• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

Kara Para Aşkı!

Kara Para Aşkı!
Döviz giriş-çıkışı ve ticaretindeki kısıtları hafifleten düzenlemeler, kara para aklandığı endişelerine yol açtı. uzmanlar, düzenlemelerin masum olmadığında hemfikir.

Gümrük mevzuatında yapılan, illegal para giriş-çıkışlarına kapı aralayan son düzenlemeler büyük tartışmalara yol açtı. Merkez Bankası bilançosunda bu yılbaşından beri oldukça yüksek gelen, ülkeye kaynağı belirsiz nakit girişini gösteren Net Hata Noksan kalemi, kayıtsız sermaye hareketleri ve kara para endişelerini körüklemişti. Son atılan adımlar, ülkenin büyük bir kara para aklama operasyonuna maruz bırakıldığına dair tartışmalara yol açtı.

Bakanlık ilkin seçimlere iki ay kala, nisan ayında yayımladığı düzenlemeyle gümrük giriş noktalarından hiçbir beyanda bulunmadan serbest biçimde yurda nakit para getirilmesine imkân tanıdı. Gümrüklerdeki beyanda hata tespiti hâlinde adli soruşturma için savcılıklara bildirim şartını kaldırdı ve bunun için Maliye Bakanlığı'na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) görevlendirildi. MASAK'ın yetkilendirilmesi, düzenleme kayırma amacıyla mı yapıldı sorusunu getirdi.

Seçimlerin hemen ertesinde, bu defa çok daha tartışılacak bir uygulama hayata geçti. Gümrük Bakanlığı, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı kararda değişiklikler yaptı ve Türk parası ve Türk parasıyla ödemeyi sağlayan belgelerin ihracı için belirlenen esasları kaldırdı. Daha önce yolcuların beraberinde en fazla 5 bin dolar götürmelerine müsaade ediliyordu, geriye kalan transferlerin de bankalardan yapılması gerekiyordu. Getirilen düzenleme ile 25 bin TL ve 10 bin Euro kadar paranın, yolcu beraberinde nakit olarak çıkarılması serbest hâle getirildi. Bu tutarları aşan miktarların sınır dışına sevkiyle ilgili ise Ekonomi Bakanlığı bir düzenleme yaptı ve serbest bölgelere taşınacak para ve para benzeri kıymetli eşyaları sorgulama kapsamından çıkardı.

Bu düzenlemelerin özellikle yolsuzluklar ve imtiyazlı işadamlarına verilen ihaleler sonucu ortaya çıkan yeni zenginlerin paralarını güvene almak için getirildiği medyada manşetlere çıktı. Düzenlemenin seçimden hemen sonraki gün yapılması bu kuşkuları besledi. Türkiye kara para aklama cennetine mi dönüşüyor? Son yapılan değişikliklerin ekonomiye olumlu ve olumsuz katkıları neler olacak? Bu ve daha fazlası için Aksiyon konunun uzmanlarına kulak verdi.

12 yılda 36 milyar dolar kaynağı belirsiz para girdi

Merkez Bankası'nın verilerine göre, nisan ayında yurda 2 milyar 293 milyon dolar para girişi yapıldı. Bu miktar şubatta 4 milyar 282 milyon dolarla son 17 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Kaynağı belirsiz para miktarının yeni düzenlemelerle daha da artacağından endişe ediliyor.

GAYRİKANUNİ İŞLERİ KOLAYLAŞTIRACAK

Durmuş Yılmaz (Eski MB Başkanı ve MHP Milletvekili): Yeni düzenleme Türkiye'de alınan- verilen rüşvetlerin dışarıya çıkarılmasını daha da kolaylaştıracak. Özellikle ihraç edilen kıymetlerle ilgili düzenlemenin bu tarafı daha da önemli. Genelgedeki son değişiklik gayrikanuni işlerde yurtiçine ve yurtdışına para girişini kolaylaştırmaya yönelik bir işlem olarak aklıma geliyor. Elimde herhangi bir bilgi, belge yok ama ortalama akla ve aklıselime çok uygun bir karar değil. Yani para gelecekse neden kayıt altına alınmıyor? Bankacılık sistemine girmiyor ve sınırlardan böyle maddi olarak geçiyor? Türkiye'ye kayıt dışı para gelecek ve gelen para gümrükten serbest geçip bankacılık sistemi dışında kalacaksa Türkiye'ye çuvallarla, tonlarla para gelecek demektir. Bu kadar efektifi nereden bulacaklar? “İstanbul finans merkezi olacak, gelen paralarla faizler inecek” gibi açıklamalar da bu durum için geçerli değil. Bir hükümetin giderayak bunu yapması doğru değil. Türkiye'nin buna ihtiyacı varsa bunu gelen hükümete bırakmalıydı. Bu düzenleme Türkiye'yi dünya karşısında ne duruma düşürecek bunu da zaman içerisinde göreceğiz.

İHRACAT COŞTU ALGISI OLUŞTURULACAK

Doç. Dr. Ramazan Taş (Hukuk, Etik, Siyaset Araştırmaları Direktörü): Düzenlemenin iki amacı var. Birincisi, Türkiye'den çıkan kaynağı ve amacı belirsiz bütün altın, lira ve dövizi ihracat gibi gösterip, 2015 Mayıs ayında yüzde 19 oranında gerileyen ve çöken ihracata yapay çözüm bulmak, çöken ihracatı da coşan ihracat gibi göstermek. Zaten AK Parti iktidarı benzer bir algıyı önce de doğurmuştu. İran'dan ithal ettiğimiz milyarlarca dolarlık petrol ve doğalgaz bedelini döviz yerine altın olarak ödemiş ve petrol-doğalgaz bedeli olan altını, altın ihracatı gibi göstermişti. Milleti ve piyasaları aldatmıştı. İkinci amaç ise bir algı oluşturmak. Seçimi ve iktidarı kaybeden hükümet her ne pahasına olursa olsun iktidarı elden bırakmak istemeyecektir. AKP kendi dışındaki siyasi partilerin oluşturabileceği bütün koalisyon alternatiflerini engelleyip erken seçimi zorlayarak yeniden tek başına iktidar yetkisi almak istiyor. Bunun için de 13 yıldır yolsuzluk ve rüşvet hortumlarıyla havuzdaki birikmiş altın, döviz ve TL'leri ihracat yapıyormuş havasında ülkeden dışarıya çıkararak, kuru ve faizleri zıplatacak. Milleti ve piyasaları korkutarak mevcut ekonomik ve siyasi krizi köpürtüp, AK Parti'siz iktidarın krize eşit olduğu algısı oluşturulacak. İki uygulama da, yani denetimsiz ve sınırsız para girişi ile denetimsiz ve sınırsız para çıkışı, ekonomiye, finansal piyasalara, ihracata ve sanayiye büyük bir darbedir. Türkiye'yi kara para dolaşım merkezine, vergi cenneti denen kara para cennetine ama reel ekonomi cehennemine sokabilir. Üretim, istihdam, teknoloji ve ihracat odaklı sektörleri kalbinden vurabilir.

YOLSUZLUK İDDİALARI DOĞRULANIYOR

Prof. Dr. Osman Nuri Aras: Düzenlemelerin ülkede iktidarda olan AKP tarafından yapıldığı dikkate alındığında, AKP'nin seçimden fayda elde edecek şekilde ülkeye para girişine ilişkin bir düzenleme yaptığı ihtimalini çağrıştırıyor. Ülkeden para çıkışına ilişkin bir düzenlemeyi seçimden bir gün sonra yapmış olması da yine giren paranın çıkışına ve ülkeden muhtemel kayıt dışı paraların çıkışına imkân vermenin amaçlandığı sonucuna varılıyor. Bu da genel seçimler sonrasında yeni Meclis yapısının 17/25 Aralık yolsuzluk dosyalarının yeniden soruşturulmasına imkân vermesi ile bağlantılı. Yolsuzluk dosyalarının kapsadığı kişilerin soruşturulabilecek olma ihtimalinin seçim sonuçları ile ortaya çıkmasıyla ülkeden para çıkışını kolaylaştırıcı düzenleme yapılması, yolsuzluk dosyalarındaki iddiaların doğruluğunu da çağrıştırıyor. Yapılan düzenlemeler ekonomide kayıt dışı da dâhil olmak üzere yolsuzluğu teşvik edici, Avrupa Birliği'ne uyumu, bankacılık sisteminin etkinliğini zedeleyici olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasında önemli role sahip olan bankacılığın devre dışı bırakılmasıyla bir yandan sektörün ekonomideki etkinliği azaltılmakta, diğer yandan da ekonomik faaliyetlerde yasa dışılık ve kayıt dışılık teşvik edilmekte. Uluslararası yatırımcı ve girişimci nezdinde de ülke ekonomisinin itibarı olumsuz etkilenecektir.

SERBEST BÖLGE SORGULANAMAYACAK

Vergi Uzmanı Yusuf Keleş: Bakanlık, bu düzenlemeyi “doğrudan yatırım istatistikleri üretmek, İstanbul'u finans merkezi hâline getirmek” için çıkardığını duyurdu. Hâlbuki bu açıklamanın aksine düzenlemede fiziki para transferine imkân tanınmış durumda. Serbest bölgeye taşınan bu paralar, ihtiyaç hasıl olması durumunda sorgusuz sualsiz ülkeye sokulabileceği gibi, arzu edilir veya iktiza ederse başka bir ülkeye (vergi cennetleri, Katar, Dubai, prenslikler vb.) nakledilebilecek. Çıkarılan yeni düzenleme ile para transferlerinin takibi imkânsız hâle gelecek.

Kaynak: Aksiyon Dergisi

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim