• BIST 106.839
 • Altın 173,099
 • Dolar 4,0730
 • Euro 4,9572
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 23 °C

Kanunda Sınır 25 Hektar Madencinin İstediği 604 Hektar!

Kanunda Sınır 25 Hektar Madencinin İstediği 604 Hektar!
Ezine’ye bağlı Üsküfçü Köyü mevkiinde TECK Madencilik tarafından yapılması planlanan yarma yöntemi ile maden arama projesine verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı hakkında açılan davada Çanakkale İdare Mahkemesi iptal kararı verdi.

İdare Mahkemesi’ndeki kararda Maden Kanunu ve Çevre Kanunundan alıntılar yapılarak, ‘herkesin sağlıklı bir çevrede yaşaması gerektiği’ vurgulandı. 3213 sayılı Maden Kanunundaki 25 hektarlık sınır dikkate alındı. Maden alanının 604 hektar olduğu vurgulanarak işlemin iptaline karar verildi. 

Ezine’ye bağlı Üsküfçü Köyü mevkii sınırları içinde Teck Madencilik Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından açılıp işletilmesi planlanan “201200467 ruhsat numaralı sahada yarma yöntemi ile maden arama” projesi hakkında Çanakkale Valiliği’nce verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararına karşı açılan dava sonuçlandı. Dava gerekçesinde  kararın “Hukuka aykırı olduğu, projenin inşasına başlanması ile davacıların söz konusu alanların çevre kirlenmesine uğrayacağı, 12 adet yarma açılıp sahada yarma yöntemi ile maden arama projesini kapsadığı ve 12 adet yarmanın ruhsat alanı içerisinde kaç hektar alanı kapsadığının da proje tanıtım dosyasında belli olmadığı” vurgulandı.  Davacı taraf Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu’nun, “yaşadıkları çevrelerinin, köylerinin, tarlalarının, topraklarının, sularının, bir bütün olarak ekosistemin kirletilmesinin önüne geçmek, çevrenin, geleceğin, kültürlerin, manevi varlıkların korunması” amacıyla açtığı iptali davası madenci aleyhine sonuçlandı.

“Mevzuata ve hukuka uygun” savunması

Dava duruşmasında savunma ve müdafii savunmasında, “Dava konusu işlemin mevzuata ve hukuka uygun olduğu, yapılması planlanan yarma yöntemi ile maden arama projesine ait proje tanıtım dosyasının davacılar tarafından okunmadığı, oluşturulmuş matbu dava dilekçesi ile başvuru yapıldığı ve son üç davada kullanıldığı, ‘ÇED gerekli değildir’ kararına esas teşkil eden proje tanıtım dosyasının içeriği ile ilgili olarak herhangi bir iddialarının olmadığı ileri sürülerek davanın reddi gerektiği savunulmaktadır. Projenin mevzuat kapsamında seçme eleme kriterleri doğrultusunda ayrıntılı bir değerlendirmeye tabi tutulduğu, 10 adet resmi kurumun olumlu görüşü üzerine ‘ÇED gerekli değildir’ kararı tesis edildiği” ifade edildi. 

“Sağlıklı bir çevrede yaşamak haktır”

İlgili kararda Çanakkale İdare Mahkemesi, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası`nın 56. maddesinde, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin devletin ve vatandaşların ödevi olduğu kurala bağlanmıştır” dedi. Kararda 3213 sayılı Maden Kanunu 3, 5, 2872 sayılı Çevre Kanununun 1,  2 maddelerine de vurgu yapıldı. 

Kanun “25 hektar” diyor 

3213 sayılı Maden Kanunu ile 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca çıkarılan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin bir arada değerlendirildiği kararda, “Bir alanda maden zuhurunun ortaya çıkarılması ile başlayıp işletme ruhsatına bağlanan madene ait işletme ruhsat sahasının 25 hektardan fazla olması ve bu ruhsata bağlı olarak yapılacak madencilik projelerinin ise 25 hektardan daha küçük çalışma alanında etaplar halinde gerçekleştirilmek istenilmesi durumunda, anılan madencilik projeleri için Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu düzenlenmesinin gerektiği görülmektedir” dendi.

Madenin talan alanı 604 hektar 

İdare Mahkemesi, “Uyuşmazlığa konu projeye ilişkin tanıtım dosyasında proje kapsamında 2 metre genişliğinde ve 2 metre derinlikte 12 adet yarma açılacağı ve boylarının 54 metre ile 239 metre arasında değişeceğinin belirtildiği, dava dosyasında bulunan bilgi ve belgelerin birlikte değerlendirilmesinden, uyuşmazlığa konu projenin kapladığı alanın 25 hektarın altında kaldığı görülmekle birlikte, maden arama ruhsatında ruhsat alanının 604,04 hektar alana ilişkin olduğu görülmektedir. Bu durumda, maden ruhsatı alanı 604,04 hektar olan ve yukarıda ayrıntılı olarak yer verilen Yönetmelikte düzenlenen 25 hektarlık sınırdan daha büyük bir ruhsat alanını kapsadığı anlaşılan faaliyet konusu projenin ÇED sürecine tabi olduğu ve ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilemeyeceği anlaşıldığından, davalı Çanakkale Valiliğinin 2 Mart 2015 tarih ve 201581 sayılı dava konusu ‘ÇED gerekli değildir’ kararında mevzuata ve hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır” kararına vardı.

ÇANAKKALE Olay.com        

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim