• BIST 109.462
 • Altın 173,122
 • Dolar 4,0657
 • Euro 4,9637
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 23 °C

"Kamu Harcaması Konusu Anayasa'ya İşlenmeli"

"Kamu Harcaması Konusu Anayasa'ya İşlenmeli"
Eski Sayıştay Başkanı Prof. Dr. Kamil Mutluer, etkin denetim için Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan ayrı, muhalefet ağırlıklı komisyon oluşturulmasını önerdi.

Son zamanlarda Cumhurbaşkanlığı Sarayı, milyonlarca liralık makam araçları gibi örnekler üzerinden Kamu harcamalarında israf konusu sık sık gündemi meşgul ediyor. Kamuoyunun tepkisini çeken harcamalar Meclis'te muhalefet tarafından gündeme getiriliyor, ancak devletin kasasından nereye ne harcandığını ayrıntılı olarak ortaya koyan bütçeler Meclis'te çoğunluğa sahip iktidarın oylarıyla hemen onaylanıp yasalaşıyor. Eski Sayıştay Başkanı ve Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Mutluer, Sayıştay Dergisi'nin son sayısında kamu harcamalarının denetimiyle ilgili Fransa modelini örnek gösterip çarpıcı tespit ve önerilerde bulundu.

Kamu parasının doğru harcanıp harcanmadığına yönelik denetimin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülüp karara bağlandığını belirten Mutluer, komisyonun 40 üyesinden 25'inin iktidar partisi milletvekillerinden oluştuğuna dikkat çekti. Geçmiş yıllarda yapılan harcamaların yer aldığı kesin hesap tasarılarının neredeyse hiç görüşülmeden iktidarların çoğunluğuyla hızlıca kabul edildiğine işaret eden Mutluer, iktidarın, kendi yapmış olduğu bütçeyi denetleyip sonuçlarını kamuoyuna mal etmesinin işin doğasıyla bağdaşmadığını kaydetti. Bütçe yapma hakkının iktidara ve bütçenin denetiminin de muhalefete ait olmasının esas alınması gerektiğini vurgulayan Mutluer, daha etkin bir denetim için mevzuatta gerekli değişiklikler yapılarak Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan ayrı muhalefet ağırlıklı bir komisyon oluşturulması önerisinde bulundu. Bünyesinde rapor denetimi konusunda uzmanlaşmış kişilerin bulunacağı sürekli çalışacak bu komisyonun rapor inceleme ve inceleme sonuçlarını kamuoyuna düzenli olarak aktarabileceğini ifade eden Mutluer, “Kesin hesabın denetimiyle ilgili olarak bu tür bir yapılanma çok büyük yarar sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

FRANSA 1900'LÜ YILLARDA OLUŞTURDU

2001-2003 yılları arasında Sayıştay Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Kamil Mutluer, Sayıştay Dergisi'ndeki makalesinde Fransa'dan örnek verdi. Mutluer, 1900'lü yılların sonunda Fransız Parlamentosu'nun kamu harcamalarından olması gereken şekilde verim alınamamasını önlemek düşüncesiyle, oldukça geniş tabanlı, Fransız Millet Meclisi Çalışma Grubu adı altında bir grup oluşturduğunu kaydetti. Grubun hazırladığı raporda, kamu harcamalarının iktidar ağırlıklı çalışan Bütçe Komisyonu yerine, muhalefet ağırlığına sahip başka bir komisyonda görüşülmesinin daha yerinde olacağı vurgulandı. Prof. Mutluer'e göre Türkiye'de de böyle bir komisyona ihtiyaç var. Rapor incelenmesi ve inceleme sonuçlarının kamuoyuna aktarılmasının her şeyden önce süreklilik istediğini belirten Mutluer, Plan ve Bütçe Komisyonu'nun yıl boyunca sürekli olarak böyle bir çalışma yapabilme imkânına sahip olmadığına dikkat çekti. Komisyonun sürekli çalışmaları sırasında özellikle rapor denetimi konusunda uzmanlaşmış kişileri de içinde bulundurması gerekiyor. Mutluer, böyle bir yapının Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bulunmadığını belirtti. Bir ülkede bütçenin başarısının parlamentoya sunulan kesin hesabın olması gereken şekilde görüşülüp tasdik edilmesiyle mümkün olabileceğini belirten Mutluer, ancak bunun TBMM'de mümkün olmadığını, çoğu zaman o günün ertesi sabahına doğru, kesin hesabın kabul edilmesi, ‘kabul edenler', ‘kabul etmeyenler' ve ‘kabul edilmiştir' şekline dönüştüğünü kaydetti.

Kamu harcaması konusu Anayasa'ya işlenmeli

Eski Sayıştay Başkanı ve Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Mutluer, Sayıştay Dergisi'ndeki yazısında son günlerde 1982 Anayasası'nın değiştirilmesi çalışmalarına hız verildiğine işaret etti. Mutluer, 100 yıla yakın bir süredir aynı kalan Anayasa'nın malî ve ekonomik hükümlerinin de günün şartlarına göre değiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Özellikle dünya ülkelerinin bazılarında kamu harcamalarının verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi üzerinde önemle durulduğu ve bu düşüncenin Türkiye'nin malî mevzuatına da yansıtıldığını ifade eden Mutluer, ancak bu çok önemli konunun Anayasal olarak düzenlenmediğine dikkat çekti. Anayasa'nın ekonomik hükümlerinin bugünün ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu vurgulayan Mutluer şu değerlendirmeyi yaptı: “Günümüzde en liberal şekilde yapılandırılmış ülkelerde dahi, kamu harcamalarının toplam harcamalar içindeki payının yüzde ellileri aştığını söylemek mümkündür. Hatta bazı ülkelerde bu oran yüzde yetmişler dolayına çıkmaktadır. Doğal olarak bu büyüklükteki kaynağın hukuki bir şekilde ve özellikle performansa dönük olarak harcanması, ülkelerin o günü ve geleceği için çok önemlidir. Malî ve ekonomik politikaların koordineli bir şekilde ve çağa uygun bir yönde düzenlenmesi çok önemlidir. Bir ülkede bu iki alandan verim alınamadığı sürece anayasaların diğer düzenlemelerinden de arzulanan sonuçların elde edilemeyeceği kesin olarak söylenebilir. Bu bakımdan yeni anayasa çalışmalarında, mâli ve ekonomik hükümler konusunun üzerinde durmak gerekiyor.”

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim