarafından hazırlanan iddianameyi  11 Nisan’da kabul etti. Hasan Cemal’in TCK 299/1-2 kapsamında 1 yıldan 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle yargılanacağı davanın ilk duruşması  28 Eylül sabahı saat 09:55’te yapılacak. Hasan Cemal ve avukatı Fikret İlkiz  20 Mayıs’ta İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde iddianameye karşı savunma yapacak.

İki soruşturmaya takipsizlik verilmişti

Hasan Cemal’in, T24’te yayımlanan 12 Ağustos 2015 tarihli "Akan kanın bir numaralı sorumlusu Saray'daki Sultan'dır, nokta!" ve 7 Eylül 2015 tarihli “Heyy sen!” başlıklı yazılarına dair de Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla soruşturma açılmıştı. Savcılar Umut Tepe ve Emin Aydinç, soruşturmalar hakkında takipsizlik kararı vermişti.

Savcı Umut Tepe, "Akan kanın bir numaralı sorumlusu Saray'daki Sultan'dır, nokta!" başlıklı yazısına ilişkin verilen takipsizlik kararının gerekçesinde "mağdurun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olması nedeni ile eleştirilere diğer insanlara göre daha fazla katlanması gerektiği" görüşüne yer vermiş ve "siyasetçileri ve toplum önünde bulunan tanınmış kişileri eleştiri sınırlarının normal bireye göre daha geniş olduğu" ifadesini kullanmıştı.

Hasan Cemal hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaretten açılan ikinci soruşturmayı yürüten savcı Emin Aydinç da şu ifadelerle takipsizlik kararını gerekçelendirmişti:

"Eleştirinin ağır ve keskin bir eleştiri olmasına karşın ifade özgürlüğünden yararlanabilen açıklama mahiyetinde olduğu, yazının bir bütün olarak eleştirel nitelik arz ettiği, yazıdan ayrı olarak başlı başına hakaret suçunu oluşturacak mahiyette herhangi bir ibarenin de yazıda yer almadığı, bu itibarla şikayet konusu yazının hakaret suçunu oluşturmadığı kanaatine varılmıştır."

CAN BURSALI / T24

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim