• BIST 109.462
 • Altın 173,122
 • Dolar 4,0657
 • Euro 4,9637
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 23 °C

İcra Dosyasında Hacizlerin Fekki İçin Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

İcra Dosyasında Hacizlerin Fekki İçin Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?
İcra müdürlüğü, bu hususta talep olmadıkça, icra dosyasından konulan hacizlerin kaldırılması (fekkedilmesi) için resen işlem yapmaz.

Av. Ahmet Erkan / Hukuki Tavsiyeler

Borçlunun, icra dosyasındaki hacizlerin fekkini talep edebilmesi için, dosyadaki hacizlerin düşmüş olması gerekir. Haciz, menkullerde 6 ay, gayrimenkullerde bir yıl içinde satış talep edilmediği ve satış avansı yatırılmadığı durumlarda düşer.

Talebin kabulü halinde, icra müdürlüğü, herhangi bir müzekkere yazmadan, araç üzerine Uyap üzerinden koymuş olduğu haczi fekkeder. (Eğer haciz 2007 öncesine ait ise, Uyap üzerinden değil, Trafik Şube Müdürlüğü’ne yazılan müzekkere ile konulduğundan, yine aynı şekilde müzekkere ile fekkedilecektir.)
Gayrimenkul haczinde ise durum biraz daha farklıdır. Haciz, müzekkere ile konulduğundan, yine müzekkere ile kaldırılması gerekir.

Talebin kabulü halinde, icra müdürlüğü, ilgili tapu sicil müdürlüğüne haciz fek müzekkeresi yazacak ve posta ile göndermek için sizden tebligat masrafı isteyecektir. Haciz fek müzekkeresini elden tapuya götürerek haczi fek etmeniz mümkün değildir. Yönetmelik gereği, tapu müdürlükleri, müzekkereleri elden kabul etmemektedirler.

Hacizlerin düşmemesi durumunda ise,  borçlunun icra dosyasında talep açıp hacizlerin fekkini talep edemez.
Alacaklıda ise  durum daha farklıdır. Alacaklının icra dosyasında açacağı talebe ve dosyanın durumuna göre, harçlı veya harçsız olarak değişmekle birlikte, dosyadaki hacizlerin fekki her zaman talep edilebilir.

Alacaktan feragat edilmesi durumunda; dosyanın bulunduğu aşamaya göre, takip tutarı üzerinden hesaplanacak feragat harcı  yatırılmadan, haczin fekki mümkün değildir.

Haricen tahsil beyanı durumunda; Alacaklı, icra dosya alacağını borçludan haricen tahsil ettiğini icra dosyasına beyan ederek hacizlerin fekkini isteyebilir. Bu durumda da, icra müdürlüğü, takip tutarı üzerinden tahsil harcı hesaplayacak ve bu harç ödenmedikçe hacizleri fekketmeyecektir. Tahsil harcının yükümlüsü kural olarak borçlu ise de, icra müdürlüğü, harcı kimin ödediğine bakmayacaktır. Harç ödenmesi durumunda gerekli fek işlemlerini yapacaktır.

Gerek feragatte, gerekse haricen tahsilde, hesaplanacak harç, tahsilat icra müdürlüğünce yapılmış olsa idi alınacak olan harcın yarısı oranında olacaktır. Dolayısı ile, aşağıdaki tabloda yer alan yüzdelerin yarısı harç hesabında dikkate alınacaktır.

Kaynak: Hukuki Tavsiyeler
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim