• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 17 °C

KDV Açısından Et Teslimlerinde Stopaj ve İade

KDV Açısından Et Teslimlerinde Stopaj ve İade
Av. Nazlı Gaye Alpaslan yazdı; KDV Açısından Et Teslimlerinde Stopaj ve İade

Bilindiği gibi büyük ve küçük baş hayvanların etlerinin tesliminde tevkifat uygulaması 108 seri nolu KDV genel tebliği ile 27.02.2008 tarihinden itibaren uygulamaya geçilmiştir.[1]   Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan 108 seri nolu genel tebliğe göre büyük ve küçükbaş hayvanların etlerinin satışında tevkifat 1/2 nispetinde yapılacaktır. Sakatat ve bağırsaklarda dahil olmak üzere büyük ve küçükbaş hayvan etlerinin tesliminde tevkifat yapılacaktır.

KDVK’nun 17/1 md. hükmüne göre sayılan kurum ve kuruluşların sermayelerinin %51 ve daha fazlası kamuya ait işletmelerin ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşların bu bölümde belirtilen teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır. [2] 2009 yılı için VUK 237. madde hükmüne göre fatura düzenleme sınırı olan 670,00 TL’nin altındaki düzenlenen faturalarda tevkifat söz konusu değildir.

Tevkifat kapsamına alınan işlemlerde satıcılar, tevkifat uygulanan satışları ile satış yaptıkları alıcılara ait bir listeyi izleyen ayın 15. gününün mesai saati bitimine kadar bağlı oldukları vergi dairesine vermek zorundadırlar.

Faturalarda uygulanan tevkifat: her satış faturasında fatura tarih ve numarası, tevkifat uygulanan malın cinsi, miktarı, tutarı, teslimin tabi olduğu KDV oranı, toplam hesaplanan KDV tutarı, alıcı tarafından tevkif edilen ve satıcı tarafından beyan edilecek KDV tutarı, alıcının kimlik malumatları ile bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi hesap numarası gibi bilgiler bir liste halinde düzenlenerek satıcı mükellefler tarafından doğruluğu imza ve kaşe uygulanarak tasdik edilecek ve bu liste vergi dairesine verilecektir.[3]

Satıcı tarafından tanzim edilecek fatura örneği aşağıdaki gibi olacaktır.

Matrah            :          2000 TL

KDV                :            160 TL

Tevkifat (1/2)  :              80 TL

Öd. KDV         :              80 TL

Toplam Tahsilat:         2080 TL

Satıcı mükellef açısından yapılacak  muhasebe kaydı ise (120)Alıcılar hesabı borç, (600) Yurtiçi satışlar hesabı alacak ve yine (391)Tevkifat uygulanan KDV hesabı da aynı şekilde alacak olarak kaydedilecektir.   Satışlar 1 nolu KDV beyannamesinin kısmi tevkifat uygulanan işlemler kısmında gösterilecektir. Öte yandan, 600 ve 391 nolu hesaplar için (kısmi tevkifat satışları ve tevkifatlı KDV) normal hesapların dışında ayrı bir hesapta gösterilmelidir.

Satıcı mükellefin ertesi ayın 15. günü vergi dairesine sunacağı tevkifat tablosunda şu bilgiler yer almalıdır: sıra no, fatura tarihi ve no, tevkifat uygulanan malın cinsi, miktarı ve tutarı, KDV oranı, hesaplanan KDV, tevkif edilen KDV, beyan edilecek KDV, alıcının adı, soyadı veya unvanı, vergi hesap numarası ve vergi dairesi yer almalıdır.

Alıcı mükellef açısından yevmiye kayıtları şöyle yapılabilir: (150), (153), (740) hesap borç, yine (191) İndirilecek KDV borç, kaydedilecektir, aynı maddenin devamı olarak ise (320) Satıcılar alacak ve (360) Sorumlu sıfatıyla ödenen KDV alacak kaydedilecektir.

KDV iade ve mahsupları konusuna gelince: pamuk, tiftik, yün, yapağı, ham post veya deri, büyük ve küçük baş hayvan etlerinde tevkifatlarda teminatsız ve incelemesiz nakit iade sınırı 4.000 TL olup, bu iadeler mükellefin kendi vergi borçlarına mahsubu yapılabilecektir.  Ayrıca bu iade miktarı mükellefin kendi SSK prim borçlarına ve ithalat vergilerine mahsubu da mümkündür. Öte yandan, doğabilecek bu iadelerde iadenin sadece adi, kollektif ve komandit şirketlerde ortaklık payı ile orantılı (komandit şirketlerde komandite ortakların) olarak mahsup mümkündür. Bu iadenin mal ve hizmet alınan mükelleflerin SSK; vergi ve ithalat vergi borçlarına mahsubu mümkün olmaktadır.

Yine bu tür iadelerde 3568 sayılı yasa hükümleri gereği YMM tasdik raporları geçerlidir. 37 nolu YMM tebliğine göre, KDVK’nun 11/1-a-c, 13/d, 14, 15/1-b maddeleri kapsamında doğan iadelerin YMM tasdik raporuna göre yapılmasında süresinde yapılmış tam tasdik sözleşmesi var ise üst iade sınırı bulunmamaktadır. Süresinde yapılmış tam tasdik sözleşmesi yok ise üst sınır 299,000 TL’dir. (1 Ocak 2009 tarihinden itibaren). Kanun 11/1-b maddesinden doğan iadelerde ise tam tasdik sözleşmesi olup olmadığına bakılmaksızın 78,000 TL’dir.

Süresinde düzenlenmiş tam tasdik sözleşmesi bulunan sektörel dış ticaret şirketlerinde 61 nolu tebliğ kapsamındaki iade taleplerinde iade edilecek tutar her ortak için 78.000 TL’yi aşmamak üzere iade talep edilen dönemde ortaklarından alınarak ihraç edilen mal bedellerine ilişkin KDV toplamı dikkate alınarak hesaplanacaktır. Kanun 13/a maddesinden doğan iadelerin YMM raporuna göre yapılmasında ise bir üst sınır yoktur. İndirimli orana tabi işlemlerden doğan iadelerde tam tasdik sözleşmesi yoksa YMM raporuna göre iade üst limiti 1.1.2009 tarihinden itibaren 598.000 TL’dir. Kanunun 13/b, c, e, ve f maddesine göre doğan iadelerin YMM tasdik raporuna göre yapılmasında, ihracat istisnası için öngörülen limitler geçerlidir.[4]


 

[1] Maliye Bakanlığı 108 Seri Nolu KDV GT, 26/02/2008 tarihinden yayınlanmıştır.

[2] Tarımsal amaçlı kooperatifler hariçtir.

[3] Belirtilen süre içerisinde bu listeyi sunmayanlar veya eksik sunan satıcılar, alıcının tevkifat tutarını beyan etmemesi veya   beyan etmekle beraber vergi dairesine yatırmaması durumunda Hazineye intikal etmeyen vergi tutarlarının ödenmesinden alıcılarla beraber müteselsilen sorumlu olacaklardır. Satışlar 1 nolu KDV beyannamesinin “kısmi tevkifat” uygulanan işlemler bölümünde gösterilecektir.

[4] Bkz. KDV GT Seri No 37, 107, 108 nolu genel tebliğler incelenmelidir.

Av. Nazlı Gaye Alpaslan / HÜRSES

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim