• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 10 °C

HSYK'dan Cezada Çifte Standart!

HSYK'dan Cezada Çifte Standart!
HSYK, hazırladığı disiplin soruşturması rehberinde “Savunma hakkı tanınmadan disiplin cezası verilemez" dedi.

Hakim ve savcıların savunmasını almadan açığa alıp meslekten ihraç eden HSYK'nın Kurul’da çalışan evrak memurlarına tanıdığı hakkı hakim ve savcılara vermemesi dikkat çekti.

Ada­let Ba­ka­nı ve HSYK Baş­ka­nı Ke­nan İpek ta­ra­fın­dan ha­zır­la­nan Ku­rul per­so­ne­li hak­kın­da di­sip­lin so­ruş­tur­ma­sı reh­be­rin­de sa­vun­ma hak­kı­nın mut­la­ka ta­nın­ma­sı ge­rek­ti­ği be­lir­til­di. Reh­ber­de, “Dev­let me­mur­lu­ğun­dan çı­kar­ma ce­za­sı ve­ri­le­bil­me­si için son sa­vun­ma hak­kı ta­nın­ma­sı zo­run­lu­du­r” de­nil­di.

DİSİPLİN CEZASI UYGULANAMAZ

HSYK’­da gö­rev ya­pan ha­kim-sav­cı­lar dı­şın­da­ki me­mur­la­rın so­ruş­tur­ma­sıy­la il­gi­li ku­ral­la­rın an­la­tıl­dı­ğı reh­ber­de, “Ku­rul per­so­ne­li­ne sa­vun­ma hak­kı ta­nın­ma­dan di­sip­lin ce­za­sı ve­ri­le­mez” denildi.

DOSYAYI İN­CE­LE­YE­Bİ­LİR

Sa­vun­ma alın­dık­tan son­ra, gereklilik halinde ye­ni­den sa­vun­ma alı­na­bi­le­ce­ği kay­de­dil­di. Hak­kın­da so­ruş­tur­ma ya­pı­lan Ku­rul per­so­ne­li­nin, ken­di­si­ne sa­vun­ma hak­kı ta­nın­dı­ğı aşa­ma­dan iti­ba­ren so­ruş­tur­ma ev­ra­kı­nı in­ce­le­ye­bi­le­ce­ği vur­gu­lan­dı.

49 HAKİM-SAVCI AÇIĞA ALINMIŞTI

HSYK 2. Dairesi, en son İran ajanlarına yönelik Selam-Tevhid soruşturmasında dinleme kararı veren 49 hakim ve savcının açığa alınmasına karar vermişti.  3. Daire’nin 9 Temmuz’da verdiği soruşturma izni üzerine toplanan 2. Daire jet hızıyla inceleme yaparak 14 Temmuz’da 49 hakim ve savcının açığa alınmasına karar vermişti. Açığa alınan hakim ve savcıların savunması dahi alınmamıştı.

SAVCININ BiLGi TALEBi REDDEDİLDİ

MİT TI­R’­la­rı­nı dur­dur­du­ğu ge­rek­çe­siy­le mes­lek­ten ih­raç edi­len Sav­cı Öz­can Şiş­ma­n’­ın ken­di­siy­le il­gi­li yü­rü­tü­len so­ruş­tur­ma­da sa­vun­ma için yaptığı bel­ge ta­le­bi­ red­dedilmiş­ti.

GİZLİLİK GEREKÇESİ

HSYK 2. Da­ire­si­’nin ret ge­rek­çe­sin­de şun­lar vur­gu­lan­mış­tı: “Ki­şi­le­rin özel ha­ya­tı­na açık­ça hak­sız mü­da­ha­le so­nu­cu­nu do­ğu­ra­ca­ğı, ki­şi­le­rin ve­ya so­ruş­tur­ma­yı yü­rü­ten gö­rev­li­le­rin ha­ya­tı­nı ya da gü­ven­li­ği­ni teh­li­ke­ye so­ka­ca­ğı, so­ruş­tur­ma­nın gü­ven­li­ği­ni teh­li­ke­ye dü­şü­re­ce­ği, giz­li kal­ma­sı ge­re­ken bil­gi kay­na­ğı­nın açı­ğa çık­ma­sı­na ne­den ola­cak ve­ya so­ruş­tur­ma ile il­gi­li ben­zer bil­gi ve bil­gi kay­nak­la­rı­nın te­min edil­me­si­ni güç­leş­ti­re­ce­ği­…”

KAYNAK: METİN ARSLAN - BUGÜN GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim