• BIST 111.759
 • Altın 175,589
 • Dolar 4,0375
 • Euro 4,9925
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 22 °C

"Karadeniz'de Avukata Başvurma Oranı Güneydoğu'dan Daha Düşük"

"Karadeniz'de Avukata Başvurma Oranı Güneydoğu'dan Daha Düşük"
Trabzon Barosu Başkanı Av. Mehmet Şentürk, Günebakış gazetesine verdiği röportajda ilginç bilgiler aktardı. Şentürk, vatandaşlarda hak arama noktasında yeterli bilincin olmadığını belirtti.

Röportaj: GüneBakış

KADASTRO DAVALARI ARTIŞ GÖSTERDİ

Sayın Şentürk, Karadeniz halkı daha çok hangi konularda yargı yoluna başvuruyor?

Bölge halkının yargıya başvurduğu konular ülke genelinde olduğu gibi; gayrimenkul hukuku, alacak ilişkileri, aile hukuku ve iş hukukuna ilişkin oluyor. Arazilerin giderek küçülmesi sonucunda verese ve varis sayısının artması sonucu arazi davalarında da yargıya başvuruluyor. Özellikle son yıllarda kadastro çalışmalarıyla insanların yıllardan beri kullandıkları fındıklık ve çayların kadastro kayıtları sırasında orman alanı olarak kayda geçmesinin akabinde arazi davaları arttı. Bunun dışında son dönemde aile hukukuyla ilgili boşanma davalarında ciddi bir artışlar söz konusu. Kısmen iş davalarında yani sosyal güvenlik davalarında artışlar var. Ceza hukuku açısından asayiş olaylarında Türkiye ortalamasının üstünde artışlar yok.

DAVALARIN UZUN SÜRMESİ EN ÖNEMLİ ŞİKAYET KONUSU

Bölge halkı yargı mensuplarından en çok hangi konularda şikayetçi oluyor?

Bölge halkının en fazla yargı ile ilgili şikayet konuların başında ilçelerdeki hâkim ve savcıların çok kısa süre buralarda kaldıklarından davaları erken bitirememeleridir. Bu açıdan geciken adalet, adalet değildir ilkesiyle hareketle özellikle vatandaşlar davaların uzamasından şikâyetçiler. Bunun nihai çözümü birbirine yakın ilçe adliyelerinin birleştirilmesi ve yargı merkezlerinin oluşturulmasıdır. Trabzon bu konuda önemli bir adım attı, bunun faydasını da görecektir. Kadastro davalarına Trabzon’da iki yerde Of’ta bakılıyor ve Trabzon merkezde bakılıyor. Yine kız kaçırma konularında Trabzon artık çok düşük seviyelerde. Ceza hukuku açısından tüm Türkiye genelini ilgilendiren cinsel istismar ve saldırı suçlarının yoğunluğunun giderek artmasıyla birlikte adliyelerde de bu davaların sayısında artışlar oldu. Bunun dışında asayişe yönelik kavga dövüş gibi olaylar oluşturuyor. Son olarak da uyuşturucu kullanımına bağlı olarak bir takım suçlarda da artışlar var. Özellikle bölgede ilkokullara, ortaokullara kadar inen uyuşturucu, hap, esrar kullanımı ve bağımlılığı önemli suçlar arasında yer alıyor. Halkın en önemli şikayeti şahıslar değil sistemin hızlı ve etkin bir şekilde yürümeyen yapısıdır. “Geç tecelli eden adalet adâlet değildir.” sözü herkesin diline pelesenk olmuş bir sözdür. Lakin uygulamada etkin ve optimum seviyede hızlı bir yargılama görülememekte, uyuşmazlığın çözümü yıllar almaktadır. Bu yavaş işleyiş, Yargıya yönelik en önemli şikayet konusunu oluşturmaktadır.Öte yandan, yargılamanın her aşamasında karşılaşılan harç masraf ve giderlerin halkın, adalet arayışında gücünü kırmaktadır. Adalet arayışının ucuz ve imkân nispetinde ücretsiz olması adalet arayışına etkin bir ruh sağlayacaktır. Arazi anlaşmazlıkları için öncelikli olarak, halk sorunu kendi iç dinamikleriyle çözmeye çalışmakta, başarılı olamadıklarında yargıya başvurmaktadırlar.

AVUKATA BAŞVURMA KARADENİZ’DE GÜNEYDOĞU’DAN DAHA DÜŞÜK

Diğer şehirlere kıyasla Trabzon halkı hukuki meselelerinde avukat yardımına başvurma yoluna gidiyor mu?

Trabzon avukat tutma açısından Türkiye ortalamasına göre meselâ Güneydoğu’ya göre daha düşük bir oranda. Orada hiç kimse avukatsız bir işlem yapmıyor. Terör olaylarıyla birlikte orada baroların ve STK’ların halkı avukatlara yönlendirmesi söz konusu oluyor. Şehrimizde şu mantık var sanki haksız olanın avukata gittiği anlayışı var, herkes kendini haklı olarak görüyor ve dolayısıyla da avukata gitmemi gerektiren bir durum yoktur gibi bir algı var. İkincisi ekonomik kaygılar var ama bunlarla ilgili adli yardım kurulları var baroların, ücretsiz olarak avukat tayin ediyoruz. Bu oran Trabzon’da yıllık 400 yakın bir rakam, zira şehrimizde her yıl ücretsiz olarak 400 kişiye ücretsiz avukat temin ediyoruz, bunlar daha çok aile hukuku ile ilgili konular oluyor. Yine üniversite öğrencilerinin idari yargı ile ilgili sorunlarına ücretsiz bakıyoruz. Ama ekonomik kaygılarla adli yargım kurulları var baroların Trabzon Karadeniz illerine göre Rize ile birlikte yüksek orana sahip. Bilindiği üzere Trabzon Barosu eski tarihlerde bölge barosu olma sıfatını taşımış, her şehrin ayrı barosunun teşkilatlanmasından sonrasında Trabzon Barosu, şu an 400’den fazla üyesiyle beraber bölgesindeki en çok üyeye sahip baro olma özelliğini taşımaktadır. Bu sebeple Trabzon’da, Avukata başvurma ve Avukat yardımından yararlanma alışkanlığı diğer şehirlere oranla daha yüksek bir seviyededir.

KAN DAVASI YOK DENECEK AZ

Son yıllarda Karadeniz bölgesindeki kan davasının azaldığı söyleniyor bu konuda neler söylemek istersiniz?

Kan davası şehrimizde yok denecek kadar azaldı. Bu konuyla ilgili anılan birkaç ilçemiz vardı, şu anda bu ilçelerimizde günlük sıradan asayiş olayları dışında kan gütme saikiyle adam öldürme yok denecek kadar az. Ülkemiz, 80’lerden bu yana ciddi bir ekonomik gelişme göstermiştir. Öte yandan, köyden kente göç de tamamlanmıştır. Bu sebeplerin varlığı ile de eski dönemlere ait olan “Kan davası” kavramı, neredeyse yok olmuştur. Ama tamamıyla yok olmasının imkân dâhilinde olup olmadığı ayrı bir tartışma konusudur.

HAK ARAMA NOKTASINDA YETERLİ BİLİNÇ YOK

Bölge halkı hak arama noktasında yeterince bilinçli mi ve sahip olduğu haklardan haberdar mı?

Bölge tabi tüm Türkiye’de olduğu gibi şehrimizde de bu konuda bilinçli değil. Son dönemde olumlu ölçüde bu konuda gelişme sağlandı, örneğin insanların önleyici hizmet ya da danışmanlık hizmeti olarak avukata gitme alışkanlığı yok. Ancak sorun çıktıktan sonra avukata gitme düşüncesi, eğilimi var. Avukata gittikten sonra da sanki avukat sihirbaz gibi sorunuma çözüm bulacak bir beklentisi var. Önemli olan insanların işlemlerini yapmadan avukata başvurmalarıdır. Ama bizde tam tersi bir durum söz konusu. Danışmanlık hizmetini geliştirecek bir avukatlık sürecini işletmek lazım. Gelişme ve zenginleşmeyle aynı oranda, sahip olunan hakların farkındalığı artmakta; ancak, gelişmeyle beraber uyumlu giden etkin bir hak arama bilincinin gelişmesi mevcut değil. Etkin bir adalet arayışı için halkın Avukata başvurma ve yardım alma bilincinin geliştirilmesi lazım. Çünkü ciddi ve teknik detaylarla dolu bir süreç olan yargılama sürecinin etkin ve doğru sürdürülebilmesi için insanlar avukata başvurmalı ve yardım almalıdır. Bu başvuru alışkanlığı olmadıkça hak arama mümkün olmayacaktır. Aksi yönde hareket edip, öteden beriden elde edilen eksik ve yetersiz bilgilerle beraber dava açma ve devam ettirme gayretine girenler, sonucunu ağır bedellerle ödemekte ve hak kayıplarına uğramaktadırlar. Son dönemde turizmin artmasıyla birlikte gündelik kiralama, devremülk gibi basit hukuki uyuşmazlıklarda ciddi artışlar olacaktır. Bölge halkı turistlere evlerini kiralama yoluna gidiyor. Ama bunun ne mali açıdan ne hukuki açıdan hiçbir altyapısı yoktur. Bu ilerki yıllarda bir takım hukuki sorunları da beraberinde getirecektir. Çünkü komşu ülkelerle Azerbaycan, İran, Gürcistan vb. ülkelerle hangi uluslararası hukuk sistemi uygulanacak belli değil. Bu konuda insanlarda bilinç ve bilgi eksikliği var. İnsan hakları, temel hak ve hürriyetler, kadın hakları, çocuk hakları konusunda çeşitli toplantılar yapılıyor, bu konuda bilinçlenme düzeyi Trabzon’un çok yüksek. Ancak bilinçlenme düzeyinin yüksekliği yanında öğrenilen bu bilgilerin hayata geçirilmesinde bir sıkıntı var. Hâlâ şehrimizde insanlar kendi bildiği yöntemler ve metotlarla beraber yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim