• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 8 °C

“Hukukun Göz Ardı Edildiği, Önemsenmediği, Çiğnendiği Yerde…”

“Hukukun Göz Ardı Edildiği, Önemsenmediği, Çiğnendiği Yerde…”
Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam, Türkiye Cumhuriyeti’nin 92. kuruluş yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Kütahya Barosu Başkanı Av. Ahmet Atam, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 92.Yıldönümü nedeni ile yayınlamış olduğu kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi;

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Bu gün 92. sini kutlayacağımız bayrama adını veren Cumhuriyet, devlet düzen ve yönetiminde şahsilik ve keyfiliğin hâkim olmasını önleyen en sağlam teminattır. Ayrıca siyasal iktidarlar ve sosyal yapı üzerine en kuvvetli şekilde etki yapan Atatürk ilkelerinden de en önde geleni ve bir devlet şeklidir.

Çağımızın cumhuriyeti özgürlük ve eşitlik gibi iki ana kavramdan başka, yasama, yürütme ve yargı organları gibi temel kurumlara dayanır. Cumhuriyet rejimlerinde bütün bu organların birbirinden ayrılığı ilkesi hâkimdir.

Demokratik düşünürler cumhuriyetin en ideal şeklini; çok partili bir siyasi hayatta, genel seçimlerle işbaşına gelmiş ve bu seçilen kişilerin çıkardığı kanunlarla idare edilen, tarafsız ve hiçbir zümreye imtiyaz tanımayan bir idareye sahip, özgür ve demokratik bir devlettir şeklinde yorumlarlar.

Yani Yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirinden ayrı olduğu, her tür müdahaleden ari, şahsilik ve keyfiliğin olmadığı, tarafsız ve hiçbir zümreye imtiyaz tanımayan, özgürlükçü ve demokratik.

Şahsilik ve keyfiliğinin bertaraf edilmesini, belirttiğim üç erkin bağımsızlığı ve bağımsız yargının denetimiyle sağlarsınız. Çünkü bağımsız yargı kişi hak ve özgürlüklerinin, insanların onurlu bir şekilde yaşayabilme arzularının teminatıdır. Geriye özgürlük ve demokratiklik kalır ki, bu ikisi olmazsa olmazların en önemlisidirler. Ve bunların tek teminatı ve güvencesi demokratik hukuk devleti ve hukukun üstünlüğüdür. Hukukun göz ardı edildiği, önemsenmediği, çiğnendiği hiçbir yerde kişi hak ve özgürlüklerinden, fırsat eşitliğinden ve bunların anayasal teminatlarının güvencesinden bahsedemezsiniz. Tarafsızlık ve eşitlik bir yanda kalır, keyfilik alır başını gider. Bir gün arkasından bakar kalırsınız. Uğruna ne uğraşların verildiği, ne canların feda edildiği özgürlüğünüze varıncaya kadar gider.

Yine karıştırılan bir kavramda; Cumhuriyet ve demokrasidir. Cumhuriyet var diye demokrasinin olduğu, hukukun üstün tutulduğu anlamı da çıkartılamaz. Örneğin İngiltere’de demokrasi vardır ama cumhuriyet yoktur. Tam tersine Cumhuriyetin olup da, demokrasinin tam olmadığı ülkelerde az değildir. Demokrasi aslında yanlış ellerde, bir atom gibi tehlikeli bir olgu ve kavramdır. Elinde tutan kişi veya zümrenin istediği şekle de girebilir, istediği kıvama da getirile-bilinir. Çünkü devleti direkt halk yönetmemekte, halkın adına seçilmişler yönetmektedir. Aynen Eflatun’un dediği gibi “Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Buradan hareketle Atatürk’ün şu veciz sözüne dönmek istiyorum. "Hiçbir zaman hatırınızdan çıkmasın ki Cumhuriyet, sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister" diyerek Cumhuriyetin var olması ve devamlılığı için gerekeni açıklarken halkın da hangi özelliklerde olması gerektiğini özetlemiştir.

Demokratik, sosyal, özgürlükçü hukuk devleti yapısını güçlendirip, sahip olduğumuz kazanımların değerini bilerek, daha da yaygın ve güçlü bir şekilde uygulanırlığını sağlama azmini kaybetmeden, daha nicelerine erişmek dileğiyle CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim