• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 10 °C

Hukukçular İhtisas Mahkemelerinin Kurulmasına Karşı

Hukukçular İhtisas Mahkemelerinin Kurulmasına Karşı
Ağrı, Amasya, Mersin, Şırnak, Mersin, ve Trabzon Baro Başkanları, Özel Yetkili Mahkemelerin İhtisas Mahkemeleri adı altında yeniden kurulacak olmasını BaroTürk'e değerlendirdi.

BAROTÜRK Özel Haber

Özel Yetkili Mahkemelerin İhtisas Mahkemeleri adı altında yeniden kurulacak olmasına hukukçulardan tepki gelmeye devam ediyor.

orhan-(400-x-300).jpg

"Bu Mahkemeler Anayasaya Aykırı Yönler İhtiva Ediyordu"

Yaklaşık 1 sene evvel, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasını; ‘Türkiye için son derece önemli bir demokratikleşme adımı, hukuk devletini güçlendiren bir adım’ olarak, takdim ettiğini hatırlatan Trabzon Barosu Başkanı Av. Orhan Öngöz, şöyle devam etti: “Ki gerçekten de öyleydi. Zira bu mahkemelerin yargılama usulleri anayasaya aykırı yönler ihtiva ediyordu. Dahası bu mahkemeler, adil yargılanma adına eşitlik ve doğal yargı ilkesi gibi bir takım ilkeleri de ihlal ediyordu.

“Mahkeme İsmini Değiştirerek Demokratikleşilemez”

“Bir mahkemenin DGM ya da Özel Yetkili olması, yahut Özel İhtisas Mahkemesi olması bir anlam ifade etmez” diyen Av. Öngöz sözlerini şöyle sürdürdü: “Mahkemenin, ne amaçla kurulduğu, soruşturma ve yargılamalarını icra ederken olağandışı yetkilere haiz olup olmadığı önem taşır. Mahkeme ismini değiştirerek demokratikleşilemez, bu olsa olsa şark kurnazlığı olur. Ve sadece kendisini kandırır.

“Demokrasi Adına Geri Adımlar Atıldı”

Son 1 yıl içerisinde demokratikleşme diyerek atılan pek çok adımdan vazgeçildiğini belirten Av. Orhan Öngöz şöyle devam etti: “CMK’daki gizlilik ve ‘makul şüphe’ gibi yasal düzenlemelerle pek çok şeyden geri adım atıldı. Hatta antidemokratik hale dönüştürüldü. İlke olarak Avrupa Birliği’nden vazgeçtiğimizi de gösteren geri adımlar olarak değerlendiriyoruz ve endişeyle takip ediyoruz.”

Trabzon Barosu Başkanı Av. Orhan Öngöz, sözlerini şöyle tamamladı: “İhtisas mahkemeleri sadece ihtisas mahkemeleri olarak kalacaksa problem değil fakat yeni yargılama teknikleri soruşturma usulleri de beraberinde gelecekse eski DGM’lerde olduğu gibi bu antidemokratik bir uygulama olur.”

nursirevan-(400-x-300).jpg

“Tekrar Kuracaktınız Maden Neden Kaldırdınız”

“Baştan beri çatallaşmanın doğru olmadığına inanıyoruz” diyen Şırnak Barosu Başkanı Av. Nurşirevan Elçi, şöyle konuştu: “DGM döneminde, Sıkıyönetim Mahkemeleri döneminde, Özel Yetkili Mahkemeler döneminde olduğu gibi tekrar çatallaşma getirildi. Bunun hukuken doğru olmadığını söylüyoruz. Ve bundan geri adım atılması daha doğru olur diye düşünüyoruz. Madem böyle bir şey yapacaktınız neden Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırdınız? Aynı uygulamayı tekrar getiriyorsunuz madem kaldırmasaydınız o zaman. Aynı uygulamayı DGM’de olduğu gibi Özel Yetkili Mahkeme’de olduğu gibi başka bir isimle aynı mahkemeleri ihdas ettiriyorlar.”

“Daha Öncekilerden Farkı Olmayacak”

Özel Yetkili Mahkemelerin hukuken uygun olmadığını belirten Av. Elçi, şöyle devam etti: “Daha önceki DGM’lerden Özel Yetkili Mahkemelerden hiçbir farkı olmayacak, isim değişikliği olacak sadece, Şırnak Barosu olarak temennimiz; hukukla çok fazla oynanmaması, mahkemelerin siyasi düşüncelere göre ihdas edilmemesi, çağdaş hukuk sistemlerinin örnek alınmasıdır. Modası geçmiş uygulamaların tekrar getirilmesi değil de modern uygulamaların getirilmesi daha yararlı olur diye düşünüyoruz.”

alpay-(400-x-300).jpg

“Anayasaya Aykırıdır”

“Kamuoyunda İç Güvenlik Paketi olarak adlandırılan ve İçişleri komisyonundan çıkıp meclis gündemine gelen bu paketin en önemli sakatlıklarından biri, kanun yetkisinin HSYK’ya verilmesidir” diyen Mersin Barosu Başkanı Av. Alpay Antmen, şöyle devam etti: “Muhakemeler biliyoruz ki kanunla kurulur. Fakat kanun HSYK’ya devredilerek Özel İhtisas Mahkemeleri kurma yetkisi getiriliyor. İhtisas Mahkemelerinin içine Ağır Ceza Mahkemeleri de girer. Bu anayasaya aykırıdır. Burada özel ihtisas hukuk mahkemelerinden, ceza mahkemelerini çıkartmak gerekiyor ama işin özü, işin aslı, mahkemeler sadece ve sadece kanunla kurulacağından torba kanundan iç güvenlik paketinden bu hükmün çıkartılması elzemdir.”

“Yasalaşmaması Gerekiyor”

İç Güvenlik Paketinin tehlikeli hükümler içerdiğini belirten Av. Antmen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu tasarıda çok daha tehlikeli, demokrasi anlamında -insan hakları anlamında- hükümler var. Biz bunu daha öncede belirttik. Örneğin bir emniyet amiri görevlendirilerek kişinin 24 saatten de fazla 48 saat özgürlüğünden mahrum edilmesi yetkisinin kolluğa verilmesi… En az özel yetkili, özel görevli mahkemelerin ihdası kadar önemli ve tehlikeli bir hüküm. Çünkü bilindiği üzere özgürlükler ancak hâkim kararıyla engellenebilir. Bu iç güvenlik paketinin yasalaşmaması gerekiyor. Bu konuda birçok baro çalışma içinde, sanıyorum çok yakın bir zamanda bunlar kamuoyuyla da paylaşılır. “

ali-(400-x-300).jpg

“Yanlış ve Aykırı Bir Uygulama”

Özel Yetkili Mahkemelerin İhtisas Mahkemeleri adı altında tekrar kurulacak olmasına karşı çıktıklarını belirten Ağrı Barosu Başkanı Av. Ali Artuk, şöyle konuştu: “Biz Ağrı Barosu olarak kurulacak ihtisas mahkemelerinin tabî hâkim ilkesine aykırı olduğunu belirtiyoruz. Bunu bütün basın açıklamalarımızda, bütün adli yıl açılışlarında ifade ediyoruz. Zira bu ülkede İstiklal Mahkemelerinin, Sıkıyönetim Mahkemelerinin, DGM'lerin, Özel Yetkili Mahkemelerin, Terörle Mücadele yasasının 10.maddesine göre kurulan mahkemelerin, nasıl siyasallaştıkları ortadadır. Kurulacak benzeri bir mahkemenin de aynı refleksle hareket edeceğine dair ciddi endişelerimiz var. Bu nedenle itirazlarımızı ifade ediyoruz. Yanlış ve aykırı bir uygulamadır.”

“Siyaset Kurumundan Etkilenir”

Hukuka aykırı ve yanlış bir uygulama olduğunu yineleyen Ağrı Barosu Başkanı Av. Ali Artuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk yargı tarihinde siyasal yargılama olarak niteleyebileceğimiz birçok dava, bu mahkemelerde katledilerek yapıldı. Dolayısıyla kurulacak İhtisas Mahkemelerinin de siyaset kurumundan etkilenebileceği, burada görev yapan hâkimlerin ve savcıların durumdan vazife çıkararak siyasallaşabileceklerini ve Türk hukukunun temel ilkelerini bertaraf edebileceklerini düşünüyorum. KCK, Balyoz, Odatv vb. soruşturmalar ve kovuşturma örnekleri ortada iken buna benzer vakalara yol açacak ihtisas mahkemelerinin kurulması geriye dönüş olur. Bu mahkemelerde görev alacak hâkim ve savcıların siyaseten pozisyon alacaklarını kestirmek çok zor olmasa gerek.”

melik-(400-x-300).jpg

“Hukuk Devletinde Özel Yetkili Mahkeme Olmaz”

Amasya Barosu Başkanı Av. Melik Derindere; “Özel Yetkili Mahkeme kurulamaz. Kurulduğu takdirde hukuk devletinden bahsedilemez. Genel görüşüm budur. Hiçbir koşulda hukuk devletinde özel amaçlı sebebi ne olursa olsun  Özel Yetkili Mahkeme kurulması düşünülemez” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim