• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 14 °C

Karadeniz Baro Başkanları Toplantısı Sonuç Bildirgesi: “Endişeliyiz”

Karadeniz Baro Başkanları Toplantısı Sonuç Bildirgesi: “Endişeliyiz”
Genişletilmiş Karadeniz Baro Başkanları toplantısı 12.12.2015 Cumartesi günü Bolu Barosu evsahipliğin de Bolu/Gazelle otel de gerçekleştirildi.

Toplantıya ev sahibi Baro Başkanı Av. Ferit Atalay, Amasya Barosu Başkanı Av. A. Melik Derindere, Artvin Baro Başkanı Av. Ali Uğur ÇAĞAL, Bartın Baro Başkanı Av. Ferhat PATLATIR, Çorum Baro Başkanı Av. Altan AKPINAR, Düzce Baro Başkanı Av. Ali DİLBER, Giresun Baro Başkanı Av. Gültekin UZUNALİOĞLU, Gümüşhane-Bayburt Baro Başkanı Av. İsmail TAŞTAN, Karabük Baro Başkanı Av. Rıdvan ERDOĞAN, Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet ÇİFTÇİ, Ordu Baro Başkanı Av. İlhan KURT, Samsun Baro Başkanı Av. Kerami GÜRBÜZ, Sinop Baro Başkanı Av. Hicran KANDEMİR, Trabzon Baro Başkanı Av. Orhan ÖNGÖZ, Tokat Baro Başkanı Av. Faruk BOSTANCI, Zonguldak Baro Başkanı Av. İbrahim Kerem ETHEM, Çankırı Baro Başkanı Av. Erkan KÖROĞLU, Erzurum Baro Başkanı Av. Talat GÖĞEBAKAN, Rize Baro Başkanı Av. Yunus ÇORUH ile TBB Başkan Vekili Av. Berra Besler, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Gülcihan Türe, Av. İzzet Varan ve Başkanlık Başdanışmanı Av. Zafer Köken katılmışlardır. 

KARADENİZ BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ:

Meslektaşımız ve mevkidaşımız Diyarbakır Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi’nin  katledilmesinden dolayı büyük üzüntü duymakta, menfur saldırıyı bir kez daha lanetlemekteyiz. Başkanımızın Ailesine ve Diyarbakır Barosuna başsağlığı, kendisine Allahtan rahmet dileriz. Saldırının üzerinden iki hafta geçmesine karşın cinayetle ilgili somut bir sonuca ulaşılamamış olunması da içimizdeki acıyı artırmaktadır. Bu cinayetin diğer benzer cinayetler gibi FAİLİ MEÇHUL de kalmaması için takipçisi olacağımızı bir kez daha, ifade ediyoruz.

Öte yandan, ülkemizde yaşanan terör olaylarının sistematik bir şekilde devam etmesi, Demokrasimiz ve Hukuk Devletine dayalı Devlet yapımız için tehdit olmaya devam etmektedir. Hiçbir sorunun şiddet ve terör ile çözülemediği, hatta derinleştirdiği unutulmamalıdır. Hukuk Devletlerinde hiçbir zümre ve düşünce kendisini terörize bir şekilde ifade edemez, hukuk kurallarına aykırı bir harekette bulunamaz. Bu nedenle özellikle güvenlik güçlerimize yapılan alçakça saldırıları lanetliyor ve kınıyoruz. Terör saldırılarında yaşamını kaybeden güvenlik güçlerimize Allahtan rahmet, kederli Ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Gazetecilik faaliyeti nedeniyle haklarında yapılan soruşturmalar sonucu, tutuklanan basın emekçilerinin tutuklama gerekçelerinin hukukun temel ilkelerine ve mevcut yasalarımız ile güvence altına alınmış kişi hak ve özgürlükleri ile basın özgürlüğüne aykırı ve haksız olduğunu da vurgulamak isteriz.
İfade ve basın özgürlüğünün olmadığı hiçbir ülke demokratik olamaz.

Kadın cinayetlerinin adeta simgesi haline gelmiş olan ÖZGECAN DAVASINDA sanıklara verilen cezaların kamu vicdanını tatmin etmiş olmasını memnuniyetle karşılıyor,  benzer olaylarda caydırıcı ve emsal olmasını diliyoruz.

Rusya ile yaşanmakta olan krizde sadece iş ve eğitim gibi amaçlarla bu ülkede yaşayan vatandaşlarımıza yönelik insan hakları ve hukuka aykırı yapılan muameleleri kınıyor, ilişkilerin bir an önce normale dönmesini diliyoruz.

İstinaf Mahkemelerinin kurulmasının doğuracağı yeni sıkıntılar ve Arabuluculuk sisteminden kaynaklanacak sorunlardan dolayı endişe duymaktayız.      

Yeni Hükümet’in kurulması ile birlikte yıllardır artan mesleki sorunlarımızın çözüme ulaştırılacağına yönelik yasal çalışmaların biran önce Adalet Bakanlığı, TBB ve Baroların koordinasyonun da başlatılmasını bekliyoruz.

AB ile yapılan müzakere sürecinde öncelikle açılacak olan Adalet ve Hukuk Hizmetleri Başlığında, AB de uygulanan mesleki faaliyet alanlarına ilişkin müktesebatın dikkate alınmasını diliyoruz.

Yine bu bağlamda, hukuk eğitiminde kalitenin artırılması amacıyla, Hukuk Fakültelerine girişlerdeki kotanın daha da daraltılmak suretiyle hayata geçirilmesi ve Avukatlık Mesleğine kabul de sınavın getirilmesi gerekliliği yönündeki ısrarcı düşüncemizi tekrarla,

Kamuoyu ile paylaşırız.

Saygılarımızla.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim