• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 16 °C

Kat Karşılığı İnşaatta Ayıp Ve Eksik İşler Bedeli, Temerrüt Tarihi, Islah

Kat Karşılığı İnşaatta Ayıp Ve Eksik İşler Bedeli, Temerrüt Tarihi, Islah
Yargıtay 13. Daire kararı.

YARGITAY 13. Hukuk Dairesi
ESAS: 2014/30107 
KARAR: 2016/2910

Taraflar arasındaki alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne kısmen reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde taraflar avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.

K A R A R

Davacı, davalı şirket tarafından kat karşılığı inşaat sözleşmesi gereğince ...ili ...ilçesi ...mahallesi, 20153 ada 3 parsele inşa edilen C-Blok 1. kat (4) numaralı bağımsız bölümü davalı şirketten satın aldığını, satış bedelini ödediğini, diğer davalı H...'in şirket borçlarına kefil olduğunu, ancak davalı şirketin taahhüdünü tam ve eksiksiz olarak yerine getirmediğini, daire içinde ve ortak alanlarda eksik ve ayıplar bulunduğunu, dairenin m2 sinin eksik olduğunu ileri sürerek ayıp ve eksik işler bedelinin mahkemece tespiti ile temerrüt tarihinden itibaren yasal faizi ile davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilmesini istemiş; 02.08.2013 tarihli ıslah dilekçesi ile daire içindeki ayıp ve eksik iş bedeli olarak 38.250,00-TL'nin, eksik m2 nedeni ile 50.000,00-TL değer kaybının tahsilini istemiştir. 

Davalılar,davanın reddini dilemişlerdir.

Mahkemece, davanın kısmen kabulüne, dairedeki eksik metrekareden dolayı 41.250,00-TL, bağımsız bölümün içindeki eksik işler nedeniyle 38.250,00-TL olmak üzere toplam 79.500,00-TL'nin temerrüdün oluştuğu ıslah tarihi olan 02/08/2013 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davalılardan alınarak davacıya ödenmesine, fazlaya ilişkin talebin reddine karar verilmiş; hüküm, taraflarca temyiz edilmiştir.

1- Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle yasaya uygun gerektirici nedenlere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre davalıların tüm, davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan sair temyiz itirazlarının reddi gerekir.

2- Mahkemece, dava dilekçesi ve ihtarnamede miktar belli olmadığından, davalının temerrüdünün ıslah tarihi olan 02/08/2013 tarihi itibariyle oluştuğu kabul edilmiştir.

01.10.2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 107. maddesiyle, mülga 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nda yer almayan yeni bir dava türü olarak belirsiz alacak ve tespit davası kabul edilmiştir. 6100 sayılı Kanun'un 107. maddesine göre,” 1-Davanın açıldığı tarihte alacağın miktarını yahut değerini tam ve kesin olarak belirleyebilmesinin kendisinden beklenemeyeceği veya bunun imkânsız olduğu hâllerde, alacaklı, hukuki ilişkiyi ve asgari bir miktar ya da değeri belirtmek suretiyle belirsiz alacak davası açabilir. 2-Karşı tarafın verdiği bilgi veya tahkikat sonucu alacağın miktarı veya değerinin tam ve kesin olarak belirlenebilmesinin mümkün olduğu anda davacı, iddianın genişletilmesi yasağına tabi olmaksızın davanın başında belirtmiş olduğu talebini artırabilir. 3-Ayrıca, kısmi eda davasının açılabildiği hâllerde, tespit davası da açılabilir ve bu durumda hukuki yararın var olduğu kabul edilir." Somut olayda dava, belirsiz alacak davası olarak açıldığına göre, ıslah dilekçesinin davacının alacak miktarının tam ve kesin olarak belirtilmesi için verildiğinin ve bunun doğal sonucu olarak, temerrüdün (daha önce gerçekleştiği ispat edilemediğinden) dava tarihi itibariyle oluştuğunun kabulü gerekir. Mahkemece, bu yön gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.

Ne var ki, yapılan bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden kararın düzeltilerek onanması usulün 438/7 maddesi gereğidir.

SONUÇ: Yukarıda (1) nolu bentte açıklanan nedenle davalıların tüm, davacının sair temyiz itirazlarının reddine, (2) nolu bentte açıklanan nedenle gerekçeli kararın hüküm fıkrasının ikinci bendinde yer alan “ıslah tarihi olan 02/08/2013 tarihinden” söz ve rakamlarının hükümden çıkartılarak yerine “ dava tarihinden” sözlerinin yazılmasına, hükmün düzeltilmiş bu şekliyle ONANMASINA, aşağıda dökümü yazılı 4.072,50 TL. kalan harcın temyiz eden davalılardan alınmasına, HUMK’nun 440/1 maddesi uyarınca tebliğden itibaren 15 gün içerisinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 04/02/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi.

www.kararara.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim