• BIST 117.651
 • Altın 166,968
 • Dolar 3,9253
 • Euro 4,8117
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C

İcra Mahkemesinin Kararlarına Karşı Başvuru Yolları

İcra Mahkemesinin Kararlarına Karşı Başvuru Yolları
İcra Mahkemesinin Kararlarına Karşı Başvuru Yolları nelerdir Hukuki Tavsiyeler'den Av. Ahmet Erkan yazdı.

Av. Ahmet Erkan / Hukuki Tavsiyeler

İİK 363. maddesinde, İcra mahkemesinin hangi kararlarının temyiz edilebileceği  sınırlı olarak sayılmıştır. Temyiz edilebilen kararların temyizi, satıştan başka icra işlemlerini durdurmaz.

İcra mahkemesince verilen kararların temyiz süresi, tefhim veya tebliğden itibaren 10 gündür. Dolayısı ile karar, yüze karşı verilmiş ise, temyiz süresi, bu tarih itibarı ile başlayacağından, bu noktada süre kaçırmamak adına dikkatli olmak gereklidir. Gerekçeli kararın yazılması uygulamada 10 günden fazla vakit alacağından ve gerekçeyi görmeden temyiz sebeplerini bilmek mümkün olmayacağından, uygulamada, tefhimden itibaren 10 gün içinde temyiz dilekçesi verilmekte, ancak temyiz gerekçeleri, gerekçeli kararın yazılmasına müteakip dosyaya sunulmaktadır. Buna uygulamada süre tutum dilekçesi de denmektedir.

İcra mahkemeleri, sınırlı inceleme yetkisine sahiptir. Dolayısı ile icra mahkemesince verilen kararlar, maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmezler. Dolayısı ile bu tür kararlara karşı yargılanmanın yenilenmesi yoluna başvurulması mümkün değildir. Ancak icra hukuk mahkemeleri, bazı davalarda genel mahkemeler gibi bakma ve inceleme yetkisine sahip olup, bu tür kararları maddi anlamda da kesin hüküm teşkil edeceğinden, bu kararlara karşı yargılamanın yenilenmesi yoluna başvurulması mümkündür.

İcra Mahkemeleri, sıra cetveline itiraz davaları, ihalenin feshi davaları, istihkak davaları ve İİK 89/4 uyarınca açılan tazminat davalarında genel mahkemeler gibi inceleme ve araştırma yapma yetkisine sahip olup, icra mahkemelerinde belirtilen konulara ilişkin verilen kararlar,  maddi anlamda kesin hüküm teşkil ederler. Dolayısı ile ihalenin feshi, sıra cetveline itiraz, istihkak davaları ve İİK 89/4 uyarınca açılan tazminat davaları için  yargılamanın yenilenmesi yoluna başvurulabilir.

Yargıtay’a göre, İİK’ nın 364/3. maddesi uyarınca, temyiz satıştan başka icra işlemlerini durdurmaz. Bu hükme göre, takibe yönelik itiraz ve şikayetler hakkında verilen mahkeme kararı kesinleşmeden satışa gidilemez ise de temyiz, satıştan başka icrai işlemlerin yapılmasına engel teşkil etmez. İcra mahkemesince borçlu hakkındaki takibin iptaline karar verilmesi halinde, mahkeme kararının temyizinin neticesi beklenmeden haczin kaldırılması gerekir.

Kaynak: Hukuki Tavsiyeler
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim