• BIST 111.060
 • Altın 174,401
 • Dolar 4,0555
 • Euro 4,9747
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 14 °C

"Hukuksuzluğa Karşı Bir Olduk, Birlik Olduk"

"Hukuksuzluğa Karşı Bir Olduk, Birlik Olduk"
İç Güvenlik Yasa tasarının geri çekilmesi için İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde başlatılan ‘Adalet Nöbeti’, Diyarbakır’da gerçekleştirilen yürüyüş ve TBB tarafından yürütülen Meclis mesaisi ile devam eden eylemler dizisinin son ayağı, Ankara'da yapıldı.

Ankara Barosu’nun çağrısıyla Adalet Sarayı önünde bir araya gelen binlerce avukat ve baro başkanları, İç Güvenlik Paketinin geri çekilmesi için Meclis’e yürüdü.

Hukuksuzluğa karşı mesleki dayanışmanın güçlü şekilde sergilendiği yürüyüşe ev sahibi Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran ile Yönetim Kurulu Üyeleri tam kadro katılırken, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, İstanbul Barosu Başkanı Av. Ümit Kocasakal, İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, Antalya Barosu Başkanı Av. Alper Tunga Bacanlı, Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar, Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan, Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi, Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Özen, Sinop Barosu Başkanı Av. Hicran Kandemir, Trabzon Barosu Başkanı Av. Orhan Öngöz, Zonguldak Barosu Başkanı Av. İbrahim Kerem Ertem ile Adana Barosu, Bursa Barosu, Eskişehir Barosu, Gaziantep Barosu, Hatay Barosu, Isparta Barosu, Mersin Barosu, Osmaniye Barosu, Mardin Barosu, Samsun Barosu, Tekirdağ Barosu yönetim kurulu üyeleri ve temsilcileri ile çok sayıda milletvekili ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katılarak destek verdi.

ÖZGECAN İÇİN SAYGI DURUŞU

Yürüyüş öncesi Mersin’de vahşice öldürülen 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ı da unutmayan avukatlar, saygı duruşunda bulunup, Aslan’ın posterine karanfil bıraktı. Özgecan Aslan’ın resimlerini taşıyan avukatlar, “Özgecan için hiç güvenlik yoktu” pankartları açıp, “Özgecan’ın hesabı sorulacak” sloganları attı. Burada kısa bir konuşma yapan Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, “Özgecan için yasta değil isyandayız” sözleriyle cinayete tepki gösterdi. Toplanmalarındaki temel amacın bu ülkede rejimi değiştirme niteliğinde olan İç Güvenlik Yasasının geri çekilmesini sağlamak olduğunu belirten Canduran, ancak canavarca hislerle öldürülen Özgecan Aslan cinayetine tepki vermeden buradan ayrılmayacaklarını söyledi. Canduran, “20 yaşında gencecik bir genç kızımızın, ‘ben de bir babayım, benim de 20 yaşında bir kızım var’ canavarca hislerle öldürülmesi, tecavüz edilmesi alçakça yakılması hepimizin yüreğini parçaladı.” dedi.

Kortej oluşturan avukatlar daha sonra ellerinde, “İç güvenlik değil sıkıyönetim yasası”, ‘Sokak güvenli değil polis var”, “Polis devleti değil hukuk devleti istiyoruz” yazılı pankart ve dövizlerle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne doğru yürüyüşe geçti.  Çok sayıda vatandaş da alkış ve sloganlarla avukatlara destek verdi.

Yürüyüş, Meclis Çankaya Kapısında yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi. Burada tüm barolar adına ortak açıklama yapan Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, yasa değişikliğinin İç Güvenlik Paketi olarak anılsa da sıkıyönetimi aratmayacak düzenlemeler içerdiğini vurguladı. İç Güvenlik Paketi'ni hukuk tanımaz anlayışın bir adım ilerisi olarak tanımlayan Canduran, “Evrensel hukuk ilkeleriyle bağdaşmayan bu yasanın amacı, hukuk devletini mülki amir ve polis eliyle bertaraf etmektir” dedi.

Yürüyüşün ardından ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"GÜN AVUKATLARIN VE BAROLARIN HUKUKSUZLUĞA DİRENME GÜNÜDÜR"

"Uzunca bir süredir kamuoyunda da tartışılan ve her ne kadar “İç Güvenlik Paketi” olarak anılsa da sıkıyönetim dönemini aratmayacak düzenlemeler içeren yasa değişikliğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmesine sayılı günler kaldı.

Başta evlatlarının katillerinin cezalandırılmasını isteyen aileler olmak üzere, HES'lere direnen köylüler, halkın haber alma özgürlüğünü savunan gazeteciler, madenlerde, inşaatlarda öldürülen işçiler için isyan edenler, laik eğitim için sokağa çıkan öğretmenler, halkın hakkını savunan avukatlar  karşılarında orantısızşiddeti alışkanlık haline getiren polisi buldu …

Şimdi ise iktidar; halkın yıllarca maruz kaldığı bu saldırıyı yasal kılıfa sokarak, şiddetin dozunu artırma peşindedir. “İç Güvenlik Paketi”, bugüne kadar yaşanan hukuk tanımaz anlayışın bir adım daha ilerisine geçildiğini göstermektedir. Tasarı adeta, “hukuk devleti” yerine kurulmak istenen “polis devletinin” belgesi niteliğindedir.

Evrensel hukuk ilkeleriyle bağdaşmayan bu yasanın asıl amacı, hukuk devletini mülki amir ve polis eliyle bertaraf etmektir.

Düzenlemenin yasalaşması ile birlikte;

Herhangi bir toplantı ve yürüyüşe katılmakla, terörist olarak yargılanabilirsiniz!

Polis, gösteri ve yürüyüşlerde, üç gün çıkmayacak özellikte boyalı su sıkabilir; biber gazından korunmak için yüzünü kapatırsanız 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilirsiniz!

Masumiyet karinesi bir kenara atılarak; üzeriniz, aracınız ve eviniz “yargıç kararı olmaksızın” polis tarafından aranabilir, Cumhuriyet Savcısının talimatı olmaksızın, 48 saat gözaltında tutulabilirsiniz!

Yargı denetimi olmaksızın telefonlarınız 48 saat boyunca dinlenebilir!

Hakkınızı aradığınız gösteri yürüyüşüne katıldığınız için polis sizi vurabilir!

VE İKTİDAR BU DÜZENLEMENİN ADINA İÇ GÜVENLİK PAKETİ DİYEBİLİR!

Ayrıca bu düzenleme geçmişe yönelik olarak uygulanacak, devam eden yargılamalarda suç işlemiş olan polisi aklamanın da yolu açılacaktır.

Faşizmin yasallaşmasına karşı çıkmak için avukatlar tarafından İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde başlatılan “Adalet Nöbeti”, Diyarbakır’da yine avukatlar tarafından gerçekleştirilen yürüyüş ile devam etmiştir.

VE ŞİMDİ

Ankara Barosu'nun öncülüğünde, Baro Başkanlarımız ve Türkiye’nin dört bir yanındaki meslektaşlarımızın katılımı ile bu gün burada binlerce avukat cübbelerimizle Meclisin kapısındayız. Ve buradan tüm milletvekillerine Anayasal hak ve özgürlüklere sahip çıkan ve evrensel hukuk kurallarının savunucusu tüm avukatlar bir arada anılan yasanın karşısında olduğumuzu beyan ediyor, İç Güvenlik Paketinin geri çekilmesini ve yapılacak tüm yasal düzenlemelerin öncelikle insan hakları ile bağdaşır nitelikte olması gerektiğini kesin bir kararlılık ve azimle dile getiriyoruz.

Aksi halde mücadelemiz artarak devam edecektir.

Buradan herkese hatırlatmak isteriz ki savunma asla boyun eğmeyecek ve Türkiye’nin tekrardan bir sıkıyönetim altına girmesine asla izin vermeyecektir."

“FAŞİZMİN YASALLAŞMA PAKETİ”

Ortak açıklamanın ardından söz alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu ise Meclis’teki tasarıyı "faşizmin yasallaşma paketi" olarak tanımladı. Feyzioğlu, "Bu paket yürütmenin yargı üzerinde yasal olarak söz sahibi olmasını amaçlayan bir diktatörlük paketidir. Bütün barolar bu pakete karşıysa buradan siyasi partiler ve iktidar partisinin çıkarması gereken dersler vardır. 'Ben yaptım oldu' zihniyeti bu düdüklü tencereyi patlatacaktır. Gün direnme günüdür” şeklinde konuştu.

İstanbul Barosu Başkanı Av. Ümit Kocasakal ise İç Güvenlik Yasa Tasarısı'nı şöyle değerlendirdi: "Bu paket bombalı bir paket. Bombalı paketlerin imha edilmesi gerekir. Çünkü bu sıradan bir yasa değişikliği değil. Bu anayasal düzeni, demokrasiyi askıya alan, yargı erkini yürütmeye devreden bir rejim değişikliği.”

Antalya Barosu Başkanı Av. Alper Tunga Bacanlı ve Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi de yasa tasarısına ilişkin eleştirilerini dile getirerek, hukuka aykırı düzenlemenin bir daha Meclis gündemine gelmeyecek şekilde geri çekilmesi gerektiğini söylediler. İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan da, tasarıya ilişkini tepkilerini her platformda ortaya koyduklarını belirterek, yarın (17 Şubat, Salı) İzmir Adliyesi’nde, “Adalet Nöbeti”ne başlayacaklarını duyurdu.

ggg-(670-x-700).jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim