• BIST 94.877
 • Altın 193,585
 • Dolar 4,7587
 • Euro 5,5044
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 23 °C

Hukukçulardan Başbakan'ın Genel Af Söylemlerine Tepki

Hukukçulardan Başbakan'ın Genel Af Söylemlerine Tepki
Hukukçular, Başbakan Erdoğan’ın ‘’kişilere karşı suçlarda, kişiler af yetkisine sahiptir. Devlete karşı suçlarda devletin yetkisi vardır.’’ şeklindeki açıklamasına tepki gösterdiler.

2023 Lider Ülke Türkiye Platformu Üyeleri Av.Yunus KOÇAL ve Av.Uğur TARHAN, Başbakan Erdoğan’ın ‘’kişilere karşı suçlarda, kişiler af yetkisine sahiptir. Devlete karşı suçlarda devletin yetkisi vardır.’’ açıklamasına tepki göstererek, açıklamanın hukuki yönü hakkında şunları ifade ettiler;

Sayın Başbakan, Abdullah Öcalan’ın hangi suçtan mahkum olduğunu bilmiyor mu?

Sayın Başbakan’ın açıklamasına baktığımızda her ne kadar bir genel af düşünülmediği, kişilere karşı işlenmiş suçların affedilmeyeceği bunun yerine ‘’devlete karşı işlenmiş suçların’’ af kapsamına alınabileceği ifade edilmiş ise de başta Abdullah Öcalan olmak eli kanlı teröristler hakkında verilen cezaların ‘’devlet aleyhine işlenmiş cürüm’’ kapsamında olduğu gözden kaçırılmamalıdır.
 
Ankara 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından yargılanan ve hakkında ölüm cezası verilen Abdullah Öcalan, yargılandığı sırada yürürlükte olan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinden cezaya mahkum olmuştur.
 
765 sayılı TCK m. 125 ‘’devletin şahsiyetine karşı cürümler’’ başlığı altındaki suçlardan biri olup şu şekildedir.
 
‘’Türkiye Cumhuriyetinin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir ecnebi devlet idaresine geçirmeğe veya devletin istikbalini tenkise veya birliğini bozmağa veya devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmağa matuf bir fiil işleyen kimse ölüm cezası ile cezalandırılır’’
 
Sayın Başbakan bu gerçeği bilmemekte midir? Yoksa bu önemli hususu şimdilik gözlerden uzak mı tutmak istemektedir?
 
Adam öldürme suçu kanunda ayrıca tanımlanmış bir suçtur.
 
Adam öldürme suçu kanunda ayrıca düzenlenmiş bir suçtur. TCK’da ‘’kişilere karşı suçlar’’ kısmında ‘’hayata karşı işlenmiş’’ suçlar başlığı altında tanımlanmıştır.
 
Bu itibarla adam öldürme suçu tek başına devlete karşı işlenmiş suçlar kapsamında tanımlanmaz.
 
Rüşvet, zimmet gibi suçlar da devlet aleyhine işlenmiş suçlardandır.
 
Ceza Kanununda zimmet, rüşvet, irtikap, denetim görevini ihmal, zor kullanma yetkisinin aşılması, kamu görevinin terki gibi suçlar da devlet aleyhine işleniş suçlar kapsamında değerlendirilmiştir.
 
AKP’nin iktidar dönemi için Yüce Divan yolu da kapatılmak mı istenmektedir?
 
Şunu da söylemeden geçmemek lazım ki, devlet aleyhine işlenmiş suçların affı halinde AKP iktidarı döneminde yapılmış bütün yolsuzluklar, usulsüzlükler de bu af kapsamında cezasız kalacaktır. Zira rüşvet, zimmet, irtikap vb. suçlarda devlete karşı işlenen suçlar kapsamındadır.
 
Burada, AKP iktidarı ve Tayyip Erdoğan tarafından adeta hukuk oyunu yapılarak, bir yandan bölücü terör örgütünün yönetici kadrosuna, bir yandan diğer terör örgütlerinin yöneticilerine, öte yandan AKP’nin 11 yılı aşkın iktidarı dönemindeki eylem ve işlemleri nedeniyle mahkeme ve yüce divan yolunun da kapatılmasına çalışıldığını anlamak güç değildir.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim