• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 27 °C

"HSYK, Yargının Güvencesi Olmalıdır"

"HSYK, Yargının Güvencesi Olmalıdır"
YARSAV ve Yargıçlar Sendikası eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu: "HSYK, iktidarın sesi veya yargı üzerinde tekmesi değil, yargının güvencesi olmalıdır"

17 Aralık sonrası "HSYK Kanunun"da değişikliğin görüldüğü dönemde mecliste AKP'li Zeyid Aslan'ın tekmesine maruz kalan Yargıçlar Sendikası Kurucusu Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın oluru ile HSYK 3.Dairesi soruşturmaya geçilmesi kararı aldı.

Eminağaoğlu'nun Zeyid Aslan hakkında açtığı tazminat davasını kazanmasına rağmen bunu gözardı eden HSYK, Eminağaoğlu'nundan savunma istedi. Savcılıktan ayrılan ve Ankara Barosuna yaptığı avukatlık başvurusu kabul edilen Eminağaoğlu, savunmasını yapmak için kuruldan belge istedi. Ancak kurul belgeleri "gizli" diyerek göndermedi. Bunun üzerine Eminağaoğlu, BM Yargı Bağımsızlığı Temel Şartı'nın 17 nci maddesinde, yargıç tarafından talep edilince yargıçlar aleyhindeki incelemelerin ilk aşamasının bile gizli tutulamayacağını hatırlatan bir dilekçe verdi. Fakat kurul bunu da dikkate almadı.

Gelişmeler hakkında yazılı açıklama yapan Eminağaoğlu, "Açtığım tazminat davası uçan tekme atan Zeyid Aslan aleyhine sonuçlanmasına rağmen, HSYK tekme yiyen tarafıma soruşturma açmış bulunmaktadır. HSYK'nın bu konuda bile soruşturma açma yoluna gitmesi, HSYK'nın varlığının yargı bağımsızlığı için güvence değil, artık en büyük tehlike olduğunu bir kez daha göstermiştir. HSYK, iktidarın sesi veya yargı üzerinde tekmesi değil, yargının güvencesi olmalıdır" dedi.

Eminağaoğlu'nun açıklaması şöyle:

Madenciye tekme...

Başbakan danışmanı Yusuf Yerkel'in Soma'da tekmelediği madenciye, beklenmedik biçimde ceza verilmiş, bu da yeterli görülmeyip ayrıca dava da açılmış iken, danışman görevini sürdürmeye devam ediyor. AKP'nin tekmelerinden bile hesap sorulamıyor. Aksine tekmelere muhatap olanlara bir tekme de, kamu makamlarından geliyor. Bu da, devletin, idarelerin, kamu birimlerinin parti birimi haline geldiğini, tekmelere AKP'nin kamu birimleri üzerinden devam ettiğini gösteriyor. 

Sendikacı yargıca tekme...

17/25 Aralık olayları sonrasında, HSYK Yasası'nda yapılmak istenen değişikliklerle, bu gibi dosyaların üzerine etkili gidilmesini engellemek isteyen AKP'nin hazırladığı bu yasa değişikliği konusunda, 11.1.2014 tarihinde Yargıçlar Sendikası Başkanı sıfatıyla TBMM Adalet Komisyonu'na giderek, yapılmak istenen değişikliklerin yargı üzerindeki sonuçlarını anlatmak isteyince, AKP milletvekilinin uçan tekmesi söz konusu olmuş, AKP, yolsuzluklardan hesap soramayacak bir yargı yaratmak için can havliyle her yola başvurmuştu. 

HSYK, iktidarın yargı üzerindeki tekmesi olamaz

konu hakkında açtığım tazminat davası uçan tekme atan Zeyid Aslan aleyhine sonuçlanmasına rağmen, HSYK tekme yiyen tarafıma soruşturma açmış bulunmaktadır. HSYK'nın bu konuda bile soruşturma açma yoluna gitmesi, HSYK'nın varlığının yargı bağımsızlığı için güvence değil, artık en büyük tehlike olduğunu bir kez daha göstermiştir. HSYK, iktidarın sesi veya yargı üzerinde tekmesi değil, yargının güvencesi olmalıdır.

HSYK, hakkımdaki dosyayı tarafımdan gizleyerek savunma istemektedir.

BM Yargı Bağımsızlığı Temel Şartı'nın 17 nci maddesinde, yargıç tarafından talep edilince yargıçlar aleyhindeki incelemelerin ilk aşamasının bile gizli tutulamayacağının belirtilmesine, tekme atanın suçlanmayıp tekme yiyen olarak bile HSYK'nın tarafımı suçlamış olması karşısında, savunma yapabilmek için hiç bir şeyin gizlenmeden tarafıma sunulmasını talep etmeme rağmen, HSYK ilettiği iddianın savunma için yeterli görülerek, hakkımdaki dosyanın benden gizli olduğunu belirtip savunmamı istemektedir.

HSYK işlemleri, dünyada bir başka ülkede rastlanabilen işlemlerden değildir.

Hakkımdaki disiplin dosyasını ve içeriğini, tabi olunan evrensel kuralları gözetmeden, tarafımdan gizleyerek HSYK'nın savunmamı istemesi, dünyada bir başka ülkede örneği olmayan ve artık sadece Türkiye'de rastlanan, dünya hukuk tarihine geçen olaylardandır.

HSYK, yaptığı işlemlerle iktidardan geri kalmamaktadır

İktidarın tekmesine muhatap olanlar, hak ararken, bir tekme de kamu birimlerinden, hukuktan, yargıdan yemektedir. Tarafıma atılan tekmenin yargıya, hukuka ve demokrasiye yönelik tekme olması karşısında, HSYK'nın da yargıya yönelik tekme yönünden iktidarı kınamasını beklemek artık bir hayalden öteye geçmemektedir. İktidarın gözüne girmek isteyenler, tekme niteliğindeki işlemleriyle sistemdeki yerlerini almaktadırlar.

Tüm bu hukuksuzluklara ve demokrasiyle bağdaşmayan işlemlere karşı, hukuk ve demokrasi yoluyla mücadeleye devam edilecektir.

KAYNAK: ARZU YILDIZ / GriHat

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim