• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C

"İktidar, Hukuku Taraflı Olmaya Zorluyor ve Kendi Amacına Ulaşmak İçin Silah Olarak Kullanıyor"

"İktidar, Hukuku Taraflı Olmaya Zorluyor ve Kendi Amacına Ulaşmak İçin Silah Olarak Kullanıyor"
İzmir Barosu tarafından Avukatlar Günü nedeniyle İzmir Adliyesi Protokol Girişi'nde bir tören düzenlendi.

Değerli Meslektaşlar Kıymetli Üstatlar,

Geleceğe umutla bakmamız gereken yeni bir 5 Nisan Avukatlar Günü’nde maalesef sizlere üzüntü, karamsarlık, ümitsizlik ve yılgınlık içerisinde bulunduğumuzu ifade ederek sözlerime başlıyorum. 

İnsanlık tarihinde büyük mücadelelerle kazanılmış haklarımız maalesef günümüzde çok kaba saldırılarla elimizden alınmaya mesleğimiz toplum önünde yanlış algılamalarla çağ dişi iddialarla onurlu mesleğimize darbe vurulmaya çalışılmaktadır. 

Tarihin ilk çağlarından beri var olan ve her dönem toplum tarafından saygınlıkla anılan mesleğimiz günümüzde yoğun bir baskı ve saldırı altında kalmış bulunmaktadır. Yıllardan beri avukatlara yapılan saldırılara karşı susanlar, sessiz kalanlar avukatlarla ve avukatlık mesleğiyle hiç ilişkisi olmayan konularda bile mesleğimize karşı akil dişi suçlamalarda bulunabilmektedirler. Yapılan bu sistemli saldırılar tesadüfî değildir.  Toplumda yapılacak büyük değişim hareketlerinin öncü habercileridir. 

Öncelikle şunu vurgulamak isteriz ki hukuk bir bütündür hâkim, savcı, avukat diye ayrılamaz ve birbirlerine göre daha önemli addedilemez. Biz hepimiz ayni mesleğin unsurlarıyız, aramızda sadece iş bölümü nedeniyle görev farkı vardır. Ama hepimizin amacı aynidir. Hepimiz hukukun üstünlüğünü, gerçek adaleti toplum barışını ve insanların mutluluğunu temel görev olarak kabul etmiş bir mesleğin mücadelesini yürüten bireyleriyiz. 

Son olarak İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görev yapan meslektaşımız Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınıp katledilmesi olayında sanki yüreğimizdeki karanlığı anlatır gibi ilahi bir adalet olarak ülkemiz de karanlığa bürünmüştür. Bu iki karanlık olayın ayni anda olması tesadüfî değildir ve ülkemizde gelecek karanlık günlerin en belirgin en çarpıcı habercisidir. 

Ülkemizde hukukun gelişmesi insan haklarına hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına dayanan insan onuruna daha çok yakışan adalet sisteminin gelişmesi avukatlara daha fazla önem verilmesi ve avukatlara daha fazla hak tanınması ile oluşacaktır. Bu noktadan hareketle her gün medyada gördüğümüz avukatların üstünün aranması mizanseni topluma gönderilen bir mesaj ve topluma yeniden yapılandırmanın ince bir mühendislik planlamasıdır. Tarih boyunca haksızlığa hukuksuzluğa karşı onurlu mücadele vermiş olan avukatların toplum gözünde itibarsızlaştırmak ve bu mücadelelerini saptırmak amacıyla dirençlerinin kırılmasını planlamaktadır. Ancak şu konu önemle bilinmelidir ki insanların onur mücadelesinde hak mücadelesinde avukatlar hep ön saflarda olmuşlar hep topluma yön gösterici olarak tarihi görevlerini yerine getirmişlerdir. Bu görevlerimizden bizi kimse vazgeçiremez hiçbir güç mücadele azmimize geri adim attıramaz. 

Bu ideal ve onurlu mücadelemizin yanında mesleğimizin sorunları her gün artarak çoğalmakta her yönden meslektaşlarımız adeta bir kafes içersine alınmaya çalışılmaktadır. 

Mesleğimize meslektaşlarımıza ve barolara yönelik saldırıların her gün arttığı meslektaşlarımızın bürolarında, haciz mahallinde, adliyelerde saldırıya uğradığı hatta öldürüldüğü baro başkanlarının yönetim kurulu üyelerinin ve meslektaşlarımızın sadece kanundan doğan görevlerini yerine getirdiği için yargılandığı, kutsal savunma mesleğini yerine getiren avukatların hakkında sudan bahanelerle davalar açıldığı şikâyetlerde bulunulduğu üzülerek belirlediğimiz sorunlardan birkaçıdır. Bütün bunların yanında mahkemelerce verilen kararlar uygulanmamakta, çeşitli yöntemlerle arkadan dolanılarak uygulama dişi bırakılmaktadırlar. Ülkemizde adalet günden güne yok olmakta, erimektedir. İnsanlar ve sistem adeta köleleştirilmeye çalışılmaktadır. 

Ülkemizde artik anayasaya ve yasalara aykırı verilen emirler söz sahibidir. Yandaş hukukçularımız dahi Anayasayı tanımayarak verilen yazılı emirlerin uygulanmasını beklemektedir. Bunun en son örneği avukatların adliyeye alınmaması süreçlerinde görülmüş, birebir yaşanmıştır. Daha da vahimi ise halkımıza sürekli defalarca yapılan dikteler, toplumun adalete olan inancını da günden güne yitirmesine sebep olmuştur. 

Yargının üç erkinden biri olan savunma makamının göz ardı edilmesi, insanlığın varoluşundan bu yana geçen süreçte kazandığı tüm hakların da göz ardı edilmesi, ötelenmesi demektir.  Avukatların onurlu dik duruşunu dağıtamayan  iktidar, emellerini artik halkı kışkırtarak ve kolluk güçlerini kullanarak gerçekleştirmeye çalışmaktadır. İktidarın, hukuku taraflı olmaya zorladığı ve kendi amacına ulaşmak için silah olarak kullandığı günümüz koşullarında yadsınamaz bir gerçektir. Artik bu değişmelidir,  hukuku ideal amaçları için toplumun çıkarına hizmet eder hale getirmeliyiz. 

Bilinmelidir ki avukatın olmadığı toplum eksik olacak ve avukatın olmadığı yargılama adaletli bir yargılama olmayacaktır. Savunma hakki ihlal edilen halk; er ya da geç gerçeğin farkına varacak, sesini var gücü ile çıkaracaktır. Avukat; kendinin değil, toplumun ve sonuçta bireyin hakkini savunandır. Adalet bir gün herkes için lazım olacaktır ve unutulmamalıdır ki;  adaletsiz millet, avukatsız adalet olmaz. 

Sonuç olarak tekrar ederek ve yenileyerek diyoruz ki erkleri birbirine düşürerek ve hukukun kurucu, asli unsurlarını birbirine kırdırarak toplum yönetilemez, bu düşünce uzun süreli toplumu yönetme felsefesi olamaz, bu kadar gerginliğe ve baskıya toplum muhakkak bir gün yeter diyecektir. Hukukun amacının toplumdaki çatışmayı önlemek ve stresi azaltmak olduğu bilinciyle avukatların hukukun diğer unsurları olan hâkimler ve savcılarla bir ve birlik olduğunu vurgular hukuku ideal temellerine oturtmak için birlikte hareket etmemiz gerektiğini kamuoyuna duyururuz. 

Daha mutlu, daha güvenli, daha aydınlık 5 Nisanlarda buluşma dileğiyle hepinizin Avukatlar Gününü kutluyor hepinize saygılar sunuyorum. 

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Adına 

Av. Aydın Özcan

BARO BAŞKANI

BAROTÜRK

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim