• BIST 110.231
 • Altın 174,494
 • Dolar 4,0907
 • Euro 4,9982
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C

Hükümetin Beğenmediği Kararları Veren Hakimlere Sürgün

Hükümetin Beğenmediği Kararları Veren Hakimlere Sürgün
HSYK’nın 1. Dairesi’nin yaz kararnamesi ile çok sayıdaki idare mahkemesi başkanı üye olarak başka şehirlere gönderildi. Tayin edilenler arasında hükümetin tepkisini çeken kararlara imza atan hakimler bulunuyor.

Bugün Gazetesi'nden Metin Arslan'ın haberine göre, HSYK'nın yaz kararnamesinde yerleri değiştirilen bazı isimlerin, hükümetin beğenmediği bazı kararları veren hakimler olduğu ortay çıktı.

HSYK’nın 293 idari yargı hakim ve savcısı hakkındaki kararnamesiyle, YouTube'a erişim engeline ilişkin TİB kararınının yürütmesini durduran Ankara 4. İdare Mahkemesi Başkanı Cihangir Cengiz, Konya Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine atandı.

Taraf gazetesi yazarlarının telefonunu sahte isim kullanarak dinleyen MİT görevlilerine soruşturma izni vermeyen Başbakanlık kararını iptal eden Ankara 12. İdare Mahkemesi Başkanı Yüksel Sarıca, düz üye yapılarak Eskişehir’e görevlendirildi.

2013 SBS sınavında puanların yanlış hesaplandığı için sınav sonucunun iptaline karar veren Ankara 18. İdare Mahkemesi üyesi Mesut Gürlevik Batman İdare Mahkemesi üyeliğine tayin edildi.

GEZİ KARARINI VEREN DE

İstanbul'un siluetine etki eden 16\9 kulelerine yıkımı ile 3. havalimanının olumlu ÇED raporuyla ilgili de yürütmeyi durdurma kararını veren İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nın başkan ve üyeleri de yaz kararnamesiyle dağıtıldı.

Mahkeme Başkanı Sebahat Turan, Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine atanırken, üyelerden Özkan Artar Edirne’ye üye hakim olarak gönderildi.
Gezi Parkı ve çevresindeki Taksim Meydan düzenlemesi projesini iptal eden İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nin Başkanı Rabia Başer İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine, üye Mehmet Ali Kurt da sürgün gibi atamayla Van'a tayin edildi.

GÖREVE İADEYE SÜRGÜN

Kararnameyle 17 Aralık operasyonu sonrası görevden alınan emniyet müdürlerinin açtığı davalarda göreve iade kararı veren mahkemelerin başkanları da farklı illere tayin edildi.

Teftiş Kurulu Başkanlığı görevinden alınan Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in polis başmüfettişliğine atanmasına ilişkin işlemi iptal eden Ankara 14. İdare Mahkemesi'nin başkanı Nizam Taşdemir de düz üye yapılarak Bursa'ya gönderildi.

Hakim ve savcılara dava açılmayacak

Hükümet, 2011’de değiştirdiği hakim ve savcıların yargılanması kanununu bir kez daha değiştirdi. Buna göre yeni yargı paketiyle Hakim ve savcılar aleyhine dava açılamayacak.

Ergenekon davasında Mehmet Haberal, uzun süren tutukluluk sebebiyle hakimler hakkında tazminat davası açmış, Yargıtay 4. Ceza Dairesinin onayıyla hakimler tazminat ödemeye mahkum edilmişti. AK Parti 21 Ocak 2011’de hakimlerin kararlarında çekingen davranmasının önüne geçmek için TBMM'ye bir kanun tasarısı sundu. Hakim ve savcılara tazminat davası açılmasının önünü kesti.

17 ARALIK’TAN SONRA

Davaların devlete açılması, hakimlerin görevi kötüye kullanma durumuna hükmedilmesi durumunda tazminatın hakimden alınmasına yönelik düzenleme yapıldı.  

Ancak AK Parti 17 ve 25 Aralık büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının ardından özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını içeren demokratikleşme paketi içerisinde hakim ve savcıların bu güvencesini kaldırdı. Tazminat davalarının hakim ve savcılara açılmasına imkan tanıyan değişiklik yaptı.

Yapılan düzenleme 17 ve 25 Aralık sonrası hakim ve savcılara dava açılabilmesine yönelik bir hamle olarak yorumlandı.HSYK düzenlemesi ve ardından çıkarılan kararnamelerle binlerce hakim ve savcının yerinin değişmesinin ardından hakim ve savcılara tekrar güvence getiriliyor.
Konuyla ilgil MHP’li Faruk Bal, madde üzerinde 3-5 defa oynama yapıldığına dikkat çekerek değişikliği eleştirdi.

Devam eden davaları da kapsayacak

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce suç soruşturması ve kovuşturması sırasında yapılan her türlü işlem veya alınan karar nedeniyle, hakimler ve savcılar hakkındaki davalara bakacak mahkemelerin statüsü değişti.

‘Kıyım Kararnamesi’ soruları

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HSYK yaz kararnamesini Meclis gündemine taşıdı. Kıyım Kararnamesi olarak tanımlanan kararnamenin hangi gerekçeyle HSYK Genelgesi’ne aykırı hazırlandığını sordu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Tanrıkulu, HSYK 1.Dairesi Üyesi Teoman Gökçe kararnamenin yaz değil kıyım kararnamesi olduğunu belirtti. Tanrıkulu şu soruları yöneltti:
2014 yaz kararnamesi neden ve hangi gerekçe ile HSYK Genelgesi'ne aykırı bir şekilde hazırlanmıştır?

SÜRGÜNLER BAKANLIK İZNİYLE Mİ?

Kararnamenin, AKP’nin Bakanlık listesine destek vermeyecekleri bilinen hakim savcıları başka şehirlerde görevlendirilecek şekilde düzenlendiği iddiası doğru mudur?

*Soma faciasında tutuklama kararları veren nöbetçi hakim Yavuz Mahmut Çenge’nin Mardin Derik'e Hakimliğine, 3.havalimanı için durdurma kararı veren İstanbul 4.idare Mahkemesi Başkanı Sebahat Turan’ın Başkanlık görevinden alınıp, üye hakimliğine atanmaları HSYK kararı mıdır yoksa Adalet Bakanı’nın verdiği listenin HSYK tarafından uygulanması mıdır?

Teoman Gökçe örneği

İs­ti­fa eden HSYK 1. Dai­re üye­si Ha­kim Teo­man Gök­çe'nin ye­ri­ne De­niz Fe­ne­ri so­ruş­tur­ma­sın­da 'Ör­güt yok' di­yen Ha­kim Ha­run Ko­da­la­k’­ın ge­ti­ril­me­si De­niz Fe­ne­ri Da­va­sı ka­ra­rın­dan ötü­rü Ha­run Ko­da­la­k’­ın ödül­len­di­ril­me­si mi­dir?

“İDDİALARIN ÜSTÜNÜ TERÖR ESTİREREK ÖRTÜYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, HSYK’nın yaz kararnamesiyle yargıda 2224, idari yargıda 293 hakim ve savcının görev yerinin değiştirildiğini söyleyerek “Hükümet muhatabı olduğu yolsuzluk ve rüşvet iddialarının üzerini bürokraside terör estirerek örtmeye çalışıyor” dedi.
Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Öztrak, “Bayrağa sahip çıkamıyor, yurtdışındaki vatan toprağına, memuruna sahip çıkamıyor, küçük çiftçiye sahip çıkamıyor bu ne biçim iktidar. iktidar olmak muktedir olmayı gerektirir" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim