• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 6 °C

Hayal Bile Değildi, Gerçek Oldu; CHP, Risale-i Nurlar İçin AYM'ye Başvurdu

Hayal Bile Değildi, Gerçek Oldu; CHP, Risale-i Nurlar İçin AYM'ye Başvurdu
Cumhuriyet Halk Partisi, aralarında Risale-i Nur'ların devletleştirilmesinin de bulunduğu son torba yasasında yer alan 23 maddenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında CHP olarak Soma maden faciasından sonra hükümetin Meclis'ten geçirdiği 146 maddelik torba yasanın 23 maddesinin iptali istemi ile Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurduklarını bildirdi. Daha önce ivedi olarak 3 maddeyi AYM'ye götürdüklerini hatırlatan Hamzaçebi, anayasa aykırı olduğu gerekçesi ile yüksek yargıya taşıdıkları 23 maddeden yedisi hakkında görüşlerini paylaştı. Birinci madde olarak taşeron uygulamasının iptalini istediklerini ifade eden CHP Grup Başkanvekili, kabul edilen torba yasası ile taşeronluk sisteminin kapsamının genişletildiğini anlattı.

'GÖZÜ İNŞAATTAN BAŞKA BİR ŞEY GÖRMEYEN BİR ANLAYIŞ VAR YÖNETİMDE'

Anayasaya göre meraların devletin koruması altında olduğunu ifade belirten Hamzaçebi, torba yasaya eklenen bir madde ile Bakanlar Kurulu'nun istediği merayı yapılaşmaya açabildiğinin altını çizdi. Hamzaçebi, Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında meraların ülke yüz ölçümüne oranının yüzde 56 olduğunu, bugün bu oranın yüzde 16'ya düştüğünü aktardı. Meraların elden gittiğini söyleyen Hamzaçebi, "Gözü inşaattan başka bir şey görmeyen bir anlayış var yönetimde." dedi.

DEVLET, 'İSTEDİĞİM ESERİ DEVLETLEŞTİRECEĞİM' DİYOR

Torba yasa ile Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda değişikliğe gidildiğini aktaran Akif Hamzaçebi, değişikliğin doğrudan doğruya mülkiyet hakkı ile fikir özgürlüğüne müdahale olduğunu vurguladı. Mevcut kanunda yer alan bir hükme göre memleket kültürü bakımından önemli bulunan eserlerin, 'hak sahiplerinin münasip bir bedel talep etme hakkı saklı kalmak üzere' koruma süresi bitiminden önce kamuya mal edilebileceğini; ancak bunun iki şartı olduğunu aktaran Akif Hamzaçebi, birincisinin bu eserin iki yıldan fazla bir sürede piyasada bulunmuyor olması olduğunu belirtti. İkinci olarak da hak sahibi ya da mirasçılarının 'ben bu eseri artık yayınlamayacağım' demesi şartı. Böyle bir durumda aranıp da bulunamayan bir esere devletin seyirci kalmasının düşünülemeyeceğini ifade eden Hamzaçebi, şöyle devam etti: "Şimdi yapılan değişikle bu iki şart ortadan kaldırılıyor. Yani eser piyasada bulunuyor, hak sahipleri 'biz bu eseri basmayacağız' demiyor, hiçbir sorun yok. Ama devlet diyor ki, 'ben istediğim eseri kamuya mal edeceğim, devletleştireceğim'. Bu düşünce özgürlüğüne aykırıdır, mülkiyet hakkına aykırıdır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle güvence altına alınmış olan düşünce ve ifade özgürlüğü hükümlerine açıkça aykırıdır."

'GİZLİ SANSÜR UYGULAMASI GETİRİLEBİLİR'

Devletin burada eserleri müsadere etmesinin söz konusu olduğunu kaydeden Hamzaçebi, yeni düzenleme ile devletin eserlerin içeriğine de karışabilmesinin yolunun açıldığını vurguladı. CHP'li Hamzaçebi, burada gizli bir sansür uygulamasının söz konusu olduğunu sözlerine ekledi.

'TÜRGEV'E HANGİ TAŞINMAZLARIN VERİLDİĞİ DİKKATE ALINDIĞINDA DÜZENLEMENİN HEDEFİ ORTAYA ÇIKMAKTADIR'

Hamzaçebi, torba yasası ile belediyelere ait binaların bir takım dernek ve vakıflara verilmesinin önünün açıldığını, arsaların kiraya verilmesinin anlaşılabileceğini; ancak hazır bitmiş bir binanın belediye tarafından bir takım vakıflara verilmesine anlam veremediklerini söyledi. CHP Grup Başkanvekili, "Bunun kamu yararı ile bir ilgisi yoktur. TÜRGEV'e hangi taşınmazların verildiği dikkate alındığında bu düzenlemenin hedefinin ne olduğu çok açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır." diye konuştu.

DEİK DÜZENLEMESİ AYM'YE TAŞINDI

Akif Hamzaçebi, özel bir kurum olan Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu'nun (DEİK) kamulaştırılmasını ve avukatlık kanunda yapılan düzenlemeyi de iptal istemiyle AYM'ye taşıdıklarını kaydetti. Akif Hamzaçebi, Gelir İdaresi Başkanlığı'nda kadrolaşmaya yol açacak bir düzenlemenin söz konusu olduğunu, bu maddeyi de yüksek yargıya götürdüklerini dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim