• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 12 °C

Hayatı Gizemlerle Dolu İşadamı Murat Bayrak'ın Çocukları Mirası Paylaşamıyor

Hayatı Gizemlerle Dolu İşadamı Murat Bayrak'ın Çocukları Mirası Paylaşamıyor
Hayatı gizemlerle dolu işadamı Murat Bayrak'ın çocukları 15 milyar liranın üzerindeki mirası paylaşmak için mahkemelik oldu. İki kız kardeş, abilerinin yönetimindeki şirketlere kayyım atanmasını talep etti

Sancak Tül, Sancak Havayolları ve Sancak Havacılık Hizmetleri’nin sahibi, Adalet Partisi eski milletvekili işadamı Murat Bayrak’ın tek erkek çocuğu Mustafa Bayrak, dört kız kardeşine mirastan pay vermeyince, kızlar hukuk mücadelesi başlatmıştı. 12 Eylül 1980’den sonra yurtdışına çıkan ve Almanya’da ikâmet etmeye başlayan Murat Bayrak, şirket işlerinin idaresinde sorun çıkmaması için hisselerini emaneten oğlu Mustafa Bayrak’a devretti. Murat Bayrak, Almanya’da yaşarken oğlunu yanına çağırdı ve emaneten verdiği hisselerin kendisine ait olduğuna dair belge imzalattı. Aynı yıl kızları Almanya’ya ziyaretine geldiklerinde bu belgeyi verdi.
 
Murat Bayrak, 3 yıl önce 95 yaşında Türkiye’ye döndü. Oğlu Mustafa Bayrak, 1918 doğumlu babasının akli melekeleri yerinde olmamasına rağmen şirketlerin varlıkları üzerinde tasarrufta bulunmaya başlayınca babalarının mirasından mahrum bırakılan kız kardeşler Fahriye Gocay ve Lale Kalem, hukuk savaşı başlattı. Açılan davada baba Murat Bayrak’ın hastalığı ve akli melekelerindeki zayıflığı nedeniyle vasi atanması, oğlu Mustafa Bayrak üzerinde gözüken malvarlığına tedbir konması, hisse iadesi için dava açılmak üzere vasiye yetki verilmesi istendi.

SAHTE DEDİĞİ EVRAK GERÇEK ÇIKTI

İki kız kardeş mahkemeye sundukları dilekçede, babaları Murat Bayrak'ı 2005 yılında Almanya'da ziyaret ettiklerinde kendilerine verdiği belgeyi de mahkemeye delil olarak sundu. Mustafa Bayrak'ın imzası bulunan belgeye göre baba Murat Bayrak, yurtdışında olması ve şirketlerle ilgilenebilecek durumda olmaması nedeniyle şirketlerin yüzde 97'lik yönetimini geçici olarak oğlu Mustafa Bayrak'a bırakıyordu. Yani Mustafa Bayrak, belgenin altına attığı imza ile şirketlerin gerçekte Murat Bayrak'a ait olduğunu taahhüt ediyordu. Mustafa Bayrak, evrakın sahte olduğunu iddia etse de yapılan bilirkişi incelemesinde evraktaki imzanın Mustafa Bayrak'a ait olduğu belirtildi.

Mahkeme kararı ile Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden alınan raporda Murat Bayrak'ın akli ve fiziki melekelerinin yerinde olmadığı belirtildi. Bütün bunların ardından 19 Kasım 2015 tarihinde Murat Bayrak'a İstanbul Barosu avukatlarından Mustafa Mahmut Karahan'ın vasi adayı olarak belirlenmesine karar verilerek duruşmanın da 23 Şubat 2016 tarihinde görülmesine karar verildi. Ancak bu karardan 4 gün sonra Bayrak, tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

EŞİT OLARAK PAYLAŞTIRILMALI

Bu gelişmeler üzerine Murat Bayrak'ın kızları, avukatları Baykal Doğan aracılığıyla mahkemeye yeni bir başvuruda bulundular. Dilekçede Mustafa Bayrak'ın her üç şirkette bulunan hisseleri ile yurtiçi ve yurtdışında bulunan banka hesaplarına ihtiyati tedbir konulması istendi. Ayrıca Mustafa Bayrak'ın, her üç şirketteki temsil ve tasarruf yetkisinin kısıtlanarak üç şirketteki dava konusu hisselerin idaresi ve mirasçılık haklarının korunması için kayyum tayin edilmesi talep edildi. Mustafa Bayrak’ın kötü niyetli olduğu ifade edildiği dilekçenin son bölümünde ise, “Mustafa Bayrak tarafından kullanılan şirket hisselerinin, asıl sahibi olan Murat Bayrak adına tespiti ile kaydedilmesini ve bu mal varlığının ise varisleri adına, eşit olarak paylaştırılıp bu şekilde tescil edilmesi” istendi.

KAYNAK: Nuri İMRE-BUGÜN GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim