• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 5 °C

"Hukukun Siyaset Aracı Olarak Kullanılmasını Kabul Etmek Mümkün Değil"

"Hukukun Siyaset Aracı Olarak Kullanılmasını Kabul Etmek Mümkün Değil"
7 günde 20 etkinlik düzenleneceğini ifade eden Av. Bülent Şarlan, bu etkinliklerin, geçtiğimiz aylarda yaşamını yetiren Avukat Ahmet Yavuz anısına gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

Hukuk, adalet ve yargı üzerine de değerlendirmelerde bulunan Av. Şarlan, “Ülkemizde yargıya ve adalete güvenle ilgili oranın yüzde 30’ların altına indiğini araştırma yapan bazı firmalar bizlere dile getiriyorlar” dedi.

5 Nisan Avukatlar Günü nedeni ile Çanakkale OLAY gazetesine açıklamalarda bulunan Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, “Eğer siz, yargıyı siyasallaştırırsanız, yürütme ve yasamanın içine alırsanız, yargı gerekli denetim görevini yerine getiremez hale gelir ise; yasama-yürütme-yargı, siyasi erkte toplanır ise bu kez toplum adına yargının, siyasi erki denetleme imkanı kalmaz. Bu da hukuk adına, adalet adına istikrarın, güvenin sarsılması anlamına gelir” ifadelerini kullandı. 

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Avukat Bülent Şarlan, 5 Nisan Avukatlar Günü etkinlikleri ile ilgili olarak, “5 Nisan Avukatlar Gününü bu yıl bir hafta olarak kutluyoruz. Pazartesi’den Pazar günü sona erecek toplamda 20 etkinliğimiz var. Biz Çanakkale Barosu olarak Avukatlar Gününü son üç yıldır bir hafta olarak kutluyoruz. Geçen yıl, bunu 10 güne yayıp 37 etkinlik yapmıştık. Bu yıl 20 etkinlik programı hazırladık. 5 Nisan Avukatlar Günü bizler için çok önemli bir gün. Bugün de mümkün olduğu kadar ülkemizdeki hukuk ve adalet adına baroların katkı sağlamasını amaçlıyoruz, bunun için çaba gösteriyoruz. Hem mesleki anlamda meslektaşlarımızla hem dem vatandaşlarımızla, hem de öğrencilerle hukuk bilincinin yaygınlaşmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Çanakkale Barosu, hukuk adına her kesime dokunmaya çalışıyor. Adalet adına bir şeyler söyleyip buna katkı sağlamaya çalışıyor” dedi. 

“Herkes için adalet, adalet için avukat”

“5 Nisan Avukatlar Günü etkinliklerimizin bizler için en önemli yanı ise, Avukat Ahmet Yavuz’dur” diyen Av. Şarlan, “Bu etkinlilerimizi, rahmetli Ahmet ağabeyimizin adına, onun anısına düzenliyoruz. Geçen yıl rahmetli Avukat Hasan Sipahi anısına düzenlemiştik. Kaybettiğimiz meslektaşlarımızın, meslek büyüklerimizin isimlerini de bu tür etkinlikler ile yaşatmaya çalışıyoruz. Tabi avukatlar, yargı içerisindeki, iddia-savunma ve hüküm dediğimiz kurucu üç unsurdan bir tanesidir. Bu anlamda avukatsız bir yargı düzeni düşünülemez. Biz ülkede adaletin ve hukuk devleti anlayışının sağlanması açısından, avukatların, yerinin, duruşunun ve varlığının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Onun için ‘Herkes için Adalet’ derken, bu adaletin avukatsız olmayacağını düşünüyoruz ve ‘Herkes için adalet, adalet için avukat’ diyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Yargıya ve adalete güven gittikçe azalmakta”

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, yaptığı açıklamasında; “Maalesef son yıllarda özellikle yargıya ve adalete olan güvenin gittikçe azalmakta olduğunu görmek bizler açısından üzüntü verici. Bu güvenle ilgili oranın yüzde 30’ların altına indiğini araştırma yapan bazı firmalar bizlere dile getiriyorlar. Ülkede hukuki istikrar çok önemlidir. Yargı adına bu istikrarı sağlamazsak, hem ülkemizde vatandaşlarımız açısından hem de yurtdışından ülkemize bakanlar açısından olumsuz sonuçlar yaşayabiliriz. Bir ülkede hukuk düzeninin, hukuk devleti anlayışının hakim olması her şeyin üstünde geliyor. Çünkü, hukuk ve adalet, yargı içerisinde doğru sonuçlar doğurursa, ülkede bu anlamda istikrar olur ise, sadece hukuka olan güven değil, her alandaki güven artmış olacaktır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Yargının siyasallaşması!

Av. Şarlan, yargının siyasallaştığı yönündeki eleştiri ve değerlendirmelerin sıkça yapıldığı şu günlerde, siyasi iktidara da önemli mesajlar verdi.

Av. Şarlan, “Tabii ki hukukun siyaset aracı olarak kullanılmasını kabul etmek mümkün değil. Bildiğiniz gibi yasama-yürütme-yargı erkleri içerisinde bizim demokratik yapımız, hukuk devleti yapımız, bu üç erkin birbirinden bağımsız olmasına bağlı. Neden bağımsız olması lazım, eğer asama ve yürütmede hukuka aykırı bir durum yaşanıyor ise yargı kanalıyla bu hukuka aykırılığı ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer siz, yargıyı siyasallaştırırsanız, yürütme ve yasamanın içinde alırsanız, yargı gerekli denetim görevini yerine getiremez hale gelir ise; yasama-yürütme-yargı, siyasi erkte toplanır ise bu kez toplum adına yargının, siyasi erki denetleme imkanı kalmaz. Bu da hukuk adına, adalet adına istikrarın, güvenin sarsılması anlamına gelir. Yani biz bunu tespit olarak her yerde dile getiriyoruz; Yargı, yasama ve yürütmeden, dolayısıyla siyasetten, bağımsız, arındırılmış, ayrı olmalıdır. Yargı bağımsızlığı, bir ülkedeki, hukuk devleti anlayışının en önemli unsurudur” dedi.

Seçkin Sağlam / Çanakkale OLAY

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim