• BIST 110.932
 • Altın 174,426
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 11 °C

Hukukçular Birliği Vakfı Yönetimi'nden Karşı Açıklama

Hukukçular Birliği Vakfı Yönetimi'nden Karşı Açıklama
Hukukçular Birliği Vakfı Yöneticileri, Vakıf Başkanı Sinan Kılıçkaya tarafından yapılan "HSYK'ya Suç Duyurusu" başlıklı Basın Açıklaması'nın kendilerinin bilgisi ve onayı olmadan yapıldığını, karşı Basın Açıklaması ile kamuoyuna duyurdu.

Yapılan karşı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"HUKUKÇULAR BİRLİĞİ VAKFI ADINA YAPILAN
BASIN AÇIKLAMASI VAKFIMIZI BAĞLAMAZ"

BU GÜN BAZI BASIN YAYIN ORGANLARINDA ÇIKAN VE HUKUKÇULAR BİRLİĞİ ADINA YAPILDIĞI BİLDİRİLEN BASIN AÇIKLAMASI VAKFIMIZIN İLGİLİ KURULLARI TARAFIN GÖRÜŞÜLEREK YAPILMASINA KARAR VERİLEN BİR AÇIKLAMA DEĞİLDİR. DÜN YAPILAN HSYK’NIN BASIN AÇIKLAMASININ HUKUKA MÜDAHALE OLDUĞUNU İÇEREN BASIN AÇIKLAMASI VAKFIMIZ YÖNETİMİNİN BİLGİSİ DIŞINDA, VAKIF BAŞKANI SAYIN AV. SİNAN KILIÇKAYA TARAFINDAN KALEME ALINMIŞ VE YAYINLANMIŞTIR. BU NEDENLE KENDİSİNİN ŞAHSİ GÖRÜŞLERİ OLUP SADECE KENDİSİNİ BAĞLAR VAKFIMIZI BAĞLAMAZ.

VAKFIMIZIN ŞU ANA KADAR SÜREGELEN DEMOKRATİK ÇİZGİSİNE DE AYKIRIDIR. 
17 ARALIK 2013 TARİHİNDE BAŞLAYAN YOLSUZLUK SORUŞTURMASI NEDENİYLE YÜRÜTME TARAFINDAN YARGIYA SÜREKLİ MÜDAHALE EDİLMİŞ, ÖNCE KOLLUK KUVVETLERİ GÖREVDEN ALINMIŞ, BUNUNLA YETİNİLMEMİŞ, TÜM TÜRKİYEDE BİR CADI AVI BAŞLATILMIŞ VE BİRÇOK İLDE TOPLAMDA 400 ÜST DÜZEY KOLLUK PERSONELİNİN GÖREVLERİ DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. BUNUNLA DA YETİNİLMEMİŞ, YENİ SAVCILAR ATANMIŞTIR. AKABİNDE ALEL ACELE ADLİ KOLLUK YÖNETMELİĞİ ANAYASAYA VE EVRENSEL HUKUKUN TEMEL İLKELERİNE AYKIRI BİR ŞEKİLDE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. DAHA VAHİMİ İSE YENİ BAŞLAYACAK BİR SORUŞTURMADA HÜKÜMET TARAFINDAN ATANAN KOLLUK KUVVETLERİ BAĞLI BULUNDUĞU SAVCININ EMRİNE UYMAMIŞ, DİRENMİŞTİR. BİLAHARE SORUŞTURMAYI YÜRÜTEN SAVCI BASKI ALTINA ALINMIŞ YÜRÜTMEKTE OLDUĞU SORUŞTURMADAN EL ÇEKTİRİLMİŞTİR.  

TÜM BUNLAR AÇIKÇA YÜRÜTMENİN YARGIYA MÜDAHALESİ  VE BASKI ALTINA ALMAYA ÇALIŞMASIDIR. YASAMA VE YÜRÜTMENİN BİR KİŞİNİN İKİ DUDAĞI ARASINA SIKIŞTIĞI ÜLKEMİZDE YÜRÜTMEYİ KONTROL EDEBİLECEK TEK MEKANİZMA OLAN YARGININ BU ŞEKİLDE SİNDİRİLMESİ KUVVETLER AYRILIĞINI ORTDANA KALDIRACAĞI GİBİ BÜYÜK BİR KAOS ORTAMINA DA ZEMİN HAZIRLAYACAKTIR. BU MİNVALDE  AÇIKÇA YÜRÜTMENİN YARGIYA MÜDAHALESİNİN BUNCA ÖRNEĞİ ORTADA DURURKEN HSYK’NIN BASIN AÇIKLAMASININ YARGIYA MÜDAHALE OLDUĞUNU VE ÜSTÜNE ÜSTLÜK BUNUNLA İLGİLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDUĞUNU SÖYLEMEK VAKFIMIZIN İSTİKRARLI DEMOKRAT ÇİZGİSİNE GÖLGE DÜŞÜRMÜŞTÜR.

KAMUOYUYLA PAYLAŞIR SAYGILAR SUNARIZ.

HUKUKÇULAR BİRLİĞİVAKFI BAŞKAN YARDIMCISI

AV. HAYRETTİN AÇIKGÖZ

YÖNETİM KURULU ÜYESİ
AV. HASAN BASRİ AKSOY

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya tarafından yapılan  Basın Açıklaması'nın tam metni; 

HSYK  HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ.

Yolsuzluk ve rüşvet suçları hakkında sürmekte olan  soruşturmalarda  yapılan hukuk ihlalleri karşısında konuşmayan HSYK. Adli Kolluk Yönetmeliğinin değiştirilmesi konusunda basın açıklaması yapmış, bildiri yayınlamıştır. 

Paralel devlet söylemlerinin Cumhurbaşkanı tarafından da dile getirildiği bir ortamda adli kolluk yönetmeliğinin  değiştirilmesi, taraflar arasında meşru devletle, gayri meşru devlet arasındaki mücadelenin sonucudur. 

Hukuk meşruiyetin yanındadır. Kaldı ki bu yönetmelik dava konusu yapılmış, varsa,  hukuka aykırılığı,   mahkeme(Danıştay)tespit edecektir. 

HSYK.nın idare ve yürütme organının tasarruflarını denetleme yetkisi yoktur. Yetki idari yargıdadır.

Hatta HSYK.nın,  tayin, terfi gibi bir takım yetkileri nedeniyle sürmekte olan soruşturma ve davalar hakkında açıklama yapması, yargıya müdahale anlamına gelmektedir.

HSYK.nın açıklaması, Anayasanın 138. maddesinin açık ihlalidir. Burada hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz denilmektedir. 

Bu amir hükümde istisna yoktur. Herkesten önce HSYK.yı  bağlar.

Yapılan suçtur ve HSYK.hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.


HUKUKÇULAR BİRLİĞİ VAKFI

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim