• BIST 112.122
 • Altın 174,874
 • Dolar 4,0467
 • Euro 4,9920
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 22 °C

İşte 2014’ün İnsan Hakları Karnesi

İşte 2014’ün İnsan Hakları Karnesi
İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlumder), 2014 yılı süresince yaşanan hak ihlallerini bir raporda topladı.

Yargıya karşı güven bunalımının yaşandığı belirtilen raporda, yargı sisteminin çok başlı olduğuna dikkat çekildi. Özellikle 34 insanın katledildiği ve halen aydınlatılmayı bekleyen Roboski davasının Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından takipsizlik kararıyla kapatılmasının, bu sorunun devam ettiği konusunda örnek teşkil ettiği kaydedildi. Toplumun yargı organlarına olan güveninin iyice azalmasının önümüzdeki dönemde yeni sorunlara yol açabileceğine dikkat çekilen raporda, “Bunun için, insan haklarını ve özgürlüklerini esas alan bir sistemin, tarafsız, bağımsız, adil ve şeffaf bir yargının işlerlik kazanmasını sağlayacak düzenlemelerin yapılması, 2015 yılında öncelikli bir hedef olmalı.” vurgusu yapıldı.

Raporda, geçtiğimiz yıl 64 faili meçhul cinayetin işlendiği dile getirilirken, işçi ölümlerine de dikkat çekildi. Emek alanında yaşanan ihlallerin, toplu can kayıplarıyla daha görünür hale geldiği ifade edildi. Bin 886 ölüm ve 3 bin 496 yaralanma vakasının kayıt altına alındığı hatırlatılarak, şöyle denildi: “2014 yılında meydana gelen ölümlü iş kazaları, çalışma sahalarında silsileli bir denetimsizliğin yaygın olduğu ve işverenlerin daha çok kâr elde edebilmek için iş güvenliğinden ciddi tavizler verdiği gerçeklerini ortaya koymuş; kapitalizmin kâr için insan hayatını bile hiçe sayabilen vahşi yüzünü göstermiştir. Bu sebeple işçi sağlığını ve güvenliğini gerçekten teminat altına alan düzenlemelerle birlikte, çalışma koşullarının çok iyi takip edilmesinin önemi bu vakalarda daha yakından anlaşılmıştır.”

2014 yılının ‘Çözüm Süreci’nin kırılganlığını gösteren olaylara da sahne olduğu anlatılan raporda, şu noktalara vurgu yapıldı: “Kobani’ye saldırılarıyla başlayan süreçte, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hükümete yönelik eleştirilerinin ardından yaptığı çağrı üzerine parti tabanının başlattığı sokak eylemleri, birçok sivili ve sivil toplum kuruluşunu hedef haline getiren bir şiddet ortamına dönüşmüş, maalesef provokasyona da açık bir ortamda gerçekleşen olaylarda onlarca kişi hayatını kaybetmiştir. Yasin Börü’nün katledilmesinde trajik biçimde belirginleşmiş ve toplumdaki ayrışma ve çatışma duygusunu yeniden ateşlemiştir. Böyle bir atmosferde Şırnak, Hakkari, Diyarbakır ve Van’da işlenen bazı cinayetlerinin faili meçhul kalması ise farklı şüpheler uyandırmıştır. 2015 yılı, kalıcı bir iç barışa giden yolda, şiddete zemin hazırlayan tüm etkenlerin ortadan kalktığının somutlaştığı bir tarih olmalıdır. Toplumun tüm kesimleriyle barış ve kardeşlik atmosferini arzuladığını ortaya koyan bu son süreç, herhangi bir tıkanıklığın ya da geri dönüşün kabul edilemeyeceğini göstermiştir.”

YASA TASARILARIYLA GERİYE DÖNÜK ADIMLAR ATILDI

Raporda, 2014 yılında, 17-25 Aralık operasyonları, ‘paralel yapı’ tartışmaları ve Kobani olaylarıyla yoğunlaşan süreçle birlikte, güvenlik-özgürlük dengesinde gel-gitlerin yaşandığı da şu ifadelerle anlatıldı: “Hükümet mensuplarına yönelik gerçekleştirilen soruşturmaların ardından, özellikle telefon dinlemelerinin önemli bir delil olarak sunulmasına karşı yapılan ilk düzenlemelerdeki doğru uygulamalardan, 2014 yılının son çeyreğinde gündeme gelen ‘İç Güvenlik Paketi’ tasarılarıyla geri adım atıldığı görülmektedir. Geriye dönük adımların bir diğer somut yansıması da, gösteri ve yürüyüş hakkının ihlalinde son dönemde izlenen artış olmuştur. Yasalaşmayı bekleyen bazı teklifler, insan haklarını ve özgürlüklerini tehdit eden ve güvenlik-özgürlük dengesini telafisi imkânsız şekilde güvenlik lehine bozacak düzenlemeler içermektedir.”

RAPORDAKİ BAZI HAK İHLALLERİ:

Faili meçhul cinayetler: 61 olay, 64 ölüm.

Asker-polis intiharı: 22 asker, 13 polis intiharı.

Çatışmalar: 46 olay, 30 ölüm, 101 yaralı.

Ayrımcılık ve nefret suçu: 13 olay, 3 ölüm ile 12 yaralı.

Düşünce özgürlüğü: 34 olay.

Basın özgürlüğü: 41 olay.

Gazeteci ve yayın organlarına yönelik baskı: 23 olay.

Gözaltına alınan gazeteciler: 12 olay, 20 gözaltı.

İşten atılanlar: 30 bin 963 kişi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim