• BIST 116.036
 • Altın 166,292
 • Dolar 3,9383
 • Euro 4,8462
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 16 °C

HSYK 276 İmzası Olanı Kollayıp, 1 İmzası Olanı Açığa Aldı!

HSYK 276 İmzası Olanı Kollayıp, 1 İmzası Olanı Açığa Aldı!
HSYK, dinleme iddialarıyla ilgili tartışmalı bir karara imza attı. Hakkında soruşturma izni verilen 54 hâkim ve savcıdan 49'unun görevden uzaklaştırılmasına karar verdi. Kurulun hangi kriter ve delillere göre karar aldığı tartışma konusu oldu.

İktidara yakın Yargıda Birlik Platformu'nun (YBP) çoğunluğu ele geçirdiği Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tartışmalı bir karara daha imza attı. HSYK 2. Dairesi, daha önce hakkında soruşturma izni verilen 54 hakim ve savcıdan 49'unun görevden uzaklaştırılması kararı verdi. HSYK'nın oyçokluğuyla aldığı kararda, savcılar Mustafa Çavuşoğlu, Abdullah Mirza Coşkun, Rasim Işıkaltın, Murat İnan ile Hakim Yakup Kaya yer almadı. Hakim ve savcıların hangi kriterler ve delillere göre soruşturmaya dahil edildikleri ya da soruşturma dışı bırakıldıkları merak konusu oldu. Daha önce de aynı soruşturma kapsamında adı geçen 9 yargı mensubu hakkında soruşturma izni verilmemişti. Kararın, Anayasa Mahkemesi'nin hükümetin tepkisini çeken dershaneleri kapatan kanunu iptal eden kararının hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

SKANDAL GEREKÇE: ‘FİKİR VE EYLEM BİRLİĞİ' ŞÜPHESİ

HSYK 3. Dairesi, Selam-Tevhid Kudüs Ordusu soruşturmasında imzası bulunun 63 hakim ve savcıdan 22 savcı ve 32 hâkim hakkında soruşturma izni vermişti. Müfettiş raporuna dayanan HSYK, 54 hakim ve savcının Selam-Tevhid soruşturmasında verilen dinleme kararlarında tutuklu polislerle fikir ve eylem birliği içinde olduğuna dair şüphe olduğunu iddia etmişti. 9 yargı mensubu ise soruşturma dışında bırakılmıştı.

Soruşturma dosyası daha sonra HSYK 2. Daire'ye gönderilerek, açığa alma talebinin görülmesi kararlaştırıldı. Konuya ilişkin talep yazısını görüşen HSYK 2. Dairesi, savcılar Mustafa Çavuşoğlu, Abdullah Mirza Coşkun, Rasim Işıkaltın, Murat İnan ile Hakim Yakup Kaya dışında kalan 49 yargı mensubunun göreve devamlarının ‘yargı erkinin nüfus ve itibarına zarar vereceği' iddiasıyla geçici tedbir olarak görevden uzaklaştırılmalarına karar verdi. Karara, kurul üyeleri Mahmut Şen ve Mustafa Kemal Özçelik muhalif kaldı.

Selam-Tevhid soruşturmasında 154 imzası bulunan Hakim Bekir Altun, soruşturma kapsamı dışında tutulmuştu. HSYK'nın soruşturma kapsamı dışında tuttuğu isimleri neye göre belirledikleri, soruşturma kapsamındaki delillerin ne olduğu merak konusu oldu.

HSYK üyesi Mahmut Şen'den sert tepki: "276 imzası olana soruşturma yok, 1 imzası olan açığa alndı"

HSYK 2. Daire üyesi Mahmut Şen, karara muhalefet etmesinin gerekçesini açıkladı. Şen; 276,115 ve 33 dinleme kararında imzası bulunan hakimlerle ilgili soruşturma dahi açılmadığına dikkat çekerek, 1'er kararda imzası bulunan 8 kişinin açığa alınmasına tepki gösterdi. Usulsüz dinleme yapıldığı iddiası ile yapılan incelemede kararlarda imzası olan 63 hakim ve savcı bulunduğunu belirten Şen, aynı konum ve durumda olan kişiler hakkında farklı kararlar verilmesinin nedenini anlayamadığını belirtti.

Müfettiş tarafından, usulsüz dinleme kararlarına imza atan 63 hakim savcının tespit edildiğini kaydeden Şen bunlarının 54'üyle ilgili soruşturma izni verildiğini hatırlattı. Şen, HSYK 3. Dairesi tarafından haklarında soruşturma izni verilen 54 hakim savcının ise 49'unun açığa alındığına dikkat çekerek, “Görevden uzaklaştırılan 49 yargı mensubundan 8'inin sadece 1 kararda imzası olmasına, dinleme kararı verilen  kişilerin kamuoyunda tartışılan üst düzey kamu görevlisi, siyasetçi, gazetece vs. olmamasına karşın, HSYK 2. Dairesi tarafından görevden uzaklaştırılmalarına karar verilmiştir. Buna karşın, müfettiş tarafından evraka dahil edilmeyip soruşturmaya geçilmeyen 9 yargı mensubundan birisinin 276, birisinin 115, birisinin 33 dinleme kararında imzası bulunmaktadır.” İfadelerini kullandı.

Müfettiş raporunu açıklasın

Şen, hakkında soruşturma izni verilmeyen hakimlerin, hakkında usulsüz dinleme kararı verdiği kişiler arasında üst düzey kamu görevlisi, siyasetçi, gazetece vs. hakkında olup olmadığının dahi tartışılmadığını belirtti.  Şen, hakkında soruşturma açılmayan 9 kişi ile ilgili müfettişin dinlenilmesi gerektiğini kaydetti. Yargı mensupları hakkında yürütülen soruşturmada dosyanın incelenmesi için gerekli hiçbir süreye uyulmadığını, 3. Dairenin kararının yazılması için öngörülen 15 gün beklenilmeden, hukuken evrak tekemmül etmeden tedbir talep edildiğinin altını çizdi. Soruşturma geçiren yargı mensupları hakkında müfettiş tarafından toplanması gereken lehe delillerin toplanmadığı kaydedildi.

Şen, “Karara esas aldığımız kriterin ne olduğuna ilişkin somut bir açıklama yapılmamıştır. 6087 sayılı HSYK Kanununun  3/7. Maddesine göre,  hiçbir somut ve hukuken kabul edilebilir kritere dayanmadan, aynı fiili işleyen yargı mensupları arasında ayrım yapmak suretiyle, tek bir gündemde 49 yargı mensubunun görevden uzaklaştırıldığı bir kararın mevzuat hükmünde yer verilen adalet, eşitlik, tutarlılık gibi ilkelere uygun değildir.” İfadelerini kullandı.

AÇIĞA ALINAN HAKİMLERDEN SERT TEPKİ

HSYK tarafından açığa alınan hakimler sosyal medya hesapları üzerinden karara sert tepki gösterdi. Tepkiler özetle şöyle:

KCK davasına bakan hakim Kazım Kahyaoğlu: 150 imzası olan değil de 1 imzası olan açığa alınıyorsa Selam Tevhid'in bir kılıf ve işlemin kötü niyetli olduğu çok açık ortadadır.

Ergenekon ve Balyoz davaları hakimi Mehmet Karababa: Çok değerli meslektaşlarımla aynı mazlumiyeti yaşamak ancak onur verir. Sadece şunu sormak istiyorum HSYK kimin, neyin intikamını almaktadır? Bu acelecilik ve telaş niçin? Biat yargısı inşa edilirken, bağımsız kalmaya karar verenler; elbette bunun bedelini ödemeyi de göze almıştı, boyun eğdiremeyeceksiniz.

Hakim Süleyman Karaçöl: Tüm dünyadan ve saygın hukukçulardan gelen 'hukuka dön' çağrılarına cevap geldi. 276 karar verene sor. İzni yok. 1 karar vereni açığa al.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim