• BIST 107.374
 • Altın 173,060
 • Dolar 4,0616
 • Euro 4,9543
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 26 °C

Hukukçular Gazeteciler Hakkındaki Suç Duyurularına Tepkili

Hukukçular Gazeteciler Hakkındaki Suç Duyurularına Tepkili
Başbakanlık, MGK ve MİT’in, Taraf Gazetesi ile muhabirler Mehmet Baransu ve Hüseyin Özkaya hakkında bulundukları suç duyurusu ve akabinde başlatılan soruşturmaya hukukçulardan da tepki geldi.

İs­tan­bul Ba­rosu es­ki Baş­ka­nı Yü­cel Say­man:

MGK ka­rar­la­rı­nın ya­yın­lan­ma­sı suç kap­sa­mın­da de­ğer­len­di­ri­le­mez. MGK’­nın Ana­ya­sa­’da yer al­ma­sı an­ti­de­mok­ra­tik bir du­rum. Kal­dı­rıl­ma­sı ge­re­kir. MGK’­da hü­kü­met yet­ki­li­le­rin bir kıs­mı ile as­ker­ler bir ara­ya ge­li­yor. Alı­nan ka­rar­lar­dan hü­kü­met yet­ki­li­le­ri­nin hep­si ha­ber­dar ol­maz. MGK top­lan­tı­la­rın­da giz­li ka­rar alı­nı­yor. Bu­ra­da esas olan MGK ka­rar­la­rı­nın ya­yın­lan­ma­sı de­ğil bu ka­ra­la­rın giz­li alın­ma­sı­dır. Hal­ktan giz­li ka­rar­la­rın alın­ma­sı fa­şi­zan re­jim­ler­de olur. Giz­li ola­rak fiş­le­me ya­pan­lar hak­kın­da suç du­yu­ru­sun­da bu­lu­nul­ma­lı. Fiş­le­me suç­tur. Bu ka­ra­rın alın­ma­sı ve açık­lan­ma­ma­sı­dır suç olan ama Tür­ki­ye­’de her şey ter­si­ne iş­li­yor.

Asıl fişleyenler araştırmalı

Emek­li Yar­gı­tay Baş­sav­cı­sı Re­şat Pe­tek:

Özel­lik­le 2011 yı­lın­dan son­ra ya­pı­lan fiş­le­me­ler­le il­gi­li ya­yın­lar üze­ri­ne ya­pı­lan suç du­yu­ru­su­nu ba­sın öz­gür­lü­ğü açı­sın­dan doğ­ru bul­mu­yo­rum. Çün­kü ga­ze­te­ci kay­na­ğı­na ula­şır, ha­be­ri­ni ya­yın­lar. Bu­ra­da­ki dev­let sır­rı da MGK ka­rar­la­rı­nın giz­li­li­ği me­se­le­si. Bu ku­ru­lun za­bıt­la­rı­nı tu­tan ve bu ku­ru­la ka­tı­lan ki­şi­le­rin so­rum­lu­lu­ğu­nu ge­rek­ti­rir. Bu ko­nu so­ruş­tu­rul­ma­lı­dır ama tah­ki­kat bu­nu kim sız­dır­dı tah­ki­ka­tı ol­ma­ma­lı­dır.

Zi­ra si­ya­si ira­de­nin ‘in­san­lar di­nin­den, inan­cın­dan do­la­yı fiş­len­me­ye­ce­k’ de­di­ği ve bu­na pa­ra­lel si­ya­sal dü­zen­le­me­le­rin ya­pıl­dı­ğı dö­nem­de kim­dir dev­let için­de dev­let ro­lü­nü üst­le­nip in­san­la­rı ha­la fiş­le­yen­ler araş­tı­rıl­ma­lı­dır. Asıl bu­nun so­ruş­tu­rul­ma­sı la­zım. Çün­kü biz geç­miş­te TSK için­de­ki olu­şum­lar­la il­gi­li bun­la­rı kim sız­dır­dı so­ruş­tur­ma­sı ya­pıp da bu işi ya­pan­lar hak­kın­da ida­ri so­ruş­tur­ma yap­ma­yan as­ke­ri yet­ki­le­ri de eleş­tir­miş­tik.

Emekli Askerî Hâkim Ümit Kardaş:

MGK, bir vesayet kuruludur. Demokratik ülkelerde böyle bir kurul yoktur. Bu kurulu kimin kullandığı önemli değil. Geçmişte şunlar kullandı şimdi de bunlar kullanıyor diyerek, alınan kararları meşru gösteremeyiz. Bu kurulun kararları doğrultusunda yapılan fişleme ve takip, suç unsuru içermekte. Devletin, vatandaşını fişleme gibi bir görevi yoktur. Antidemokratik bir kurumun aldığı kararları ve bu kararlar doğrultusunda yapılan yasa dışı fişlemeleri yayınlamak suç teşkil etmez.

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gündel:

Bir kurumun yetkisini aşarak yaptığı işlemlerin, ‘devlet sırrı’ ve ‘gizlilik dereceli birtakım belgeler’ olduğunu kabul etmek mümkün değil. Bu nedenle konusu suç teşkil eden bu fişlemelerin yayınlanmasının herhangi bir suç oluşturacağı kanaatinde değilim. Kamu görevlileri, görevlerini aşmak ve suç işlemek sureti ile fişleme belgeleri düzenlemiştir. Bu nedenle medya organlarının bu tür suç teşkil eden yasa dışı olayları yayınlaması, gizlilik ya da devlet sırrını ihlal olarak görülemez. Taraf Gazetesi ve Mehmet Baransu, geçmiş dönemde de çok önemli başarılara imza atmıştı. ‘İşimize geldiği zaman destekleyeceğiz, işimize gelmediği zaman da haklarında suç ihbarında bulunacağız’ gibi bu tarz yaklaşımlar samimi değil.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim