• BIST 95.852
 • Altın 190,702
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 20 °C

Kadınlar Mücadele Ediyor, Şiddet Yargılanıyor

Kadınlar Mücadele Ediyor, Şiddet Yargılanıyor
Nisan ayında erkek şiddetiyle mücadelede elde edilen kazanımlar, saldırganların aldığı cezalar ve örnek yargı kararları...

bianet, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet konusunda sürdürülen mücadeledeki gelişmeler, saldırganlara verilen cezalar ve "olumlu" ve "olumsuz" yargı kararların çetelesini tutuyor.

* Kim ne dedi?

Bakan Bozdağ: Bazı kadın örgütlerinin eleştirilerinden çekinmeden durmamız lazım

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Türk Hukuk Sisteminde Aile Çocuk Kadın Çalıştayı”nın açılışında hükümetin kadına ve çocuklara şiddeti önleme politikaları ve yargı uygulamaları hakkında konuştu.

Şiddete karşı politikalar konusunda kadın örgütlerinin eleştirilerinden çekinilmemesi gerektiğini söyleyen Bozdağ, koruma tedbir kararlarının ne kadar etkili olduğunu sorguladı. Hükümet politikaları ve yeni çıkarılan yasaların sonuçlarının ne kadar etkili olduğunun tartışılması gerektiğini söyledi. Bozdağ, ceza arttırımı tartışması ve iyi hal indirimiyle ilgili görüşlerini de açıkladı.

* Gelişmeler

Çocuk evliliklerine izin veren madde AYM’de

Çocuk evliliklerinin Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile 5, 10, 17 ve 41’inci maddeleri kapsamında anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek Türk Medeni Kanunu’nun (TMK) çocuk evliliğine izin veren 124. maddesinin iptali için açılan davada mahkeme ilgili maddeyi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderdi.

Kadına karşı suçlarda denetimli serbestlik uygulanmaması için kanun teklifi

CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık saikiyle işlenen suçlarda denetimli serbestlik tedbiri uygulanmaması için kanun teklifi verdi.

* Yargı kararları

Cinayet

* Batman’da üç yıl önce kuzenlerinin tecavüzü sonucu hamile kalan Hasret Daşlı’nın (22) aile meclisi kararıyla öldürüldüğü davanın gerekçeli kararı açıklandı. Gerekçeli ararda, “Sanıkların maktulenin ensest ilişki nedeniyle hamile kalmasını toplumda genel olarak benimsenen davranış ve yaşam biçimine aykırı gördükleri, toplumun öldürme beklentisini karşılamak ve bu beklentinin oluşturduğu baskı ve yönlendirmeyle maktuleyi öldürmeye karar verdikleri sonucuna ulaşılmıştır” dendi. Mahkeme kararda ayrıca “Bu yörelerde ve toplumsal yapılarda aykırı davranışın ‘ölümle’ cezalandırılması gerektiği toplumda yaşayanlar tarafından doğal karşılanmakta, hatta bu davranış beklenilmektedir” dedi. Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi 9 Aralık 2015’te verdiği kararda tutuksuz sanıklar R.D., S.D., S.D., M.D., H.D., yaşları küçük S.D. ve Ö.D.’nin delil yetersizliğinden beraatlerine karar vermiş, Daşlı’nın amcası tutuklu sanık H,D. ile tutuksuz yargılanan amca E,D., nine K.D. (80) ve dede Y.D. (85), “gebe olduğunu bildiği kadına karşı töre saiki ile kasten öldürmeye azmettirme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezalarda iyi hal indirimi de uygulanmamıştı.

* Adıyaman’da 28 Haziran 2015’te eski karısı Sevgi Pektaş öldüren Ş.B.’ye tutuklu yargılandığı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kasten adam öldürmekten müebbet hapis cezası verildi. Müşteki avukatı tasarlayarak ve töre saikiyle adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerekirken, müebbet hapis cezası verildiğini belirterek kararı temyiz edeceklerini söyledi.

* Siirt’te 24 Ağustos 2010’da şiddet gördüğü için boşanma davası açan karısı Esin Güneş’i öldüren G.G.’ye (25) verilen müebbet hapis cezası Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı karara “Şüpheden sanık yararlanır ilkesi uyarınca sanığın atılı suçtan beraatine karar verilmesi gerekirdi” diyerek itiraz etti. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, başsavcılığın itirazını yerinde görmedi, karar onandı. Cinayetten sonra erkek olayın kazayla meydana geldiğini öne sürmüş, dosya önce “Kaza” denilerek kapatılmıştı. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı yeniden başlattığı soruşturma sonucunda G.G. hakkında “kasten adam öldürmek” suçlamasıyla dava açmış, Mahkeme erkeğe yargılama sonucunda müebbet hapis cezası vermişti.

* Antalya’da 26 Ağustos 2015’teboşanma davası açan karısı G.B.’nin arkadaşı Songül Ateş’i karısına destek olduğu için öldüren H.B. Antalya 7. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada Songül Ateş’i öldürmekten ömür boyu, H.O.B.’yi öldürmeye teşebbüs suçundan da önce müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, eylemin teşebbüs aşamasında kalması ve takdir indirimi uygulanmasıyla 13 yıla düşürüldü. G.B.’nin cinayeti işlediği sırada hakkında uzaklaştırma cezası vardı.

* Gaziantep’te 6 Ekim 2015’te miras yüzünden ablası Fazilet Demir’i (60) defalarca el ateş ederek öldüren M.D. “Kasten adam öldürmek’ suçundan ömür boyu hapis cezası ile yargılandığı Gaziantep 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanık hakkında iyi hal indirimi uygulanmadı.

* Yalova’da 6 Mayıs 2015’te eski karısı Seda Camgöz’ü öldüren B.D. “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, “tasarlayarak öldürme” suçlarından Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada ‘‘kasten adam öldürme’’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanık avukatının cezai indirim uygulanması talebini de reddeden heyet, B.D.’nin cezaevinde yattığı sürenin cezasından düşürülmesini kararlaştırdı.

* Adana’da annesi Semire Balık (47) ve kız kardeşi Ayşe Işık’ı (22) öldüren A.B.’nin yargılanmasına Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Hakkında yakalama kararı bulunan sanığın babası H.B. (50) ile tutuksuz sanık İ.Ö. ise duruşmaya katılmadı. Suçlamaları kabul etmeyen sanık A.B. ise babası ile annesini barıştırmak istediğini ileri sürdü. Mahkeme heyeti, A.B.’nin tutukluluk halinin devamına karar verip, duruşmayı 3 Mayıs 2016’ya erteledi.

* Erzurum’da 13 Ağustos’ta nişanlısı Burcu Şengel’i ve babasını bıçaklayarak öldüren, annesi B.Ş. ile komşularını yaralayan A.H. tutuklu yargılandığı Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesinde “kasten adam öldürme ve kasten yaralama” suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada cinayete yardım etmekten yargılanan sanık Ö.Y. beraat etti. İddianamede, A.Y. hakkında “kasten öldürme” ve “kasten yaralama” suçlarından iki kez müebbet ile 10 yıl, daha sonra serbest bırakılan ve kendisine yardım eden Ö.Y. hakkında da “kasten öldürmeye iştirak” suçundan müebbet hapis cezası istenmişti.

* Muğla’da 14 Haziran 2015’te garson olarak çalıştığı iş yeri çıkışında Cansu Kaya’yı öldürüp bir kanala atan N.D. ve M.P.Ç.’nin “kasten öldürme”, “cinsel istismar” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından yargılanmasına Fethiye Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Sanıkların tahliye talepleri reddedilirken, duruşma Adli Tıp Genel Kurulu’ndan gelecek raporun beklenmesi için ertelendi.

* Yargıtay Ceza Genel Kurulu evden ayrıldığı ve fuhuş yaptığı iddiasıyla kardeşi Ayşe U.’yu boğarak öldüren ve cesedini yakan Y.C.’ye haksız tahrik hükümleriyle verilen yerel mahkeme kararını bozdu. Kararda, öldürülen kadının 18 yaşından büyük olduğu, ailesinden ayrı yaşadığı, tercih ettiği hayat tarzının, kardeşi olan sanık için haksız tahrik teşkil edemeyeceği belirtildi. Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Mahkeme, sanığı Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 82/1-a maddesi uyarınca tasarlayarak öldürme suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmış, cezayı TCK’nın 29/1. maddesi kapsamında haksız tahrik hükümleri uygulanarak 21 yıla indirmişti. Ceza, takdiri indirim hükümlerinin uygulanmasıyla 17 yıl 6 ay olarak belirlenmişti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay 1. Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararını bozmuş, yerel mahkeme ilk kararında direnmişti.

* Sivas’ta E Tipi Cezaevi’nde 19 Mart 2015’te kendisini ziyarete gelen karısı Leyla Avcı’yı meyve bıçağıyla öldüren M.A.’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına Sivas 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Görülen 7. duruşmada erkek karısını çok sevdiğini söyledi. Mahkeme heyeti olayları bildiğini iddia eden tanık F.Y.’nin dinlenmesini istedi. Sanık M.A.’nın tutukluk halinin devamına karar verilerek duruşma 18 Mayıs’a ertelendi.

* Antalya’da 4 Mart 2015’te sevgilisi Deniz Aktaş’ı öldüren L.B.Ç.’nin ağırlaştırılmış ömür boyu hapis talebiyle yargılanmasına Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme, sanığın akli dengesinin yerinde olup olmadığını tespit amaçlı rapor için duruşmayı erteledi. Bir önceki duruşmada sanığın akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair adli tıp raporu istenmiş ve sanığın İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda 3 haftayı geçmeyecek sürede gözetim altın tutulması talep edilmişti. Davada Adli Tıp Kurumu’ndan 25 Nisan 2016 tarihinde randevu alındığı ve sanığın Adli Tıp Kurumu’na gidemediği belirlendi. Avukat Devrim Karadeniz Peker, sanığın Adli Tıp Kurumu ‘na gönderilmesine gerek olmadığını belirterek bu yönde verilen ara kararın iptal edilmesini talep etti.

* Mersin’de 26 Ekim 2015’te boşandığı karısı Şenay Öz’ü öldüren A.K. ve onu azmettiren ağabeyi tutuklu D.K. ile tutuksuz sanık İ.K.Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada karar duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, A.K.’yi silah bulundurmaktan 1 yıl, tasarlayarak ve kasten öldürmeden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, kararında indirim maddelerini uygulamadı. Mahkeme, diğer sanıklar hakkında ise beraat kararı verdi.

* İzmir’de 30 Ekim 2015’te nişanlısı Serpil Çiçek’i öldüren ve intihar süsü vermeye çalışan O.B. müebbet hapis ceza istemiyle yargılanmasına Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Derneği’nin müdahillik talebini mahkeme heyeti oy birliğiyle kabul etti. Mahkeme heyeti bir önceki duruşmada cinayet zanlısı O.B.’nin Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden istenen raporu gelmeyince duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

* Bursa’da cezaevinden arkadaşının karısı Esra Gülyol’u öldüren O.Ö.’nün müebbet hapis cezası talebiyle Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi. Savcı, sanık O.Ö.’nün Esra Gülyol’u “muhtemel kasıtla öldürme” suçundan 25 yıl, N.G.,’ye yönelik ise “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 15 yıl olmak üzere toplam 40 yıla kadar hapsini istedi. Sanık avukatları müvekkillerinin tahliyesini istedi. Söz alan sanık O.Ö., neden suçlandığını bilmediğini belirterek, silahın İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesini talep etti. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

* İzmir’de akrabası Duygu Şenʹi (28) öldüren İ.B.’nin ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanmasına İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Psikolojisinin rahatsızlığı olduğunu bu nedenle ilk duruşmada savunma yapamayacağını belirten İ.B., “Bir sonraki duruşmada her şeyi tüm gerçekliğiyle anlatacağım” dedi. Sanık avukatı İ.B.’nin davranışlarını yönlendirme yeteneğinin olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumuʹna sevkini talep etti. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformuʹnun müdahil olma talebinin reddine, sanığın İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nden sanığın tedavi gördüğüne dair belgelerin istenmesine, sanığın cezai ehliyeti konusunda Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasına karar verip davayı 21 Haziran’a erteledi.

* İstanbul’da Değer Deniz’i tecavüz ettikten sonra öldüren C.M.’nin İstanbul 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Mahkeme heyeti kararında, “Cinsel saldırı” suçundan C.M.’ye önce 18 yıl hapis cezası verdi, ancak suç tarihinde 15 yaşını bitirip 18 yaşını doldurmadığı anlaşıldığından cezayı 12 yıl hapse indirdi. Heyet, C.M.’ye “Nitelikli yağma” suçundan ise önce 13 yıl 6 ay hapis verdi, ancak yaşı nedeniyle cezayı 9 yıl hapse indirdi. Cinsel saldırı ve nitelikli yağma suçlarını gizlemek ve delilleri ortadan kaldırmak amacıyla maktüleyi öldürmek suçundan ise C.M.’yi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran heyet, 17 yaşını doldurmuş olmasını dikkate alarak bu cezayı 24 yıl hapis cezasına indirdi. Heyet, duruşmalarda gözlenen tavırları, yanıltıcı davranışlar gösterdiğinin saptanması, bir defada birden fazla suçu birlikte işlemiş ve eylemlerinin birbiriyle bağlantılı olması, eylemler sırasında soğuk kanlı tavırları dikkate alınarak, SSÇ açısından terbiye ve ıslah edici etkisinin olmayacağı anlaşıldığından lehine olan TCK’nin 62. maddesindeki iyi hal indiriminin uygulanmasına yer olmadığına karar verdi.

* Manisa’da geçen 22 Eylül de sevgilisi G.T.’yi (47) yaralayan ve kadının kızı Betül Erkenci’yi öldüren M.D.’nin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın son duruşması sanık avukatlarının mazeret bildirerek duruşmaya gelmemesi üzerine 24 Mayıs 2016 tarihine ertelendi.

* Kocaeli’nde geçen Ekim ayında Hacer Deniz Çetindağ’ı öldüren E.K.’nin yargılanmasına Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. İfadelerin alınmasının ardından mahkeme heyeti katil zanlısı E.K.’nin kaçma şüphesinin bulunmasından dolayı tutukluluğunun devamına, mahkemenin tarafları arasındaki telefon görüşmesi kayıtlarının Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan istenmesine, dilekçeler ile bildirilen tanıkların mahkemede dinlenmesine ve duruşmanın 22 Haziran tarihine ertelenmesine karar verdi.

* Muğla’da 21 Temmuz 2010’da önce sevgilisi A.B.’nin villasının terasından düşüp ölen Aslı Baş’ın ölümüyle ilgili A.B. (62) ve oğulları H.B. (32) ile V.B.’nin (30) hakkında Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 26. duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, taraflara son savunmalarını yapmak üzere davayı 20 Eylül’e erteledi. Muğla Cumhuriyet Savcılığı, A.B. (62) ve oğulları H.B. (32) ile V.B.’nin (30) hakkında, TCK’nın 82/1. maddesi kapsamında, ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, yanlarında çalışan Murat Umirov (41) için de TCK’nın 281. maddesinde yer alan ‘delilleri karartmak ve ortadan kaldırmak’ suçundan 7.5 yıl hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

* Kütahya’da 2 Kasım 2015 polislerle birlikte eşyalarını almak için eve gelen boşanma davasının sürdüğü karısı Zeynep Nil Turan’ı av tüfeğiyle öldüren, üç polisi de yaralayan E.T.’nin ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi cezası istemiyle yargılanmasına Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Sanık son görülen duruşmada ‘Amacım ateş etmek ya da eşimi vurmak değildi. O panik yapıp çığlık atınca tüfek ateş aldı’ dedi. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 24 Mayıs’a erteledi.

* Diyarbakır’da 27 Haziran 2012’de karısı Hülya Kölotoğlu’nu ve kayınvalidesi Celile Oskan’ı öldüren A.K.’ye Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen bir kez ağırlaştırılmış ömür boyu, bir kez de ömür boyu hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Gerekçeli kararda, sanığın eşinin kendisini aldattığını söyleyerek haksız tahrik indiriminden yararlanmak istediği, ancak bu ifadeye itibar edilmediği belirtildi. Mahkeme, sanık ve eşi arasındaki anlaşmazlığın ev meselesinden kaynaklandığının kabul edildiği ve sanıklar lehine haksız tahrik indirimi uygulanmaması gerektiği yönünde mahkemede kanaat oluştuğunu belirtti. Mahkeme, sanık A.K.’yi eşi ve kayınvalidesini öldürdüğü için bir kez ağırlaştırılmış ömür boyu, bir kez ömür boyu ve 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmış, cinayete yardım ettikleri iddiasıyla yargılanan A. Ve A.K.’yi ise 30´ar yıl hapisle cezalandırmıştı. Sanığı evinde saklayan R.İ.’yi de ´Suçluyu kayırma´ suçundan 5 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, cezanın ertelenmesine hükmetmişti.

Tecavüz

* Diyarbakır’da 2009 yılında sokakta tanıştığı küçük yaşta olan M.T.’ye tecavüz eden S.T.’ nin (21) Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘Çocuğu hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanmasına devam edildi. Davanın 25’inci celsesinde Mahkeme M.T.’nin adresinin tespit edilerek yaş tespiti ve beden ve ruh sağlığı raporunun alınması için, İstanbul Adli Tıp Kurumu 6’nci İhtisas Kurulu’na sevk edilmesine hükmetti. Duruşma ertelendi. Görülen son duruşmada söz alan Avukat, şunları söyledi: “Biz mağduru Dicle Üniversitesi’ne götürmek için çok uğraştık. Mağdur Adli Tıp Kurumu’na gelmeyecektir. Bu karardan vazgeçilmeli. Ruh sağlığının bozulduğu Diyarbakır Adli Tıp Kurumu raporuyla tespit edilmişti. 2012’den bu yana mağdurun bulunmasını ve Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesini bekliyoruz. Ailenin nerede oturduğunu bilmiyoruz. Bu dosya nedeniyle 3 kez adres değiştirdiler.”

* Isparta’da geçen Şubat ayında akrabası G.T.’ye aracıyla götürdüğü tarlada tecavüze teşebbüs eden H.T. tutuksuz yargılandığı Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Heyeti sanığa cinsel saldırı suçundan önce 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Suçun teşebbüs aşamasında kaldığına kanaat getiren mahkeme indirim yaparak cezayı 5 yıla indirdi. Ceza iyi hal indirimi uygulanarak 4 yıl 7 aya indirildi. Aynı olaydan dolayı Asliye Ceza Mahkemesi’nde hürriyeti tahdit suçundan 3 yıl ceza alan sanık bu ceza Yargıtay tarafından onanırsa tutuklanarak cezaevine konulacak.

* Kayseri’nde öğrencisi C.B.K.’ye tecavüz eden öğretmen B.Ö. ‘Cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘Müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak’, ‘Çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’ ve ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlarından Kayseri Adalet Sarayı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılandığı davanın ikinci celsesinde müstehcenlik” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık, Yargıtay tarafından cezası onanana kadar tahliye edilirken, cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlamasından beraat etti. Kararın temyiz edileceği ifade edildi.

* Yargıtay İstanbul’da kiraladığı evde 7 kız çocuğuna cinsel istismar ve müstehcen görüntü izlettirmek suçundan 79 yıl hapis cezası alan D.H.T. (68) hakkındaki karan, kızların ‘15 yaşından büyük olduğu ve olayda rızaları olduğu’ gerekçesiyle bozdu. Mahkeme savcının itirazına rağmen sanığı tahliye etti. 23 Nisan 2010’da minibüs ile 60-65 yaşlarında bir kişinin eve sürekli yaşı küçük kız çocukları getirdiğini ve yaşlı kişilerin de fuhuş amaçlı olarak adrese sürekli girip çıktığı ihbarı D.H.T. hakkında 188 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.

* İstanbul’da sokakta E.F.B.’ye (19) tecavüz eden C.A.’nın “cinsel saldırı ve nitelikli yağma” suçlarından toplam 10 yıldan 33 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanmasına Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. İlk duruşmada sanık erkek “Geceleri uyuyamıyorum. Psikolojik tedavi görmeye başladım. Yazılı ifade vereceğim” dedi. Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı avukatının davaya katılma talebini kabul eden mahkeme heyeti, sanığa savunmasını yazılı olarak sunması için süre verilmesine karar verdi. Dava 6 Mayıs’a ertelendi.

* Antalya’da 31 Aralık 2014 gecesi S.N.’ye zorla götürdükleri ormanda tecavüz eden beş erkeğin 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanmasına Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya katılmayan sanıklardan M.E. hakkında yakalama emri çıkartılmasına karar veren mahkeme, olayda kullanılan kiralık aracın takip sisteminin ve yılbaşı gecesi ilişkiye girildiği iddia edilen pansiyondaki kayıtların ve görüntülerin istenmesi için duruşmayı erteledi.

* Muğla’da geçen yıl Mart ayında arkadaşı A.K.’ye (27) darp ettikten sonra cinsel tacizde bulunan G.U.’nun (36) tutuksuz yargılanmasına Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Görülen ikinci duruşmada sanık avukatının isteği üzerine mahkeme gizlilik kararı aldı. Duruşma 12 Temmuz’a ertelendi. G.U.’nun Savcılığa, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği yetkilileri hakkında ‘adil yargılanma hakkını etkileme’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

* Siirt’te 16 Haziran 2015’te kızları Ö.D.’ye (15) ve kardeşi N.D.’ye tecavüz eden K.D. hakkında açılan davada yakalama kararı çıkmadığı için soruşturmanın Siirt Sulh Ceza Hakimliği’nce yürütülmesi için başvuru yapıldı. Aralık ayında şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı. K.D. tutuklandı.

* Çorum’da 30 Temmuz 2015’te L.B.’yi (17) zorla bindirdikleri araçlarıyla kaçıran ve tecavüz eden M.Y., M.Y. , F.Y. ve A.S. ile onlara yardımcı olduğu öne sürülen polis B.T.’nin yargılanmasına Kırıkkale 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Sanıklar hakkında fikir ve eylem birliği içinde suç işlemek, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, işkence, hürriyeti tahdit, nitelikli ve basit yaralama, konut dokunulmazlığını ihlalden açılan davada her biri için 25 ile 40 yıl arasında hapis cezası istendi. Sanıklardan polis memuru B.T. ve A.S. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Diğer üç sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi.

* Eskişehir’de yeni tanıştığı F.G.D.’ye (17) tecavüz eden M.A.T.’nin tutuklu yargılanmasına Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

* Elazığ’da 2013 yılında S.A.’ya (15) tecavüz eden abisi M.A. ve 27 erkek hakkında açılan Elazığ 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması görüldü. Mahkeme K.E.’ye 17 yıl hapis cezası verdi. Ağabeyi M.A.’ya verilen 18 yıl hapis olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğu için 12 yıla indirildi. F.A., M.E., F.B., Ö. C., M. A., M.A. için suçun işlendiği tarihte 15-18 yaş aralığında olduklarından 5 yıl hapis cezası verilirken, diğer sanıklar ise 4-8 yıl arasında değişen cezalara çarptırıldı. Firarda olan M.A.’nın ise dosyası ayrıldı.

* Adana’da 2011 yılında ambulansla naklettiği hasta A.E.’ye (16) evinde cinsel istismarda bulunan acil tıp teknisyeni K.Ş.’nin Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, sağlık memuru K.Ş.’ye ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 8 yıl hapis cezası verdi. A.E.’nin ruh sağlığının bozulması nedeniyle ceza 15 yıla yükseltildi. E.E.’nin ise kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden beraati kararlaştırıldı. Ambulansla hastaneye götürülürken tanıştığı sağlık memuru K.Ş. tarafından bir eve götürülüp cinsel istismara uğradığı öne sürülen A.E, kuzeni E.E.’nin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu iddia etmişti. A.E, bir süre sonra kuzenine iftira attığını, kendisine cinsel istismarda bulunanın sağlık memuru K.Ş olduğunu ileri sürmüştü. İddialar üzerine 2014’te E.E. ve K.Ş. hakkında açılan davalar, daha sonra birleştirilmişti.

Şiddet/Yaralama

* Antalya’da 14 Ekim 2015’te seks işçisi trans kadın A.O.’ya para vermediği için saldıran ve darp eden H.D. ve 18 yaşından küçük erkek Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında “gaspa teşebbüs”ten 12’şer yıl hapis cezası verdi. Yaşı küçük zanlının yaşından dolayı ceza indirimine gidilerken, H.D’nin cezasında değişiklik yapılmadı. Trans kadın A.O. ise hakkındaki “mala zarar verme” iddialarından kamu davası düştü. A.O. hakkında arabasıyla kaçarken H.D’nin motosikletine zarar verdiği gerekçesiyle mala zarar vermekten dava açılmıştı.

* İstanbul’da yabancı uyruklu karısı A.F.Ş.’yi darp eden ve kızları M.Ş ve F.Ş’ye cinsel tacizde bulunan B.Ş. hakkında açılan davanın sonucuna göre B.Ş. 3 çocuğu M.Ş, F.Ş ve Y.Ş.’ye 50 metreden fazla yaklaşmaması; çocuklarını iletişim araçları ile rahatsız etmemesi; şiddet, tehdit, hakaret ve küçük düşürücü sözlerde bulunmaması için uyarılacak. A.F.Ş.’nin kadın sığınağına başvurmasına rağmen yabancı ülke vatandaşı olması sebebiyle sığınakta kalmasına izin verilmediği öğrenildi.

* Kayseri’de geçen ay annesi R.S.’yi darp eden B.S. yargılandığı Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanığın 5 yıl içerisinde başka bir suç işlediği gerekçesiyle gasp suçundan hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını bozarak, sanığa 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. B.S. duruşmada annesini kuş yüzünden darp ettiğini ve kuşunun daha önemli olduğunu söyledi.

* İstanbul’da karısı A.P.’yi başına şarjöründe tek mermi bıraktığı beylik tabancasıyla tehdit ve darp eden polis K.P. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ‘basit yaralama’ suçundan 2 bin 500 lira para cezasına çarptırıldı.

* Gaziantep’te 40 gün önce karısı K.Y.’yi darp eden B.Y.’ye yargılandığı Asil Hukuk Mahkemesi’nde 15 gün evden uzaklaştırma cezası verildi. K.Y.’nin talebi üzerine mahkeme evden 15 günlük evden uzaklaştırma cezasını 3. kez uzattı.

* İstanbul’da gazeteci sevgilisi E.S.’yi darp eden oyuncu S.H. hakkında ‘basit yaralama’ ve ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçlarından 7 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.

* İstanbul’da sevgili M.Ç.’yi darp eden O.Ö. hakkında ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘Kasten yaralama’, ‘Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’, ‘Tehdit ve hakaret’ suçlarından 6 yıl 9 aydan 27 yıla kadar hapis cezası istemiyle İstanbul 71. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava görülmeye devam etti. Ara kararını açıklayan mahkeme, M.Ç.’nin adliye içerisindeki Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek yüzünde darp sonucu sabit iz kalıp kalmadığı konusunda rapor alınmasına hükmetti. Mahkeme duruşmalara katılmayan O.Ö. hakkında yakalama kararı çıkararak duruşmayı erteledi.

* Samsun’da 15 Mart 2016’da karısı M.C.A.’yı bıçaklayarak yaralayan C.A. tutuklu yargılandığı Samsun 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bıçakla yaralama suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak tahliyesine karar verildi. Son duruşmada M.C.A erkekten şikayetçi olmadığını söyledi.

* İzmir’de 2013 yılında karısı Ş.G.’yi alıkoyan N.G.’nin yargılanmasına devam edildi. Ş.G. 2013 yılında erkekten şikayetçi olmuş ve 2015 yılında hayatını kaybetmişti. Ş. G.’nin babası duruşmada, kızının eşinden şiddet gördüğünü, buna bağlı olarak rahatsızlanıp hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Dava, Ş.G. ile ilgili hastane raporlarının istenmesi için ertelendi.

Taciz

* Ankara’da İmam Hatip Lisesi’nde 15 yaşından küçük 12 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında 275 yıla kadar hapis istemiyle Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan öğretmen S.A.’nın yargılanmasına başlandı. Kapalı yapılan duruşmada mağdur sıfatıyla kızlar dinlendi. Duruşmaya katılan 10 kızdan 7’si sanıktan şikâyetçi olurken 3’ü ise şikâyetlerini geri çekti. Duruşmaya müşteki olarak katılan 8 veli sanıktan şikayetçi olmadı. Mahkeme, S.A.’nın tutuklanması talebini “mevcut delil durumu, yargılamanın geldiği aşama” gerekçesiyle reddetti. Sanığa yurtdışı yasağı ve adli kontrol uygulanmasına karar verildi.

* Van’da bir ortaokulda öğrencilerini taciz eden ve okulda müstehcen içerikli filmler izlettiği için hakkında soruşturma başlatılan ve açığa alınan öğretmen D.S. hakkında ‘Çocuğun cinsel istismarı’, ‘Çocuğun görebileceği yerde müstehcenlik’ suçlarından hazırlanan iddianame Van 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek 6 aydan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede D.S.,’nin sınıfta izlettiği filmlerde cinsel içerikli sahnelerin olduğu ve insanlar ile hayvanlar arasındaki cinsel ilişkiyi açıkça gösterdiği belirtildi. İddianamede, şüphelinin farklı zamanlarda bazı kız ve oğlan öğrencileri de elle taciz ettiği öğrencilerin ifadelerinde yer aldı.

* Yargıtay 14. Ceza Dairesi, ısrarla atılan fakat cinsel içerik taşımayan cep telefonu mesajlarının taciz olarak değerlendirilmesinin uygun olmadığına karar verdi. Bir yerel mahkemede, cinsel taciz suçları kapsamında görülen ve zanlının değişik tarihlerde kullandığı cep telefonundan mağdurun cep telefonuna cinsel amaç taşımayan mesajların ısrarla gönderildiği ifade edildi. Zanlı, yerel mahkeme tarafından cinsel taciz suçuna mahkum edildi. Yargıtay zanlının itirazıyla yerel mahkemenin kararını görüşerek bozulmasına ve suçun niteliğinin değişmesine hükmetti.

* Antep’te 20 Mayıs 2015 tarihinde otobüste cinsel organını göstererek S.D.’yi taciz eden M.B. cinsel saldırı suçundan 7 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılandığı Gaziantep Asliye Ceza Mahkemesi’nde cinsel saldın suçundan önce 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme cezayı sanığın suçunu “insanların toplu olarak bir arada yaşama zorunluluğunda bulunduğu ortamların sağladığı kolaylıktan faydalanmak” suretiyle işlediğini göz önünde bulundurarak 7 yıl 6 aya çıkarttı. Ceza, sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri dikkate alınarak 6 yıl 3 ay hapis cezasına indirildi.

 * Diyarbakır’da Mayıs 2013’te 12 yaşındaki öğrencisi olan beş kız çocuğunu taciz eden öğretmen D.T. ‘Çocuğun basit cinsel istismarı’ suçundan 72 yıla kadar hapis cezası istemiyle Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada beraat etti. Kararın gerekçesinde kızların ergenlik çağında olduğu belirtilerek şu ifadeler yer aldı: “Bu dönemde tartışmaların, gözyaşlarına boğulmanın ve bunların aralarına serpilmiş hayal kurma anlarının sıklığı olduğu, mağdurların yaş aralığı göz önüne alındığında beyanlarının samimiyetinden şüpheye düşülecek önemli çelişkiler bulunduğu anlaşılmıştır.” Kız çocuklarının avukatı kararı temyiz etti.

* Manisa’da bir fabrikada sekreter olan Z.G.’ye cinsel tacizde bulunan genel müdür H.O.’ya açılan soruşturmaya Manisa Cumhuriyet Savcılığı tarafından takipsizlik kararı verildi. Manisa Cumhuriyet Savcılığı iddia olunan taciz olayı ile ilgili yaptığı hukuksal değerlendirmede kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi.

* Eskişehir’de25 Ocak’ta denetim için evine gittiği Iraklı mülteci R.S.A.’yı taciz eden sosyolog İ.A.’nın ‘Basit cinsel saldırı’ suçundan Eskişehir 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanmasına başlandı. Davanın ilk duruşmasında tercüman olmadığı için R.S.A. ifade veremedi. Tutuksuz sanık İ.A. da önümüzdeki duruşmada ifade vereceğini söyledi. Duruşma 9 Mayıs tarihine ertelendi.

*Adana’da N.G.’yi (16) taciz eden koruyucu ailesi M.Ö. (60) 26 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada ‘cinsel istismar, özel hayatın gizliliğini ihlal ve müstehcenlik’ suçlarından 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan erkek duruşma sonrası tutuklandı.

* Adana’da 10 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunana öğretmen Z.G. hakkında ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlamasıyla toplam 220 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede “Mağdur çocukların birbirlerini doğrular nitelikteki beyanları, okulda tutulan tutanaklar ve mağdurların iftira atmalarını gerektirir bir durumun bulunmaması nedeniyle şüphelinin atılı suçu işlediği anlaşıldı” denildi. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden mahkemede ilk savunmasını yapan Z.G., önceki beyanlarını yineleyerek suçsuz olduğunu öne sürdü. Öğrencilerin ve tanıkların dinlenmesine karar veren mahkeme heyeti, sanığın tahliye istemini reddederek duruşmayı erteledi.

* Ankara’da 13 Ekim 2015’de sporcu E.A. (16) ve G.G.’yi (18) taciz eden binicilik eğitmeni C.Ö. ‘Cebir, tehdit ve hile kullanarak hürriyetinden yoksun kılma, cinsel saldırdı, sarkıntılık’ suçlarından yargılandığı Ankara 8.Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

* Kırklareli’nde yaşları küçük M.B. ve İ.C.’ye cinsel tacizde bulunan İ.B. ‘nin (93) “Çocuğun cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından yargılanmasına Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Avukatların savunmasının ardından mahkeme başkanı sanığın tutuksuz yargılanmasının devamına karar vererek dosyadaki eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

* Kayseri’de otobüste kadın yolculara bakarak mastürbasyon yapan S.B. ‘cinsel taciz, hayasızca hareketlerde bulunma’ suçlarından tutuksuz yargılandığı Kayseri 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

* Kayseri’de beş kız öğrencisine cinsel tacizde bulunan öğretmen görme engelli M.H.’nın yargılanmasına Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkemede ifadeleri alınan öğrenciler M.H.’nin bilerek veya bilmeyerek bel ve boynun alt kısmına dokunduğunu, olayı okul rehberlik öğretmenine ve müdürüne aktardıklarını ifade ederek, öğretmenlerinden şikayetçi olmadıklarını belirttiler. Tutuklu öğretmen M.H. ise, “Öğrencilerimin omzuna, beni dinleyip dinlemediklerinden emin olmak ve karşımda duruyorlar mı diye bakmak için dokundum” dedi. 2 aydır cezaevinde tutuklu bulunan M.H, mahkeme heyeti tarafından tahliye edilirken, dava 5 Mayıs tarihine ertelendi. (BB/ÇT)

Begüm Baki - Çiçek Tahaoğlu / bianet

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim