• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 13 °C

"İpoteğin Kaldırılması ve Aile Konutu Şerhi Konulması" Hakkında Yargıtay Kararı

"İpoteğin Kaldırılması ve Aile Konutu Şerhi Konulması" Hakkında Yargıtay Kararı
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından verilen, "İpoteğin Kaldırılması ve Aile Konutu Şerhi Konulması" ile ilgili kararı:
T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
Esas No: 2014/26288
Karar No: 2014/25775
Karar Tarihi: 15.12.2014
 
* AİLE KONUTU ŞERHİ KONULMASI DAVASI ( Tapuda Kargir Depo Vasfındaki Taşınmazın Altta Depo Üstünde 4 Katlı Konut Olan Bina Niteliğinde Olduğu/Taşınmaz Üzerinde İpotek Bulunmasının Aile Konutu Şerhinin Konulmasına Engel Olmadığı - Keşif Yapılarak Tespit Edilecek Aile Konutu Olarak Kullanılan Bölümle Sınırlı Olacak Şekilde Şerh Konulacağı )
 
* İPOTEĞİN KALDIRILMASI TALEBİ ( Aile Konutu Şerhi Konulması Davası/Taşınmaz Üzerinde İpotek Bulunmasının Aile Konutu Şerhinin Konulmasına Engel Olmadığı - Keşif Yapılarak Tespit Edilecek Aile Konutu Olarak Kullanılan Bölümle Sınırlı Olacak Şekilde Şerh Konulacağı )
 
* AİLE KONUTU OLARAK KULLANILAN BÖLÜMÜN TESPİTİ ( Tapuda Kargir Depo Vasfındaki Taşınmazın Altta Depo Üstünde 4 Katlı Konut Olan Bina Niteliğinde Olduğu/Taşınmaz Üzerinde İpotek Bulunmasının Aile Konutu Şerhinin Konulmasına Engel Olmadığı - Keşif Yapılarak Tespit Edilecek Bölümle Sınırlı Olacak Şekilde Şerh Konulacağı )
 
* KEŞİF ( Aile Konutu Şerhi Konulması Talebi/Taşınmaz Üzerinde İpotek Bulunmasının Aile Konutu Şerhinin Konulmasına Engel Olmadığı - Keşif Yapılarak Tespit Edilecek Aile Konutu Olarak Kullanılan Bölümle Sınırlı Olacak Şekilde Şerh Konulacağı )
 
4721/m. 194
 
ÖZET : Dava, ipoteğin kaldırılması ve aile konutu şerhi konulması taleplerine ilişkindir.
 
Tapuda kargir depo vasfıyla kayıtlı taşınmazın altta depo ve dükkan, üstte 4 katlı konut olan bina niteliğinde olduğu anlaşılmıştır. Taşınmaz üzerinde ipotek bulunması aile konutu şerhinin konulmasına engel değildir. Mahkemece usulüne uygun keşif yapılarak, davaya konu taşınmazın, davacı koca ile davalı kadın tarafından aile konutu olarak kullanılan bölümünün tespit edilerek, bu bölümü ile sınırlı olacak şekilde aile konutu şerhi konulması gerekir.
 
DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
 
KARAR :
1- Dosyadaki yazılara, bozmaya uygun işlem ve araştırma yapılmış olmasına, delillerin takdirinde bir yanlışlık bulunmamasına göre davacının ipoteğin kaldırılması talebinin reddine yönelik temyiz itirazları yersizdir.
 
2- Davacının, aile konutu şerhi konulması talebinin reddine yönelik temyiz itirazlarının incelenmesine gelince;
 
Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, tapuda “kargir depo” vasfıyla kayıtlı taşınmazın altta depo ve dükkan, üstte 4 katlı konut olan bina niteliğinde olduğu anlaşılmaktadır. Taşınmaz üzerinde ipotek bulunması aile konutu şerhinin konulmasına engel değildir Mahkemece usulüne uygun keşif yapılarak, davaya konu taşınmazın, davacı koca ile davalı kadın tarafından aile konutu olarak kullanılan bölümünün tespit edilerek, bu bölümü ile sınırlı olacak şekilde aile konutu şerhi konulması gerekirken gerekçe gösterilmeksizin ret hükmü kurulması usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.
 
SONUÇ : Temyiz edilen hükmü yukarıda 2. bentte gösterilen sebeple BOZULMASINA, bozma kapsamı dışında kalan bölümlerinin ise 1. bentte gösterilen sebeple ONANMASINA, temyiz peşin harcının istek halinde yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle 15.12.2014 tarihinde karar verildi.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim