• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C

"İzmir Barosu Olarak Meslektaşlarımız İçin İşaret Dili Eğitimi Düzenliyoruz"

"İzmir Barosu Olarak Meslektaşlarımız İçin İşaret Dili Eğitimi Düzenliyoruz"
İzmir Barosu tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenlendi.

İzmir Adliyesi Baro Birimi’nde yapılan basın açıklamasını okuyan İzmir Baro Başkanı Av. Aydın Özcan, basın açıklaması sonrasında İzmir Adliyesi’nde ve Baro Binası’nda engelli meslektaşlarımızın ve engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalar yürüttüklerini, ayrıca Baro tarafından meslektaşlarımıza yönelik işaret dili eğitimi düzenlendiğini belirtti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Baro tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde;

Basına ve Kamuoyuna

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 10’u,yaklaşık 800 milyon engelli insan yerkürede yaşamaktadır.
 
Her ne kadar “engelli hakları” kavramı, engelli bireylere ait bağımsız bir hak kategorisi gibi algılanmakta ise de, bu kavramla amaçlanan; engellilerin tüm temel hak ve özgürlüklerden diğer bireyler gibi tam ve eşit şekilde yararlanmasını teşvik etmek ve insan onuruna olan saygıyı güçlendirmektir.

Türkiye, Birleşmiş Milletler Engelli İnsan Hakları Sözleşmesini ilk imzalayan ülkelerden biri olmasına rağmen; sözleşmede taahhüt ettiği sosyal ayrımcılık tanımını kullanmayıp, engelliliği kontrol altında tuttuğu heyetlerin, tıbbi tanımlamasının insafına bırakmış olduğundan engelli vatandaşlar, engelli olduklarını kanıtlamak için çok zor süreçlerden geçmekte, pek çoğu bürokratik işlemlerin acımasızlığı nedeniyle, öne çıkan engellemelerden dolayı; yasayla belirlenmiş haklarına asla ulaşamamaktadır. Bürokratik işlemlerin yerine getirilmesinin ağır şartlar taşıması nedeni ile engelliler örneğin mutlak ihtiyaçları olan engelli araç ve gereçlerini alamaz duruma gelmişlerdir.

Sağlıkta sürekli değiştirilen ve her hakkı kısıtlayan yönetmeliklerle engelli bireylerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri her geçen gün zorlaşmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumlarının kar ekseninde dönen işleyişi tüm vatandaşlarla beraber engelli vatandaşlarında sağlık hakkını alt üst etmiştir. Muadil ilaçlarla, katkı paylarıyla ve rapor almak için günlerce, aylarca süren randevu sırasıyla sağlık hakkı bir engelliler içinde bir lütufa dönüşmüştür.

Engelli ve yaşlıya verilen maaş hakkı 2013 yılında sosyal yardıma havale edilip, bu desteğin alınabilmesi için sadece engellinin değil akrabalarının da açlık sınırının altında yaşaması şartı getirilmiştir. Engellilerin evde bakımı için akrabalarının da açlık sınırının altında yaşaması koşulu aranmaktadır. Oysa engelli hayatı oldukça zorlu ve pahalıdır. Değil açlık sınırı orta halli bir aile için bile engelli ihtiyaçlarının karşılanması büyük ekonomik zorluklar içermektedir. İktidarın mantığı sadaka ve lütuf kültürünün bir ürünüdür. Sosyal devlet ilkesi ile asla bağdaşmayacak bir uygulama ve düzenleme ile devlet engellileri tamamen yakınlarının bakım ve insafına terk etmiştir.

Eğitim hakkı da engelli bireyler için ulaşılamaz bir haldedir. Engelli bireylerin %65’i okuryazar değildir. Engelli bireylerin sadece %7’si lise eğitimini, %2’si ise üniversite eğitimini tamamlayabilmektedir. Türkiye engelli eğitiminde dünyanın en yoksul ülkeleri ile aynı seviyededir.

Sosyal devlet ilkesinin bir türlü hayata geçirilemediği ülkemizde engellilerin temel haklarını elde edebilmesi ve kullanması önünde ciddi bürokratik engeller bulunmaktadır. Hükümetin engellileri ve ailelerini oy potansiyeli haline getiren sadaka politikası değişmeden engelli sorunlarının çözülmesi mümkün değildir. Engelsiz bir dünya yaratmanın mümkün olduğunu, bunu başarmış toplumlar olduğunun dünyadaki örneklerden biliyoruz.Bu amaçla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, yerel yönetimleri,meslek örgütlerini vb. engelsiz bir toplum oluşturma yönünde görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz.

Bu nedenle İzmir Barosunun, engellilerin “eşit hayat hakkı mücadelelerine” sonuna kadar destek olacağını, bu dönüşüm için engelli yurttaşlarımızla beraber mücadele edeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim