• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

HUKUK SİSTEMİMİZ KÖKTEN YENİLENMELİ

Av. Kurtuluş AYBİRDİ

Hukuk Sistemimiz sil baştan, kökten yenilenmeli, yeni gelişmelere çağın gereklerine uygun hale getirilmelidir. 

Şu an mevcut yasalarımızla bu iş maalesef yürümüyor, artık mevcut yasaların köhneleşmiş olduğunu, eskimiş olduğunu, birçok yerde tıkandığını ve çağın gereklerini karşılamadığını görüyoruz. 

Nasıl karşılasın ki, maalesef şuan ki yasalarımız ve mevcut hukuk sistemimiz kopya edilmiştir ve yasalar hazırdan alınmıştır.

Şöyle ki: Türk Hukuk Sistemimiz bugün Kıta Avrupası Hukuk Sistemi içinde yer almaktadır ve tamamen Avrupa hukuk sisteminden etkilenmiştir, esinlenmiştir. Bu etkilenmeler ilk olarak 19. yüzyılda Osmanlı döneminde başlamıştır. 1923 yılından itibaren yani modern Türkiye Cumhuriyetinin ilanından sonra, dönemin önemli yasaları hatta hemen hemen tüm kanunları Avrupa ülkelerinden alınmıştır. Mevcut Türk Medeni Kanunumuz ve Borçlar Kanunumuz 1927 tarihinde, mevcut Hukuk Yargılama Usulu Kanunumuz yine 1927 yılında, mevcut İcra ve İflas Kanunumuz 1929 yılında İsviçre´den alınmıştır, yani kopya edilmiştir. Keza yine mevcut Ceza Kanunumuz 1928 yılında İtalya´dan, ve mevcut Ceza Yargılaması Kanunumuz da 1929 yılında Almanya´dan alınmıştır. 

Türk Ticaret Kanunumuzun hazırlanmasında Alman hukukçu Ernst Hirch´in önemli bir etkisi olmuştur. Yani Ticaret Kanunumuz Almanya dan alınmıştır diyebiliriz. 1961 li yılında yeni bir Anayasa kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir,  Anayasa Hukukumuzda temel hak ve özgürlükler hususunda olduğu gibi Alman hukuk sisteminin etkisi görülmektedir, Türk İdare Hukukunda Fransız Hukukunun çok ciddi etkisi görülmektedir.

1982 Anayasasının yürürlüğe girmesinden sonra bir çok alanda Avrupa Birliği kriterleri esas alınarak yeni düzenlemeler yeni yasal çalışmalar yapılmakta ve halen bu uyum süreci devam etmektedir. Avrupa Birliğine uyum süreci içinde 2001 yılında yeni 2002 yılında yeni Medeni Kanun, 2004 yılında Ceza Yargılaması Yasası 2005 yılında yeni Ceza Kanunu kabul edilmiştir. Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu 1.10.2011´de yürürlüğe girmiştir. Yeni Borçlar Kanunu ve yeni Türk Ticaret Kanunumuz da 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Şimdi bu kısa açıklamalardan sonra işin esası şu ki; Bu yasalarla buraya kadar, zorlama yasalar diyebileceğimiz, kopya yasalar diyebileceğimiz bu yasalarla ancak bu kadar düzenli ve işlevsel bir hukuk sistemimiz olabilir. Ancak bence artık sona gelinmiştir ve işler tıkanmıştır, mevcut kopya yasalar artık işlevselliğini ve etkinliğini kaybetmiştir. Artık yeni baştan, sil baştan, kopya olmayan, hakiki manada bize ait bulunan yasalara, hukuk sistemine ihtiyacımız var. Medeni Kanundan tutun Ceza Kanunumuza kadar her alanda yeni ve etkin, çağın gereklerine uygun yasalara ve bir hukuk sistemine ihtiyaç var. 

Şunu da önemle belirtmeliyim ki, bir ülkede yazılı yasaların çokluğu ve hemen hemen her alanda yüzlerce maddeden oluşan kanunların varlığı, hukuk sisteminin iyi, işlevsel ve etkili çalışır durumda olduğunu göstermez. Maalesef bizde bir yasalar enflasyonu vardır, bu tabirle yani yasalar enflasyonu tabiriyle bunu açıklıyorum. Bakınız gerek İngiliz ve gerekse Amerikan Anayasası ve yasalarına, bizdeki gibi bu kadar  çok yazılı norm, yasa bulamazsınız, ancak etkili, ihtiyaçları karşılayan ve işlevsel bir hukuk sistemleri vardır. Burada önemli olan, yazılı yasaların çokluğu değil, az ama işlevsel olması ve eşit olarak hakkaniyetle uygulanmasıdır. Tüm mesele bu bence.

Yine tüm yasalarımızın kopya olduğundan, Avrupa ülkelerinden transfer edildiğini belirtmiştir, oluşması gereken yeni yasalarımızın ve hukuk sistemimizin, tabiri caizse kendi el ürünümüz olması gerekiyor, yani kendi inanç ve değerlerimize göre, kendi kültürel yapımız ve geleneklerimize göre, kendi kimliğimiz ve esaslarımıza göre olması, yapılması gerekiyor. 

Temennimiz, bir an önce kendi mahsulümüz olan, kendi öz değerlerimize göre yeniden, sil baştan oluşturacağımız yasal düzenlemeler yapmamız ve yeniden bir hukuk sistemi oluşturmamızdır. 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim