• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 12 °C

Kapatırım Tartışmasında Son Nokta

Kapatırım Tartışmasında Son Nokta
Hukuk Ve Hayat Derneği Başkanı Av. Mehmet KASAP yaptığı açıklamada, "Dershaneler, BM İnsan Hakları Sözleşmesi, AİHM Sözleşmesi ve Anayasa Mahkemesi tarafından güvence altındadır, kapatılamaz." dedi

MAHKEMELER BU YASAYI UYGULAYAMAZLAR AKSİ TAKDİRDE ANAYASAYI İHLAL ETMİŞ OLURLAR

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi  ülkemiz tarafından imzalanmış ve TBMM tarafından uygun bulunarak iç hukukumuza dahil edilmiş, uluslar arası insan hakları kurallarıdır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Eğitim Hakkına İlişkin Düzenlemesi şöyledir: “Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz. Devlet, eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerin yerine getirilmesinde, ana ve babanın bu eğitim ve öğretimin kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama haklarına saygı gösterir”

BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 26. Maddesi de     “Çocuklara verilecek eğitimin türünü seçmek, öncelikle ana ve babanın hakkıdır.” hükmünü içermektedir.

Anayasamızın 90. Maddesi ise temel ve hak özgürlüklere ilişkin ülkemizi taraf olduğu sözleşmeler ile bir yasanın çelişmesi durumunda Hakimin uyuşmazlığı uluslar arası sözleşme hükmünü esas alarak çözmesi gerektiğini emretmektedir.

Madde şöyledir: “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası andlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. (Ek cümle: 7/5/2004-5170/7 md.) Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır”

Danıştay da son yıllardaki pek çok kararında yasa ile uluslar arası anlaşmaların çelişmesi durumunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni esas alarak karar vermiştir.

Örneğin haksız tahsil edilen ve mükellefe iadesi gereken vergiye faiz işletilemeyeceğine ilişkin yasa hükümlerine rağmen Danıştay bunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile korunan mülkiyet hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle faiz ödenmesine karar vermiştir. (Danıştay 4. Daire – 2011/5499-6892)

Bu çerçevede Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile korunan eğitim, mülkiyet ve teşebbüs hürriyetini ihlal edeceği mutlak olan ve bu sözleşmeler ile çelişen bir yasa hükmü Anayasa’mızın 90. Maddesi karşısında hukuki ihtilafların çözümünde esas alınamaz, uygulanamaz.

Mahkemeler önlerine gelen ihtilaflarda uluslararası sözleşmelere aykırı olan bu yasaya göre bir karar verirlerse anayasanın 11. Maddesine aykırı davranmış ve anayasayı ihlal etmiş olurlar. 

Mahkemelerin bu yasayı uygulamayacaklarını düşünüyorum.

Av.Mehmet Kasap 

 

Baro Türk

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim