• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 12 °C

"Hukukun Üstünlüğünün Olmazsa Olmazı Savunmadır"

"Hukukun Üstünlüğünün Olmazsa Olmazı Savunmadır"
Osmaniye Barosu tarafından Avukatlar Haftası dolayısıyla basın açıklaması yapıldı.

Sayın Başsavcım, Komisyon Başkanım, Kıymetli Avukat Hakim ve Savcı meslektaşlarım ve basınımızın değerli mensupları 5 Nisan Avukatlar günü münasebeti ile  bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Bu gün aramızda olmayan Baromuz mensubu meslektaşlarımızı   rahmet ve şükranla anıyor ruhları şad olsun diyoruz. Ve 31.03.2015 günü   hain bir saldırı ile aramızdan ayrılmış olan görev Şehidi Cumhuriyet  Savcımız Mehmet Selim Kiraz’a da yeniden  Allah'tan rahmet  camiamıza ve ulusumuza  baş sağlığı diliyoruz.

Bizler 4 bin yıllık geçmişi olan, tarih boyunca ve halen en kutsal görev olan savunmayı 84 bin mensubu ile temsil etmeye çalışıyoruz. Bu gün  avukatlık mesleğinin ve bu mesleğin   örgütlü yapısı olan baroların;  meslek ve toplum sorunlarıyla ilgili görüş ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıkları, bu sorunlara çözüm önerileri sundukları bir gün olmasıyla da biz barolar için ayrı bir önem arz etmektedir.

Avukatlık Kanunun 1.maddesi “ Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir. Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder.” şeklinde düzenlenmiştir. Avukatlar, hukuk devletinin ve yargının vazgeçilmez unsurları, olmazsa olmazlarıdır. Savunma yok ise adil bir mahkeme kararından da bahsedilemez.

Hâkimiyle savcısıyla avukatı ile tüm adliye personeli ile hepimizin tek bir gayesi bulunmaktadır; o da adaletin tecellisi, hakkın teslimidir.

Sav, Savunma ve Hüküm, Yargılamanın  vazgeçilmez üç unsurudur. Avukatın saygınlığının ve haklarının korunmadığı bir ülkede, Hâkim  ve Savcının, aynı şekilde Hâkim ve Savcının saygınlığının  korunmadığı bir ülkede  de Avukatın saygınlığı olamaz. Ancak ne yazık ki son yıllarda ve özellikle son birkaç gündür  Avukatlar İstanbul Adalet Sarayında C. Savcımızın katledildiği olayda nerede ise suçlu ilan edilmişlerdir. Yazılı ve görsel medya da Avukatlara yönelik saldırılar hat safhaya çıkmıştır. Hain saldırıyı gerçekleştirenlerin Avukat olmamasına karşın  tüm meslektaşlarımız suçlanmakta, karalanmaktadırlar. Asıl olan olayın iç yüzünün aydınlatılmasıdır. Avukatların üstünün aranıp aranmayacağı tartışmalarının kamuoyuna taşınması olayın iç yüzüne ulaşmayı zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Avukatların görevleri nedeni ile üstlerinin aranmaması, bürolarının aranmaması, aslında Avukatlara değil, savundukları kişilere, topluma sağlanmış bir güvencedir ve avukatlık kanunu 58. madde  ve TCK 6.madde  ile yasaya bağlanmıştır. Aramalara karşı durmamız yansıtılmaya çalışıldığı gibi bir ayrıcalık talebinden ya da kibirden kaynaklanmamaktadır. Aynı şekilde Hâkim ve Savcılarımıza tanınan ayrıcalıkların nedeni de budur. Hâkim ve Savcı ne ise Avukatta Yargının bir parçasıdır ve yasal olarak da aynı haklara sahiptir Bu durum Anayasal olarak Yargı Bağımsızlığı ve Tarafsızlığının bir gereğidir.    

Ülkemizde hukukçu  olarak işimizin ne kadar zor olduğunun bilincindeyiz. Hâkim ve Savcıların önünde dosyaların yığıldığı, yeterince örgütlenme haklarının olmadığı,  Avukatların yeri geldiğinde serbest meslek, yeri geldiğinde kamu görevlisi olarak kabul edildiği, ama kamu adına verilen bu yetkileri kullanmaya gelince bin bir engel çıkarıldığı, ancak sorumluluk anlamında  kamu görevlisi olduğunun hatırlanıldığı, yasal bir takım güvenceleri olmasına rağmen rahat bir şeklide soruşturma ve kovuşturmaya maruz kaldıkları, dosya inceleme yetkilerinin kısıtlandığı,  yapılan her yanlışta tüm camiamızın  karalanmaya çalışıldığı, görev üstlendikleri davalarda müvekkil ile özdeşleştirildiği, fiiliyatta yargının kurucu unsuru olmaması için yollarının tıkandığı, her gün adliyede görev ifa etmelerine rağmen Adalet Komisyonlarında yerlerinin bulunmadıkları bir sistemde; hep birlikte hukuk zemininde uzaklaşmadan mücadele etmek durumundayız.

Bunun için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Karamsarlık ve şikâyet belki dünyanın en kolay işidir, ancak zorluklar içinde umudumuzu koruyarak yapıcı tutum ve davranışlarımızla, sorunları çözmeye çalışmak, mesleğimizin saygınlığına uygun olanıdır.

Bizler bağımsız yargının kurucu unsuru avukatlar olarak bütün demokratik hukuk devletlerinde olduğu gibi; Silahların eşitliği prensibine saygı duyulmasını istiyoruz, Savunma görevi nedeni ile savunduğumuz kişi ve kurumlarla özdeşleştirilmek istemiyoruz,Yargılamayı  engelleyen bir unsur olarak görülmek istemiyoruz, Savunma hakkının lüks olmaktan çıkarılmasını, Avukatlık hizmetlerinde ki KDV nine  aşağıya çekilmesini istiyoruz, CMK uyarınca görevlendirilen müdafilerin ücretlerinin Avukatlık asgari ücret seviyesine yükseltilmesini istiyoruz ,Savunduğumuz kişiler adına Bilgi ve belgelere sıkıntı çekmeden ulaşmak istiyoruz , Yargıya Bağlı Adli Kolluğun kurulmasını istiyoruz, Hukuk Fakültelerinin açılmasının sıkı kurallara bağlanmasını, Avukatlık sınavının  getirilmesini istiyoruz, Meslek İçi Eğitimin Zorunlu hale getirilmesini istiyoruz, Ülkemizde evrensel  hukuk normlarına aykırı yasa Tekniğinin kullanılarak yasa yapılmasını istemiyoruz,Avukat Stajyerlerine de Hâkim Savcı Stajyerleri gibi sosyal ve ekonomik verilmesini istiyoruz,Avukatlığın ekonomik sıkıntısının giderilmesi için Mesleki faaliyet alanının Genişletilmesini, Kamuda ve Özel Sektörde Avukatlık Kadrolarının arttırılmasını  İstiyoruz, Hukukun üstünlüğünün mutlak olması gerektiği ve hukukun herkese bir gün lazım olabileceği asla unutulmamalıdır. Ve bu hukukun üstünlüğünün olmazsa olmazının savunma olması dolayısı ile   herkes için adalet, adalet için AVUKAT diyoruz.

Bu gün bir kez daha Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün huzurunda ifade etmek istiyorum ki biz avukatlar bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de, kuvvetler ayrılığına, demokrasiye, insan haklarına  ve hukukun üstünlüğüne olan inancımızla mücadeleye devam edeceğiz.

Değerli meslektaşlarım, şahsım ve Osmaniye Barosu yönetim kurulu adına bir kez daha Avukatlar gününüzü kutlar sevgi ve saygılarımı sunarım. 06.04.2015

Av. Dilem AKSOY

Osmaniye Baro Başkanı

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim