• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 12 °C

"İçişleri Bakanlığı'nda OHAL Yasası Hazırlanıyor"

"İçişleri Bakanlığı'nda OHAL Yasası Hazırlanıyor"
HSYK’nın yapısını değiştiren kanun teklifini hukukçularla görüşen CHP lideri, “Yargı yürütmenin kontrolüne veriliyor” dedi. Kılıçdaroğlu ilginç bir iddiada da bulundu.“Duyumlarımıza göre İçişleri Bakanlığı şu anda bir OHAL yasası üzerinde çalışıyor” dedi.

Hükümetin HSYK’nın yapısını ve çalışma usullerini düzenleyen yasa teklifi ile ilgili tartışmalar sürerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hukukçularla buluştu. Aralarında Sabih Kanadoğlu, Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Erdoğan Teziç gibi isimlerin bulunduğu toplantıda çok şey konuşuldu.

“AYM’YE GÖTÜRÜRÜZ”

CHP lideri daha çok dinledi. Kurmayları ile birlikte notlar aldı. Ardından Cumhurbaşkanı Gül’ün davetlisi olarak Çankaya Köşkü’ne çıktı. Sorularımıza verdiği cevaplarda öne çıkan birkaç başlık var.

Öncelikle AK Parti’nin önerisini Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesi ile Cumhurbaşkanı’nın imzalaması durumunda Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini söyledi. HSYK’nın bir oldubitti ile iktidarın kontrolüne geçirilmeye çalışıldığını, böylece yargının da hükümetin kontrolüne geçeceğini iddia etti. Ayrıca Adalet Bakanı Bozdağ’ın HSYK ile ilgili çağrısına da olumlu yaklaşıyor. Yani uygun bir teklif olursa Anayasa değişikliğine sıcak bakıyor.

DEVLET KRİZİ YAŞIYORUZ

CHP lideri Kılıçdaroğlu gazetecilere “Duyumlarımıza göre İçişleri Bakanlığı şu anda bir OHAL yasası üzerinde çalışıyor” dedi. Ancak gazetecilerin detaylara ilişkin sorularına cevap vermeyen CHP lideri, “Zaten bir OHAL devlet krizi yaşıyoruz. Adalet Bakanı’nın talimatıyla mahkeme kararları uygulanmıyor. Cumhurbaşkanı devreye geç girdi” diye konuştu. Cemaat-CHP yakınlaşması iddialarına da “Biz de gazetelerden okuyoruz. Bir Cemaat yetkilisini bulsak da konuşsak. Eğer yolsuzluğu eleştirmek Cemaat ile yakınlaşmaksa evet yakınlaşıyoruz. Cemaat ile uzlaşma filan yok. Eğer Cemaat kendi inancını siyasi olarak kullanıyorsa buna karşıyız. Herkesin inancına saygılıyız ama inançların siyasette kullanılmasına da karşıyız” yanıtını verdi.

Toplantıya katılan hukukçulardan ise önemli uyarılar ve ilginç öneriler geldi. Mesela Erdoğan Teziç, hükümetin HSYK düzenlemesini Anayasa’ya aykırı olduğunu bile bile yaptığını, yüksek mahkeme yürütmeyi durduruncaya kadar kendi düzenlemesini yapacağını söyledi.

“SEÇİMLER GÜVENDE DEĞİL”

CHP’nin ‘kısa ve net bir dilekçe’ ile mahkemeye başvurması gerektiğini söyleyen Teziç “HSYK düzenlemesi ile ilgili yürürlüğün ve uygulamanın durdurulması talep edilmeli. Mahkeme idareye ‘Bu kanunu uygulama’ diyebilir” dedi.

Sabih Kanadoğlu ise 17 Aralık’tan bu yana Türkiye’nin bir hukuk devleti olmaktan çıktığını iddia ederek “Eğer mahkeme kararı uygulanmıyorsa burası hukuk devleti değil polis devletidir” dedi. Kanadoğlu ayrıca seçimlerin de güvende olmadığını iddia etti.

İbrahim Kaboğlu ise hükümetin teklifinin açıkça Anayasa’ya aykırı olduğunu söyleyip siyaseten de, 2010 referandumuyla da çelişki olduğunu söyledi. “Burada bir nokta işlem söz konusu” diyen Kaboğlu “Uygulamakla bir kez hükmünü icra eden işlem, burada bir nokta işlem söz konusu. HSYK’nın bu şekilde tasfiyesi darbe dönemlerinde bile başvurulmayan bir süreç, Anayasa Mahkemesi’ne ‘İşlemin yok hükmünde’ olduğu teziyle başvurulmalı” dedi.

YARSAV Başkanı Murat Arslan ise 17 Aralık sonrası bir akıl tutulması yaşandığını iddia ederek söz konusu teklifin hukuken değerlendirilmesinin mümkün olmadığını söyledi.  Söz konusu yasanın geçmesiyle ‘hukukun masada kalacağını’ söyleyen Arslan “Bu düzenleme yeni bir paralel yapının oluşmasına neden olur” dedi.

Anayasa değişikliği kaçınılmaz

Demokrat Yargı Eşbaşkanı Orhan Gazi Ertekin ise söz konusu yasa teklifinin ‘Takriri Sükun’ ile karşılaştırılabileceğini belirtip “Sıkıyönetimle, OHAL ile karşılaştırmak da mümkün. ‘Yargının bağımsızlığını tanımıyorum, şimdi yasayla da yargının bana ait olduğunu ilan ediyorum’ demektir” değerlendirmesinde bulundu. Yargısen Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ise HSYK teklifinin ‘anında sonuç çıkarması için hazırlandığını’ söyleyip, “Sonbaharda yeni HSYK seçimleri var. Mevcut sistemle seçime gidilmesi istenmiyor. Demek ki sonbahara kadar bir Anayasa değişikliği kaçınılmaz şekilde herkesin önüne getirilecek. Bu yargıya operasyondur. Yasa yoluyla müdahaledir” değerlendirmesi yaptı.

‘Bakanlar Kurulu’nda görüşülmemesi ayıp’

Toplantının açılışında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Yargı yürütmenin kontrolüne veriliyor” dedi. Yasal değişikliğin Bakanlar Kurulu’nda görülmeden, tasarı haline getirilmeden teklif olarak Meclis’e sunulmasını “başlı başına ayıp” olarak niteleyen Kılıçdaroğlu, teklifin de Meclis’te “oldu bittiyle” görüşüldüğünü kaydetti. “Yargısı bağımsız olmayan bir ülkenin, demokrasisi daima tartışılacaktır” diyen Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği ve Venedik Komisyonu gibi uluslararası kuruluşların yasal düzenlemeye ilişkin kaygılarını dile getirdiğini hatırlattı.

CHP lideri “Demokrasi ayaklarımızın altından parça parça kayıp gidiyor. Halktan yüzde 49 oy alan bir parti tarafından yok edilmek isteniyor” diye konuştu. HSYK konusunda Anayasa değişikliği için iki ön koşullarının olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, ilk olarak teklifin geri çekilmesini istediklerini ifade ederek, “Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Sayın Cemil Çiçek’in başkanlığında toplanmalı” dedi. CHP liderinin ikinci koşulu ise yolsuzluk soruşturmalarına hükümetin müdahale etmemesi oldu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim