• BIST 107.012
 • Altın 173,379
 • Dolar 4,0779
 • Euro 4,9630
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

İşçi Yakınlarının Tazminatları Devlet Güvencesinde mi?

İşçi Yakınlarının Tazminatları Devlet Güvencesinde mi?
Soma maden kazasının ardından başlatılan soruşturma sürerken, gözler işçi yakınlarının açacakları tazminat davalarına çevrildi. İşçi yakınlarının tazminatları ile ilgili ihtimalleri BAROTÜRK hukukçulara sordu.

BAROTÜRK Özel Haber

Soma maden kazasının ardından başlatılan soruşturma sürerken, gözler işçi yakınlarının açacakları tazminat davalarına çevrildi. Fakat dün Milliyet Gazetesi’nden Kemal Göktaş imzasıyla yayınlanan haber, işçilerin tazminatları alamama ihtimalini gözler önüne serdi. Habere göre, 2010 yılında Maden Kanunu’nda yapılan bir değişiklikle, rödövans sözleşmesi yapılan madenlerde işçi tazminatlarının ödenmesinde Türkiye Kömür İşletmeleri’nin sorumluluğu kaldırılmıştı. Yani madenin işletmecisi hayatını kaybeden işçilerin tazminatlarını ödemediği takdirde, devletin herhangi bir sorumluluğu olmayacak, işçi ailelerinin tazminat alamamaları gibi bir sonuç ortaya çıkabilecek.

Bu konuda görüşüne başvurduğumuz hukukçulardan farklı görüşler ortaya atıldı. İşte o görüşler;

Av. Zeynel Balkız / Manisa Barosu Başkanı

“Yapılan değişikliği inceleme fırsatım olmadığı için üzerinde yorum yapmak doğru olmaz. Lakin burada bu madenlerin sahibi Türkiye Kömür İşletmeleri olduğu için, devlet müteselsilen sorumludur. Öyle olması gerekir. Biz açılacak davalarda, tazminat talebimizi bu sorumluluğun üzerine kuracağız.”

Av. Uygar Ergin / Herkes İçin Adalet Platformu Başkanı

“Bu işletmelerde yapılan sözleşme gereğince sorumlu olan maden işletmeleridir. Bu madenler TKİ tarafından tabiri caizse “anahtar teslim” işletmelere kiralanmıştır. Kanunundaki değişiklik ile de bu durum yasalaştırılmış. Mahkemeler, Yargıtay ya da Danıştay bu hükmü yok sayamaz. O hüküm orada dururken yokmuş gibi davranamazlar. Bu yasanın neden değiştiği elbette tartışılabilir, doğruluğu yanlışlığı tartışılabilir. Ama yokmuş gibi davranılamaz. Yani mahkemeler doğacak tazminatlardan işletme sorumlu tutulacaktır diye düşünüyorum.”

Osman Güven ÇANKAYA / Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Onursal Üyesi

"Aksine 3213 Sayılı Maden Kanununa 24.06.2010 tarihli Resmi Gazete de yayınlanan 5995 sayılı kanunun  17.Maddesi ile eklenen ek madde 7.de “Maden ruhsat sahiplerinin ruhsat sahalarının bir kısmında veya tamamında üçüncü kişilerle yapmış oldukları rödövans sözleşmelerinde bu alanlarda yapılacak madencilik faaliyetlerinden doğacak İş Kanunu, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili idari, mali ve hukuki sorumluluklar rödövansçıya aittir. Ancak bu durum ruhsat sahibinin Maden Kanunundan doğan sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. 

İş ve Toplu iş sözleşmelerinden iş ve sosyal güvenlik yasalarından doğan hak ve yükümlülükler ile ilgili işçiler ve sosyal güvenlik kurumu ile ruhsat sahibi ve rödövanscı arasında çıkan ihtilafların ise iş mahkemelerinde iş,sosyal güvenlik ve borçlar yasalarındaki düzenlemeler maden kanununun özellikle 31 ve ek 7.ci maddesindeki hükümlerde nazara alınarak çözümlenmesi gerekir."*

* KAMU İŞ İş Hukuku ve İktisat Dergisi / Cilt 13 Sayı 3 (2014) / "Rödövans Alt İşverenlik Sözleşmesi midir" Başlıklı Makalesi

 

Kanundaki son hali;

Maden Kanunu

Kanun Numarası: 3213

Kabul Tarihi: 04/06/1985

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 15/06/1985

Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 18785
Ek Madde 7 - (Ek madde: 10.06.2010 - 5995 S.K./17. md.)

"Maden ruhsat sahiplerinin, ruhsat sahalarının bir kısmında veya tamamında üçüncü kişilerle yapmış oldukları rödövans sözleşmelerinde, bu alanlarda yapılacak madencilik faaliyetlerinden doğacak İş Kanunu, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili idari, mali ve hukuki sorumluluklar rödövansçıya aittir. Ancak bu durum ruhsat sahibinin Maden Kanunundan doğan sorumluluklarını ortadan kaldırmaz."

Yönetmeliğin Son Hali

Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği

Resmi Gazete Tarihi: 06/11/2010
Resmi Gazete Sayısı: 27751
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Madde 100 - (1) "Maden işletme ruhsat sahiplerinin, ruhsat sahalarının bir kısmı veya tamamı için üçüncü kişilerle yapmış oldukları rödövans sözleşmeleri ve bu sözleşmelerde yapılan değişiklikler, tarafların talebi halinde devir ve intikal işlemlerinde bilgilendirme amacıyla maden siciline şerh edilir. Tarafların birlikte rödövans sözleşmesinin iptalini talep etmeleri halinde de bu kayıtlar terkin edilir. Genel Müdürlük hiçbir şekilde rödövans sözleşmelerine taraf değildir.

(2) Maden ruhsat sahiplerinin, ruhsat sahalarının bir kısmında veya tamamında üçüncü kişilerle yapmış oldukları rödövans sözleşmelerinde, bu alanlarda yapılacak madencilik faaliyetlerinden doğacak İş Kanunu, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili idari, mali ve hukuki sorumluluklar rödövansçıya aittir. Ancak bu durum ruhsat sahibinin Kanundan doğan sorumluluklarını ortadan kaldırmaz."

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim