• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C

Kamu Hizmetine Ayrılan Taşınmazın İmar Şerhi Engeli Kaldırılabilir!

Kamu Hizmetine Ayrılan Taşınmazın İmar Şerhi Engeli Kaldırılabilir!
Yol, okul, cami gibi kamu hizmetleri için ayrılan alanlar, uzun süre kamulaştırılmadığında mal sahipleri mağdur oluyor.

Mal sahibinin gayrimenkulü üzerindeki kullanımı süre belirtilmeden kısıtlandığından gayrimenkullerin değeri düşüyor, arsalar, gayrimenkuller değerinde satılamıyor.
Ne yapabilirsiniz?

Gayrimenkul sahibi gayrimenkulündeki kısıtlamanın kaldırılması için ilgili idareye başvurarak imar planında değişiklik isteyebilir ya da ilgili idareden, kamulaştırma bedelinin ödenmesini talep edebilir. İşbu talebin reddi halinde mahkemeye başvurmak gerekmektedir.

Türk Medeni Kanunu ne diyor?

Bir kişinin taşınmazının kullanılmasına hukuka aykırı olarak müdahale edilmesi halinde işbu müdahalenin önlenmesini isteme hakkı tanınmıştır.

Konuya ilişkin benzer bir örnek: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi / Hasan Arı davası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hasan Arı davasında her ne kadar Türkiye Devletinin mahkemeye verdiği savunmada Hasan Arı’nın mülkiyet hakkına müdahale olmadığı, arazisini kullanmaya ve fidanlık olarak ekip biçmeye devam edebileceği iddia edilmişse de aslında Hasan Arı’nın mülkiyet hakkına yönelik bir müdahalenin söz konusu olduğunu ve mülkiyet hakkından tam anlamıyla yararlanmasının önünde engel teşkil ettiği ve arazisinin satış şansı da dahil taşınmazın değerinin azaldığı belirtilmiştir. Davada mülkiyet hakkı belirsiz süreyle kısıtlanan mal sahibinin, kısıtlamanın kaldırılmasını talep hakkı olduğu belirtilmiştir.
16.12.2013 tarihli karar lehinize!

16.12.2013 tarihinde Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu tarafından 2010/2108 E. sayılı dosyasında verilen kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kamu yararı gerektirmedikçe ve uluslar arası hukukun genel ilkeleri ile hukukun aradığı koşullara uyulmadıkça, hiç kimse mülkiyetinden yoksun bırakılamaz ilkesinden hareket etmiş ve imar şerhinin kaldırılması için idareye yapılan başvurunun reddi kararının iptali için açılan davada kat malikinin mülkiyet hakkının belirsiz süre ile kısıtlandığından bahisle bu kısıtlamanın kaldırılmaması sonucunu doğuran işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Bahsi geçen kararda, uygulamada imar planlarında kamunun kullanımına ayrılmış olan yerlerde kalan taşınmazlar üzerinde, maliklerin kullanım haklarının engellendiği, kamulaştırma işlemine konu olacak taşınmazın değerinin düştüğü, arsaların bu nedenle değerine satılamadığı, ilgili idarenin (Belediye vs.) ödenek yetersizliği gibi nedenlerle kamunun kullanımına ayrılmış taşınmazları kamulaştırmada geciktikleri ve imar planında değişiklik yaparak taşınmazı plandan çıkarmayı istemedikleri görüldüğü noktasına da değinilmiştir.

Kaynak: Arslan Law Hukuk Haberleri

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim