• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 3 °C

İzmir Barosu Başkanlığı'na Batı Trakyalı Aday

İzmir Barosu Başkanlığı'na Batı Trakyalı Aday
Türkiye’deki son genel seçimlerde CHP’den İzmir milletvekili adayı olan Batı Trakya kökenli avukat Aydın Özcan İzmir Baro Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.

Halihazırda Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) İzmir Şube Başkanlığı görevini de üstelenen Aydın Özcan’ın basın açıklaması şöyle:

İZMİR BARO BAŞKANLIĞI’NA NEDEN ADAYIM ?

Değerli meslektaşlarım, saygıdeğer basın mensupları;

Bilindiği üzere, İzmir Barosu olağan genel kurulunda İzmir barosu  başkanlığına seçilen Sayın Sema PEKDAŞ, Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde Konak ilçesi belediye başkan aday adayı olmak için başkanlık görevinden istifa etmiştir. Belirtmek isterim ki bu istifa Sema Hanımın hukuken en doğal hakkı olmasına karşın, genel kurul iradesinin yanıltıldığı su götürmez bir gerçektir. Bu iradi kayıp hali sonucu yapılacak olağanüstü genel kurulda meslektaşlarımız karşısına tek bir başkan adayı çıkartılarak genel kurul iradesinin salt bir tasdik makamı gibi işletilmesinin kabul edilebilir bir yanı yoktur. Tüm bunlar neticesinde başkanlık seçimine Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu olarak girme kararı almış bulunmaktayız. 

Özellikle son zamanlarda ülkemizin içinde bulunduğu durum, yapılan haksız ve hukuksuz yargılamalar ile aynı mantalite sonucu ortaya çıkan kararlar avukatlık mesleğinin önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Mesleki saygınlığımız günden güne yok olmakta, mesleğimizle birlikte meslektaşlarımıza yapılan baskılar ise günbegün katlanarak artmaktadır. Tüm bu baskılara karşın birlik olma, bir olma gereği açıktır. Bu baskılar ancak zorunlu meslek kuruluşlarımız olan Barolar yardımı ile sonlandırılabilir.  Münferit tepkilerimiz belli bir noktadan sonra maalesef ki çeşitli tepki ve tehditlerle karşılaşmakta hatta işin ucu özgürlüğü kısıtlayıcı müdahalelere kadar varabilmektedir.

Ülkemizin geldiği bu noktada bazı Barolar üstlerine düşen yegane görevleri dahi yerine getirememektedir. Öyle ki Barolarımızın gerekli tepkiyi göstermesi halinde ülkemizin içinde bulunduğu bu buhran döneminden kurtulacağı, hak ve hukukun, adaletin, temiz siyaset ile demokrasinin, hukukun üstünlüğünün,  tam bağımsızlığın ve cumhuriyetin layıkıyla konuşulabileceği açıktır. Değerlerimiz kirletilmekte, yok edilmeye çalışılmaktadır. Şanlı tarihimiz hafızamızdan kazınmaktadır. Bizler, cumhuriyetin çocukları, adaletin savunucularının artık "Dur" deme vakti gelmiştir.

Themis'in terazisi yan yatmış, gözleri açılmıştır. Savunma susturulmaya, sindirilmeye başlanmıştır. Vakit demokrasi, vakit hukuk,  vakit adalet, vakit cumhuriyet vaktidir. Vakit direnme vaktidir. Öyle ki Baronun görevi meslektaşlara sadece görünürde hizmet vermek değil; haksızlığın, hukuksuzluğun, yolsuzluğun, aymazlığın karşısında mensupları ile birlikte dimdik ayakta durabilmektir. Unutulmamalıdır ki Baro avukat içindir, Baro adalet içindir, Baro tam bağımsız yargı-tam bağımsız Türkiye içindir, Baro halk içindir! Adaletsiz millet, avukatsız adalet olmaz! Vakit avukatın gücünü gösterme vaktidir.

Değerli meslektaşlarım, evet, sizlerin haklarını sahiplenmek ve korumak, avukatlık mesleğinin saygınlığını arttırarak mesleğimizi hak ettiği yere getirmek, hukuksuzluk karşısında hukuka sahip çıkarak meslek etiğini etkili kılmak, yargının bağımsızlığını savunmak, savunmayı dışlayan tutum ve davranışlara karşı durmak, Cumhuriyetin temel değerlerine; Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmak için İzmir Barosu başkanlığına adayım... 

Biliyorum ki yapabiliriz, biz insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, adil yargılanma hakkına, demokrasiye, meslektaşlarımıza, insanlarımıza inanıyoruz!

Hepinizi saygı ile selamlıyor, desteklerinizi bekliyorum...  
Aydın Özcan

AYDIN ÖZCAN KİMDİR ?

1968 Yunanistan Dedeağaç doğumluyum. 1991 yılında İstanbul üniversitesi hukuk fakültesinden mezun oldum. 1993 yılından bu yana İzmir Barosu’na kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktayım. 2008-2010 yıllarında İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyeliği ve Baro başkan yardımcılığı yaptım. Aynı yıllar arasında İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonu, İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, İzmir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, İzmir Barosu Fikri Ve Sınaî Haklar Komisyonu Başkanlıkları yaptım. İzmir Barosu CMK Komisyonu Üyeliği görevinde bulundum. Rumeli Ve Balkan Dernekleri Kurucu Platform Başkanlığı yaptım ve 2002 yılından bu yana Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanıyım. Halen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Maliye Anabilim Dalı Vergi Hukuku Programında yüksek lisans yapmaktayım. Yunanca biliyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim