• BIST 94.552
 • Altın 193,677
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C

Hititlerin Başkenti ÇORUM’ dan Merhaba

Hititlerin Başkenti ÇORUM’ dan Merhaba
Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar, BAROTÜRK Dergi için yazdı.

BAROTÜRK Dergi

Av. Altan AKPINAR / Çorum Barosu Başkanı

BaroTürk’ den arayıp dergi çıkaracaklarını söylediklerinde ve bu dergiye yazı hazırlamamı istediklerinde tereddütsüz kabul ettim. Baro Türk Anadolu Barolarının seslerini duyurabilmeleri için büyük bir fırsat, bu şansı bize tanıdıkları için teşekkür ediyorum.

Ekim 2014 de yapılan Çorum Barosu Olağan Genel Kurulu’ nda göreve gelen, henüz çok yeni ve genç bir yönetim kuruluyuz. Ancak bunu dezavantaj değil avantaj olarak görüyorum. Tüm Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarım gençliğin verdiği enerji ile canla başla çalışmaktalar. Aldığımız görevin ağırlığını ve sorumluğunu çok iyi biliyoruz. Görevi aldığımız andan itibaren bu görev bilinciyle çalışıyoruz.

Baro organlarında görev almak onurlu, saygın, her meslektaşımıza yakışan, hayatı boyunca çocuklarına belki de torunlarına keyifle anlatacağı fahri bir görevdir. Hiçbir maddi getirisi yoktur ama manevi kazançlarının da ölçüsü anlatılamaz.  Bizim tek hedefimiz bu onurla 2 yıl boyunca Çorum Barosu’ na etmek olacaktır.

Kuvvetler ayrılığı, devlet organları olan yasama, yürütme ve yargı güçlerinin birbirinden ayrılmış oldukları bir devlet yönetim modelidir. Ülkemizde son dönemlerde siyasi iktidarlar yasama, yürütme ve yargı organlarını hegemonyası altına almak istemekte ve tüm toplumsal muhalefete rağmen bu isteği gerçekleştirme konusunda inatçı tutumlarını sürdürmektedirler. Bu durumda yargı tarafsızlığını ve bağımsızlığını koruyamayacaktır. Yargının bağımsız ve tarafsız olmadığı ülkelerde ise adaletten ve hukukun üstünlüğünden söz edilemez. Hukuk Devleti ilkesinin ve hukukun üstünlüğünün yeterince itibar görmediği ülkelerde savunma mesleğini icra etmekte olabildiğince zorlaşır. Ne yazık ki ülkemizde de bu durumla karşı karşıyayız. Umarım bir gün Diyojen misali gündüz vakti elimizde fenerle adalet aramak zorunda kalmayız.

Biliyorsunuz Yargının sacayağı avukat, savcı ve hakimlerdir. Ancak bu günkü koşullarda mesleğimiz bu üçlü içerisinde pasifize edilmek istenmekte, yargı sisteminde yok sayılmaya çalışılmaktadır. Biliyorsunuz sacayağın bir ayağı kırılırsa o sacayak ayakta duramaz. Bu üçlü içerisinde avukatları yok saymaya çalışanların yükselecekleri en büyük mertebe Avukatlık mesleğidir. Emekli olduktan sonra Avukatlık Cübbesini giyeceklerini lütfen unutmasınlar.

Kısa görev süremizde ister iktidar partisinden ister muhalefet partilerinden olsun tüm hukuka aykırılıklara tepki gösterdik.  Görevi alırken bu sözü vermiştik.  BAROLAR SİYASET ÜSTÜDÜR. SİYASET BAROLARI KULLANAMAZ, GEREKİRSE BAROLAR SİYASETE YÖN VERİR.

Şu anda gündemde olan İç Güvenlik Yasa Tasarısı ile ilgili Çorum Barosu,  Türkiye Barolar Birliği ve tüm Barolar ile birlikte gereken tepkiyi göstermiştir. Bu tasarı TBMM gündeminden geri çekilene kadar da tepkimiz devam edecektir. Bu görev Av. Kanunun 76. ve 95. Maddeleri gereğince barolara verilmiştir. Bizde Avukatlık Yasası’nın bize verdiği bu sorumluluğu ve görevi yerine getirmeye devam edeceğiz.

Son dönemde mesleğimize ve meslektaşlarımıza yapılan saldırılar yoğunlaşmıştır. Yakın bir geçmişte Gaziantep’ ten acı bir haber aldık. Takip ettiği bir dava nedeniyle meslektaşımız Av. İsmail GÖKKAYA bürosunda uğradığı menfur bir saldırı sonucunda hayatını kaybetmiştir. Yine başka bir acı haber bu kez Aydın’ dan gelmiştir. İzmir'in Tire ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Aydın Barosu' na kayıtlı meslektaşlarımız Av. Özge ÖZKESKİN, Av. Ferhat SAYIN ve babası Mehmet SAYIN hayatlarını kaybetmişlerdir.  Kendilerine Allahtan rahmet, acılı ailelerine, başta Gaziantep ve Aydın Baroları olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.

Ne yazık ki hemen her gün kadına yönelik şiddet haberleri okumaktayız. Kadına yönelik şiddet tüm dünyada suç olarak kabul edilmekle birlikte, en yaygın insan hakları ihlalidir. Türkiye’ de her gün beş kadın cinayeti haber olurken, her üç kadından biri eşinin veya birlikte oldukları erkeklerin şiddetine maruz kalmaktadır. Şiddet bazı kadınların yaşam hakkını elinden alırken bazılarını suçluluk duygusuna ve özgüven eksikliğine sürükleyerek onları sindirerek, toplumdan ve sosyal hayattan uzaklaştırmaktadır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken bunlardan bahsetmeyi istemezdim. Ancak gerçekleri de görmezden gelemeyiz. Tüm kadınlarımıza şiddetten uzak günler diliyorum.

Biz hukukçuların tek istediği ve olması gereken;

Demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinde;

Cumhuriyet değerleri ve Atatürk İlkeleri ışığında,

Alevi, sünni, laz, kürt, çerkez, gürcü hiçbir etnik ayrım yapmadan Misakı Milli sınırları içerisinde birlik ve kardeşlik içinde yaşamaktır.

Yazıma Hititlerin Başkenti ÇORUM’ dan merhaba diyerek başlamıştım. Çorum büyük bir turizm potansiyeline sahip olmasına rağmen ne yazık ki bugüne kadar bundan yeterince faydalanamamıştır. Çorum’da var olan turizm potansiyelini başta Boğazköy-Hattuşaş, Alacahöyük ve Ortaköy-Şapinuva olmak üzere tarih turizmi oluşturmaktadır. Bu vesileyle Baro Türk okurlarını Çorum’ a tarihi yaşamaya davet ediyorum.

Son olarak BaroTürk dergisine aramıza hoş geldin diyor ve yayın hayatında başarılar diliyorum.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim