• BIST 93.043
 • Altın 193,699
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 21 °C

Kayseri Barosu Sonunda İsyan Etti

Kayseri Barosu Sonunda İsyan Etti
Kayseri Barosu iş takipçileri, arzuhalciler, haksız rekabet, sigorta aracılık hizmetleri, bilirkişilik gibi bir çok iş kolunda Avukatlık Yasasına aykırı hareket edenlerle girmiş olduğu mücadelede Baroya kayıtlı avukatların sessiz kalması yüzünden en sonun

Baro tarafından yapılan açıklama şu şekilde; 

Saygıdeğer Meslektaşlarımız,                                               
 
Son 4-5 ay içerisinde internet sitemizde yapmış olduğumuz 4 ilan ile iş takipçileri, arzuhalciler, haksız rekabet, sigorta aracılık hizmetleri, bilirkişilik gibi önemli mesleki sorunlarımıza dikkat çekmeye çalışmış, ayrıca bilgi/belge, sorun ve çözüm önerilerine dair desteklerinizi beklediğimizi ifade etmiş idik.
 
Tüm ilanlara rağmen Baromuza intikal eden dilekçe sayısı maalesef 1-2’yi geçmemiştir. Bu nedenle Kayseri Barosu Yönetim Kurulu olarak re’sen harekete geçilmiş ve tespit edilen tüm hususlarda ilgililer hakkında yasal işlemler başlatılmıştır.
 
Bu kapsamda;
1- Yakın zamanda haksız rekabet yaptığı ve reklam yasağı yönetmeliğine aykırı hareket ettiği kanaatine varılan 8 meslektaşımız hakkında re’sen (biri hariç) disiplin soruşturması başlatılmış idi. Amacımız meslektaşlarımızın cezalandırılması değil, açılan dosyaların caydırıcılık etkisi oluşturması idi. Maalesef aynı aykırılıkların fazlasıyla halen devam etmekte olduğunu, açılan disiplin soruşturmalarının başkaca meslektaşlarımız üzerinde herhangi bir caydırıcılık etkisi oluşturmadığını görüyoruz. Bu nedenle Baromuza şikayet yapılması halinde konunun titizlikle takip edileceğinin, yine şifahen iletilen şikayetlenmelere ilişkin re’sen harekete geçileceğinin bilinmesini isteriz.
 
2- TBB.Reklam Yasağı Yönetmeliği’nin “Tabela” başlıklı 5.maddesine aykırı hareket ettiği tespit edilen 3 meslektaşımıza TBB.Reklam Yasağı Yönetmeliği’nin 12.maddesi uyarınca ihtar yazısı gönderilmiştir. Malum olduğu üzere özellikle tabela hususunda birçok meslektaşımız yönetmelik hükümlerine aykırı hareket etmektedir. Bu nedenle tabelaya ilişkin denetim ve işlemlerin devam ettiğinin bilinmesini isteriz.
 
3- Yurt genelinde TBB.Reklam Yasağı Yönetmeliği’nin reklamla ilgili hükümlerini ihlal eden ve bağlantılı hukuk bürosu ya da irtibat bürosu şeklinde farklı barolara kayıtlı avukatlarla ve avukat olmayan kişilerle işbirliği halinde çalıştığını duyuran 7 meslektaşımız hakkında kayıtlı bulunduğu barolara şikayet dilekçesi gönderilmiş ve bu şekilde çalışan meslektaşlarımızın bir hayli fazla olması hasebiyle konu bir yazı ile Birlik Başkanlığımıza bildirilmiş, Birlik Başkanlığımızdan bu şekilde bağlantılı olarak işbirliği halinde çalışan avukatların tespiti ve gerekli işlemlerin yapılması talep edilmiştir. Ayrıca Birlik Başkanlığımıza gönderdiğimiz yazı ekinde 20 civarında birlikte çalıştığını duyuran farklı barolara kayıtlı meslektaşlarımızın ismi bildirilmiş ve bu meslektaşlarımız hakkında da işlem yapılması talep edilmiştir.
 
4- Arzuhalcilik, iş takipçiliği, sigorta aracılık hizmetleri adı altında Avukatlık Kanunu’nun 35, 48, 63/3 ve TBB. Avukatlık Kanunu Yönetmeliği’nin 14.maddesine aykırı olarak iş takibi yapan şirket, işyeri, çalışanları, temsilcileri ile avukatları (toplam 400’ün üstünde şüpheli) hakkında Avukatlık Kanunu m.48, 62 ve 63/3, TCK.m.158 ve 257 maddeleri gereğince cezalandırılmaları için geçen hafta içerisinde Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’na toplam 15 şikayet dilekçesi verilmiştir. Şüpheli avukatlar ayrıca kayıtlı bulunduğu barolara şikayet edilmiştir.
 
Özellikle sigorta aracılık hizmetleri ya da hasar takip merkezi gibi adlarla sigorta kapsamına giren tazminatların tahsili noktasında iş ve dava takibi yapan kişi ve şirketlerin çok fazla olması ve temsilcilikler vasıtasıyla tüm Türkiye’ye yayılmış olması hasebiyle şimdilik bir kısmı şikayet edilmiş olup bu tür faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen ve henüz şikayet edilmeyen 32 işyeri/şirket ve çalışanları ile avukatları hakkında da şikayet dilekçeleri hazırlanmaktadır. Sigorta aracılık hizmetleri ya da hasar takip merkezi gibi adlarla kurulan işyeri, şirket, temsilcileri, avukatları hakkında bundan sonra baromuzca yapılması planlanan işlemler şöyledir;
 
- İş ve dava takip ettiği tespit edilen 32 işyeri-şirket ve temsilcileri ile avukatları hakkında savcılıklara verilmek üzere şikayet dilekçeleri hazırlanmaktadır. Ayrıca şüpheli avukatlar kayıtlı bulunduğu barolara şikayet edilecektir.
 
- Tüm şikayet dosyalarından birer suret başta Adalet Bakanlığı, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı, Hazine Müsteşarlığı olmak üzere sigorta şirketleri ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlara gönderilerek tüm Türkiye’de bu tür faaliyetlerde bulunanların tespiti, cezalandırılmaları ve bu tür işlerden yasaklanmaları talep edilecektir.
 
- Ne kadar denetim/yasaklama gelirse gelsin sigorta şirketleri, avukat olmayan kişilerin iş takipçiliğine göz yumduğu müddetçe bu tür faaliyetler bitmeyecektir. Bu nedenle Hazine Müsteşarlığı çatısı altında özel bir çalışma yapılarak; avukat olmaksızın sigorta şirketleri nezdinde tazminat başvuru işlemlerini takip eden kişi ve şirketlerin tespiti ve bildirilmesi ile avukat olmayan kişilerin vekaletname olsa dahi sigorta şirketleri nezdinde işlem yapmalarının yasaklanması talep edilecektir.
 
- Görevi poliçe tanzim etmek olan yetkili acentelerin de bu tür faaliyetlerde bulundukları tüm sigorta şirketlerinin genel müdürlüklerine bildirilerek bu tür faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen yetkili acentelerin acentelik sözleşmelerinin feshi ile tüm acentelerinin konuya ilişkin uyarılmaları talep edilecektir.

- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bu tür faaliyetlerde bulunan şirketler bildirilecek ve bildirilen şirketler hakkında 6102 sayılı TTK. m.210/3 uyarınca fesih davası açılması talep edilecektir.
 
- Baromuzca basın açıklaması yapılarak bu tür faaliyetlerde bulunan şirketler hakkında vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi sağlanacaktır. Basın açıklamamızın tüm barolara dağıtılması için TBB. Başkanlığı’ndan talepte bulunulacaktır.
 
- Yapılan çalışmalar ve şikayet dosyaları hakkında tüm baroların bilgilendirilmesi, her baronun bulunduğu ilde bu tür faaliyetlerde bulunanları TBB. Başkanlığı’na bildirmesi, TBB. çatısı altında tüm Türkiye’de her baronun konuyu titizlikle takip etmesi, yetkili savcılığın bulunduğu baroların dosyaları titizlikle takip etmesi için TBB. Başkanlığımızdan talepte bulunulacaktır.
 
- Bu tür faaliyetlerde bulunan ve avukat olmayan kişiler avukatlarla birlikte aynı vekaletnamede vekil tayin ediliyorlar. Ayrıca bu tür kişi ve şirketlerle avukatlar aynı büroda çalışıyorlar. Bu nedenle bu tür faaliyetlerde bulunan kişilerle avukatların ilişkisini kesmek amacıyla noter vekaletnamesi ile avukatlık bürosunun başkalarıyla paylaşılmaması gerektiğine dair görüş ve talebimiz Avukatlık Yasa Tasarısı Komisyonuna daha önceden iletilmiş idi. Aynı şekilde hukuki işlerde avukat olmayanlara noterlerce vekaletname tanzim edilmemesi gerektiği, işin hukuki iş olup olmadığı noktasında tereddüt yaşanması halinde TBB Başkanlığı’ndan görüş sorulması gerektiği şeklindeki görüş ve talebimiz de yine komisyona daha önceden iletilmiş idi.
 
- Bu tür faaliyetlerde bulunduğu bilinen kişi ve şirketlerin baromuza bildirilmesi halinde gerekli araştırmalar ve şikayetler yine baromuzca re’sen yapılacaktır.
 
Meslektaşlarımıza saygılarımızla duyurulur.
 
                                              
                                                        Kayseri Barosu Yönetim Kurulu 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim