• BIST 117.110
 • Altın 167,822
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 13 °C

İzmir Barosu'ndan Tüm Milletvekillerine Mektup

İzmir Barosu'ndan Tüm Milletvekillerine Mektup
İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan tarafından TBMM'deki 550 milletvekillerine bir mektup gönderildi. Mektupta avukatların talepleri iletildi.

İşte o mektup;

"Sayın………

Türkiye Büyük Millet Meclisi 26. Dönem milletvekili olarak görevinize başlamanızı tebrik eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.

İzmir Barosu olarak umuyoruz ki Meclisimizin yeni dönem çalışmaları ulusal ve uluslararası güvenlik alanında kendisini göstererek kıymetli ülkemizin her karışında insanca yaşam şartlarını, güvenliği, huzuru tesis edecek; on yıllardır içimizde hissetmekte olduğumuz, neredeyse hayatımızın bir parçası haline gelen acı ve üzüntülere son verecektir. Vekillerimizin, Türk Milleti’ ni layık olduğu refah günlere taşımaktaki azmine şüphemiz bulunmamaktadır. Bu minvalde yeni yılınızı kutlar, beklediğimiz günlerin şahsınız ve ülkemiz için hayırlı ve güzel günler getirmesini dilemekteyiz.

Sayın Vekil,

Elbette ülkemiz, güzel günlere ulaşmak için  içte ve dışta barış, güçlü bir ekonomi kadar, toplumun üst yapısını oluşturan; vatandaşların ve diğer devlet erklerinin öngörülen hukuk kurallarına uygunluğunu denetleyen bağımsız yargıya ve hukukun üstünlüğüne de muhtaçtır. Hukukun kanun kitaplarında var olduğu, günlük hayatta uygulamasından kaçınıldığı veya eşitliğe aykırı biçimde keyfi uygulandığı toplumlarda adaletsizlik duygusunun yerleşmesi ve düzenin bozulması kaçınılmazdır. Bu nedenle Yargının, Anayasada düzenlendiği gibi yasama ve yürütme erkeleriyle eşit düzeyde ve bağımsızlığını koruyacak mesafede bulunması güvenlik kadar hayati ve diğer tüm meselelerden daha acil bir ihtiyaçtır.

Yargılamayı oluşturan üç unsurdan bağımsız savunmayı temsil eden biz avukatların bağımsız yargı için ihtiyaç duyulacak her aşamada burada göreve hazır bulunduğumuzu bilmenizi isteriz.

Diğer yandan avukatların görevlerini eksiksiz şekilde yerine getirebilmesi için ihtiyaç duydukları yaşam ve meslek şartları her geçen gün zorlaşmakta, engeller büyümektedir.

Ülkemizde hiçbir meslekte olmadığı kadar plansızca açılan çok sayıda hukuk fakültesi, bilgi kalitesi düşük ve ihtiyaç fazlası hukukçular yetiştirmekte, barolar başvuran stajyerlerin sayısı karşısında eğitim vermekte ciddi zorluklar yaşamaktadır. Kontrolsüzce artan avukat sayısı ise ayakta kalma mücadelesinde haksız ve ezici bir rekabet yaratmakta, emek ve kazanç eşitlik göstermemekte; zaman zaman asgari ücret tarifesinin altında alınan görevlerden hem avukatlar hem de vatandaşlar mağdur olmaktadır.

Uygulamada ve mevzuatta yaşanan olumsuzluklar bir yana, uygar hukuk sistemlerinde olanın tam tersine, ülkemizde avukatların yetki ve görev alanları da daraltılmaktadır. Veraset belgesi çıkarma yetkisi noterlere tanınmış; anlaşmalı boşanma, düşük miktarlı alacakların noterlerce takibi gibi pek çok işin noterlere devredileceği yönünde de çalışmalar olduğu söylentileri yayılmıştır. Noterlik Kanununun 3.maddesine göre Adalet Bakanlığı, bir yerdeki noterliklerin gayrisafi gelirlerinin toplamı ile iş hayatındaki gelişme ve gerilemeleri göz önünde bulundurmak suretiyle noterlik açabilir. Şu halde gelirleri Adalet Bakanlığının yapmış olduğu incelemenin teminatı altında olan noterlere, her geçen gün gelir kaybına uğrayan mesleğimizin alanlarının sunulması kabul edilemez bir adaletsizliktir.

Bunun yanında uzlaşma müessesesinin kurulması sırasında avukatlara verilen vaatler gerçekleştirilmemiş, eğitim görmüş ve görevlendirme bekleyen yüzlerce avukatın varlığına rağmen hukukçu kimliği olmayan kamu personeli kişiler uzlaştırmacı olarak görevlendirilmeye başlanmıştır.

Bugün yürütülen arabuluculuk kurumunun inşa edilmesi sürecinde yine avukatlar eğitim almakta ve arabuluculuk kurumunda çalışmaya hazır hale getirilmekte; ancak uzlaştırmada yaşadığımız tecrübe endişe yaratmaktadır.

Danışmanlık şirketi adı altında açılan firmalar, avukatlara uygulanan, “kendisine iş sağlama, avukata iş sağlama ve reklam” yasaklarına tabi olmadan vatandaşlara ulaşmakta hukuk eğitimi sahibi olmadıkları halde yasaları çiğneyerek sözde hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. Avukatların münhasır yetkilerini kanuna aykırı şekilde kullanan bu şirketlerin tespit edilmesi için Cumhuriyet Savcılıklarına yapılan şikayetler, adli soruşturmalarda kullanılan vasıtaların yetersizliği sonucunda takipsizlikle sonuçlanmakta; cezai yaptırımların uygulanamaması nedeniyle cesaret bulan şirketlerin sayısı artmaktadır.

Yargılama sürecine dahil her hukuki işlemde menfaat sahiplerinin haklarının korunmasının münhasır yetkisi hukuk bilgisine sahip avukatlara aittir. Bu kuralı bertaraf etme amacıyla yapılan her türlü saldırı yalnız avukatların değil toplum fertlerinin de zararına olacağından gerekli önlemlerinin alınmasını beklemekteyiz.

CMK ve Adli Yardım ile görevlendirilen avukatlara ödenen ücretler sembolik olacak kadar düşük olması yine bu sistemlerin amacına uygun şekilde hizmet verilmesini engellemektedir.

Avukatlık ücret gelirlerine uygulanan %18 KDV savunma kadar hayati bir ihtiyaca karşılık uygulanacak ücretlerin yükselmesine neden olmaktadır. Gündelik ihtiyaçlar içinde nispeten çok daha değersiz ve elzem olmayan ürünlere daha düşük KDV miktarlarının uygulandığı göz önüne alındığında, savunma yardımının karşılanması alanında da mevcut yüksek KDV oranının düşürülmesi bir zorunluluktur.

Avukatların yasaya göre kamu hizmeti yürütmekte olmalarına rağmen hala yeşil pasaport ihtiyaçlarının karşılanmaması da yurt dışındaki yurttaşlarımıza ulaşmakta büyük bir engel oluşturmakta, Türk Avukatların uluslararası hukuk merkezlerine ve çalışmalarına katılmasına mani olmaktadır.  Avukata güvenin esas olduğu ülkemizde kamu görevlisi olarak bağımsız savunmayı temsil eden ve Türk vatandaşları ile Türk tüzel kişilerin haklarını savunan avukatlara yeşil pasaport hakkı verilmelidir.

Bizler bağımsız savunmanın temsilcileri, bağımsız yargının savunucuları olarak mesleğimiz alanındaki aktarmış olduğumuz problemlere çözüm olmanız için hassasiyetinizi ve çözüm gayretinizi diliyor; ülkemizin refahı, milletimizin güzel günler görmesi için verilecek görevler için hazır olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.

Saygılarımızla."

 

Av. Aydın ÖZCAN

Yönetim Kurulu Adına

İzmir Barosu Başkanı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim