• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 3 °C

İşte 2015'te Gün Gün Yaşananlar... Dünya Futbolu Rüşvetin Gölgesinde

İşte 2015'te Gün Gün Yaşananlar... Dünya Futbolu Rüşvetin Gölgesinde
ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch'in 27 Mayıs 2015'te düğmeye basmasıyla İsviçre'de başlayan FIFA soruşturması, derinleşerek devam ediyor.

Yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan FIFA'da, Başkan Sepp Blatter ile UEFA patronu Michel Platini'nin Etik Kurulu'nda savunmaları alındı. Blatter ve Platini cephesinden olumlu açıklamalar gelse de ikilinin ömür boyu hak mahrumiyeti alması bekleniyor.

Spor tarihinin en büyük skandallarından birini yaşayan FIFA'da, kazan kaynamaya devam ediyor. ‘kara para aklama' ve ‘zimmetine para geçirme' iddialarıyla suçlanan dünya futbolunun patronları, ömür boyu men cezalarıyla karşı karşıya. Büyük depreme yol açan süreç, 2018 ve 2022 Dünya Kupası finalleri ev sahipliği kararlarının açıklanması ile başladı.

FIFA Başkanı Sepp Blatter, 2 Aralık 2010'da 2018'deki organizasyonun Rusya'ya, 2022'deki turnuvanın ise Katar'a verildiğini ilan etti. Bu radikal olayın ardından uluslararası basın, rüşvet iddialarını gündeme getirdi. Özellikle şampiyonalardan birini düzenlemeyi bekleyen Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere, adaylık süreçlerinin masaya yatırılmasını talep etti.

İtirazlar neticesinde Rusya ve Katar'ın dosyaları raftan indirildi. FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu Başkanı Amerikalı hukukçu Michael Garcia, 430 sayfalık rapor hazırladı. Ancak rapor tam olarak kamuoyuna duyurulmayınca istifasını verdi. ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, 2018 ve 2022 Dünya Kupası'nın hangi ülkede gerçekleşeceği ile ilgili yolsuzluk, adam kayırma ve rüşvet iddiaları üzerine dosyanın incelenmesi kararını aldı. Önceki gün FIFA Başkanı Sepp Blatter ve dün de avukatları aracılığıyla UEFA Başkanı Michel Platini savunmalarını FIFA Etik Kurulu yargıçlarına verdi.

FIFA, 2,2 milyar dolara hükmediyor

Futbolun küreselleşmesi, FIFA'nın gelirlerini milyar dolarlara yükseltti. 2014 faaliyet raporuna göre FIFA'nın sahip olduğu varlıkların toplamı 2,2 milyar dolar şeklinde açıklandı. Her yıl 300 milyon doların üzerinde kazanç elde eden FIFA, yolsuzluk ve rüşvet skandallarıyla birlikte zarara geçti. Sponsorların geri çekilmesiyle 1 milyar dolardan fazla kayıp yaşandı. FIFA'nın gelirlerinin büyük bir kısmı sponsorluklardan oluşuyor. Bu kapsamda firmalarını dünyanın dört bir yanına pazarlayan firmalar, yıllık ortalama 200 milyon dolar civarında FIFA'ya kaynak aktarıyor.

23 Ocak: FIFA sponsorlarını kaybetti

FIFA, en önemli 5 sponsor firmasını kaybetti. Son 1 yılda gerçekleşen skandallardan dolayı Sony, Emirates, Castrol, Continental ve Johnson&Johnson firmaları iş ortaklığını bitirdi. FIFA'nın, bu şirketleri kaybetmesi sonucu 1 milyar Euro'dan fazla kayıp yaşadığı belirtildi.

25 Mayıs: Platini, Prens Ali'yi destekledi

UEFA Başkanı Michel Platini, 29 Mayıs'ta Zürih'te yapılan FIFA başkanlık seçiminde Prens Ali'yi destekledi. İsviçre basını, Fransız yöneticinin bu açıklamasının ardından, “Sepp Blatter ile Platini'nin arasına kara kedi girdi.” deyimini kullandı.

27 Mayıs: Seçim öncesi FIFA'ya şok

İsviçre polisi, 29 Mayıs 2015'teki FIFA başkanlık seçimi öncesi FIFA başkan vekillerinden Jefrrey Webb ev Eugenio Figueredo'nun da aralarında yer aldığı 10 yetkiliyi gözaltına aldı. Zürih kentindeki merkez binasında bulunan tüm belgelere el konuldu.

28 Mayıs: UEFA, seçimi erteletmek istedi

UEFA, ‘yolsuzluk ve rüşvet' operasyonu için yaptığı açıklamada, “Bu olaylar bize yolsuzluğun ve rüşvetin, FIFA'nın içine derinden girdiğini göstermiştir.” dedi. FIFA seçimlerinin risk taşıdığını belirten Avrupa futbolunun patronu, seçimlerin ertelenmesi gerektiğini vurguladı.

29 Mayıs: Sepp Blatter, özür diledi

İsviçre'nin Zürih kentinde gerçekleşen 65. FIFA Kongresi'nde Sepp Blatter, olaylardan dolayı çok üzgün olduğunu belirtti. Üyelerden özür dileyen Blatter, “Bütün bu pislikleri de temizleyeceğim.” dedi.

29 Mayıs: Blatter yeniden başkan

65. FIFA Kongresi'nde Sepp Blatter, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'in başkan adaylığından çekilmesiyle yeniden başkanlığa seçildi. 65. FIFA Kongresi'nin ilk turunda Sepp Blatter 133, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin ise 73 oy aldı.

30 Mayıs: Platini ve ABD hedefte

Yeniden başkanlık koltuğuna oturan Sepp Blatter, ABD ve UEFA Başkanı Michel Platini'yi hedef alan açıklamalar yaptı. Blatter, “ABD'nin suçlamasını bir şok olarak değerlendiriyorum. Bana göre bu, bana yapılmış bir davranıştır. Başkanlık seçimlerine iki gün kala böyle bir olayı meydana çıkarmak, bana göre pek samimi bir davranış değil.” dedi.

2 Haziran: Blatter istifa etti

FIFA Başkanı Sepp Blatter, görevinden istifa ettiğini açıkladı. FIFA yetkililerine yönelik yolsuzluk ve rüşvet operasyonu nedeniyle bu kararı aldığını belirten Blatter, “FIFA ve çıkarlarına çok fazla bağlıyım. FIFA'nın derin bir revizyona ihtiyacı var.” dedi.

3 Haziran: Blatter, seçim kararı aldı

29 Mayıs'ta düzenlenen FIFA seçiminde 5. kez FIFA başkanlığına getirilen Sepp Blatter, Zürih'te olağanüstü seçim kararı aldı. İsviçreli yönetici, Şubat 2016'ya kadar görevinde kalma kararı aldı.

4 Haziran: Blazer, rüşveti itiraf etti

FIFA eski İcra Kurulu Üyesi Chuck Blazer, 1998 ve 2010 Dünya kupaları öncesi rüşvet aldıklarını mahkemede itiraf etti.

6 Haziran: Walter De Gregorio ayrıldı

2011 yılından beri FIFA'da iletişim ve halkla ilişkiler müdürlüğü yapan Walter De Gregorio, görevinden istifa ettiğini duyurdu.

20 Temmuz: Blatter'e ‘para'lı protesto

FIFA Başkanı Sepp Blatter, FIFA Yönetim Kurulu toplantısında şok bir protesto gösterisiyle karşı karşıya kaldı. Lee Nelson takma adıyla şakalar yapan komedyen Simon Brodkin sahneye atladı ve Blatter'in başından aşağı daha sonra sahte olduğu öğrenilen bir tomar para yağdırdı.

29 Temmuz: Platini adaylığını açıkladı

UEFA Başkanı Michel Platini, FIFA başkanlık adaylığını açıklayan ilk isim oldu. Platini, “FIFA'nın hak ettiği onuru ve pozisyonu yeniden kazanması için aday olmaya karar verdim.” ifadelerini kullandı.

15 Ağustos: Platini, Blatter'i tehdit etti

UEFA Başkanı Platini'nin, Blatter'i Şubat 2016'da yapılacak FIFA başkanlık seçiminde yeniden aday olması halinde kendisini hapse göndermek ile  tehdit ettiği  meydana çıktı.

29 Eylül: Futbolun patronlarına şok

FIFA Etik Komisyonu, hazırladığı raporda Sepp Blatter ve Michel Platini'nin görevlerini askıya aldığını duyurdu. Raporda ayrıca, Sepp Blatter'in Platini'ye ödenen 1,8 milyon Euro'yu haksız olarak ödediği ve bunun için ceza davası açılacağı belirtildi.

15 Ekim: Prens Ali yeniden aday

Ürdün Prensi Ali bin El-Hüseyin, FIFA'da şubat ayında yapılacak FIFA başkanlık seçimleri için yeniden aday olacağını açıkladı.

10 Kasım: Infantino devreye girdi

UEFA Genel Sekreteri ve FIFA'nın başkan adaylarından Gianni Infantino, şubat ayında seçilmesi halinde Dünya Kupası'nda mücadele eden ülkelerin sayısını artırmayı planladığını ve bu sayıyı 32'den 40'a çıkarmaya sıcak baktığını söyledi.

12 Kasım: FIFA, 5 başkan adayını duyurdu

FIFA Seçim Kurulu, FIFA başkanlığına adaylıkları onanan 5 ismi duyurdu. UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Güney Afrikalı ünlü işadamı Tokyo Sexwale ve Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife Şubat 2016'daki seçimde yer almaya hak kazandı. Futboldan 90 gün men cezası alan UEFA Başkanı Michel Platini'nin adaylığı onaylanmadı.

18 Kasım: FIFA Temyiz Kurulu'ndan ret

FIFA Temyiz Kurulu, Sepp Blatter ve Michel Platini'nin 90 günlük geçici yasaklarına yaptıkları itirazları reddetti.

3 Aralık: Rüşvet, FIFA'ya pahalıya patladı

Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile 2015 yılına damgasını vuran dünya futbolunun 1 numaralı kurumu FIFA'nın 2015 yılındaki maddi kaybının 95 milyon Euro olduğu belirtiliyor. Sponsorluk gelirlerinde büyük bir düşüş yaşayan FIFA, 2001 yılından bu yana ilk kez zarar açıklayacak.

3 Aralık: başkan vekilleri gözaltında

İsviçre polisi, Zürih'teki lüks Baur au Lac Otel'ine baskın düzenledi. Karayipler Futbol Konfederasyonu Başkanı Alfredo Hawit ile Güney Amerika Futbol Konfederasyonu Başkanı Juan Angel Napout gözaltına alındı. Yöneticiler, ABD'ye iade edildi.

11 Aralık: CAS başvuruyu reddetti

FIFA Etik Kurulu'nun 90 günlük hak mahrumiyeti cezası verdiği UEFA Başkanı Michel Platini'nin CAS'a yaptığı başvuru olumsuz sonuçlandı. Platini, bu sonuçla Paris Kongre Sarayı'ndaki Avrupa Şampiyonası kura çekimine katılamadı.

16 Aralık: Platini'den boykot kararı

UEFA Başkanı Michel Platini, FIFA İç Adalet Kurulu'na vermesi gereken savunmasına katılmayacağını duyurdu. Platini'nin avukatları bu kararın alınmasındaki en büyük nedenin FIFA'nın masumiyet karinesini göz ardı etmesi olduğunu belirtti.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim