• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 25 °C

Kira Bedelini Ödemeyen Kiracıya Ne Yapılır?

Av. Ahmet ÇOLAK

Kira bedellerini sözleşmede kararlaştırılan tarihlerde ödemeyen / geç ödeyen kiracıyı tahliye edebilmenin hukuken en hızlı ve etkili yolu, kiracı hakkında tahliye talepli icra takibi başlatmaktır.

Bu takipten sonra borçlu borcunu verilen mehil içinde (30) gün ödemez ise alacaklı kişi kiracısı aleyhine icra hukuk mahkemesinde tahliye davası açmalıdır.

Bu süreç mahkemenin iş durumuna göre 4-5 ay sürebilir.

Bu süre içinde eğer kiracınız borca da itiraz etmiş ise ayrıca takip de duracağı için  beklemeden başka çıkar yolunuz yoktur.

İcra takibini tahliye ihtarlı ödeme emri göndermek suretiyle gerçekleştirmiş iseniz bu durumda borçlu kiracı aleyhine sadece tahliye değil, itirazın iptali ve tahliye talebiyle icra Hukuk mahkemesine dava açılması gerekmektedir.

Taraflar arasında yazılı bir kira sözleşmesi var ve borçlu kira sözleşmesindeki imzaya itiraz etmeyerek kiracılığını inkâr etmemiş ise, sözleşmede yazılı borcu kira ihtarlı ödeme emri gönderilmesinden itibaren 30 gün içinde ödemez ise bu sürenin bitiminden bir gün sonra bile ödense talep üzerine icra hukuk mahkemesi kiracının tahliyesine karar verir.

Kiracının kira ödeme itirazını yazılı belge ile PTT ve banka havalesi yolu ile yaptığı ödeme makbuzu ile ispatlaması gerekir.

Takip talebine seçilen takip yolunu: “Haciz ve Tahliye” şeklinde yazmayanlar kiracı aleyhine 30 günlük süre geçtikten sonra tahliye davası açamazsınız

Kiracıya gönderilecek ödeme emri, Örnek No: 13 formudur.

Bu formda, kira sözleşmesinin süresine göre değişmekle birlikte, bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde borçluya 30 günlük ödeme süresi tanınır.

Kefile ise gönderilecek ödeme emri, örnek no 7 ödeme emridir.

İlamsız takiplere ilişkin bu ödeme emri türünde, itiraz süresi 7 gün, ödeme süresi 10 gün olup, asıl borçlu kiracıya 30 gün süre veriyorken, kefile 10 gün süre vermek gerekir.

Kefile Örnek No:13 gönderilememe gerekçesi olarak da, örnek no 13 ‘ün tahliye emri de içerdiği ve kefilin tahliyeyle yükümlü olmadığıdır.

Borçlu ödeme emrinin kendisine tebliğinden itibaren 7 günlük süre içerisinde ya borca itiraz edecek, ya da itiraz etmeyecek ve takip kesinleşecektir.

Kiracı eğer 7 günlük süre içerisinde borca itiraz ederse, “artık 30 günlük sürenin beklenmesine gerek yok, bu konuda iradesini belli etti “ sanılarak 30 günlük sürenin dolmasını beklemeden tahliye davası açılmamalıdır.

30 günlük süre dolmuş ve borca itiraz edilmemişse, tahliye için, icra hukuk mahkemesine tahliye davası açmanız gerekmektedir.

Borçlu 31. gün bütün kirayı yatırsa da, 30 gün içinde ödeme yapmamış olduğundan, mahkeme tahliyeye karar vermek zorundadır.

30 gün dolduktan sonra borcu yatırması, kiracıyı sadece hacizden kurtarır. Kiralanan yeri Tahliye etmekten kurtarmaz!

30 gün dolmuşsa, hem tahliye davası açabilir, hem de alacağın tahsili için icra dosyasında haciz talebinde bulunabilirsiniz.

Eğer borçlu 7 gün içinde itiraz ederse, bu kez yapmanız gereken, 30 günlük sürenin dolmasını bekleyip, ardından icra hukuk mahkemesine, itirazın kaldırılması ve tahliye talepli dava açmak olacaktır. Kiracı icra takibindeki itiraz sebepleri ile bağlı olup borca itiraz etmeyen kiracının, icra hukuk mahkemesinde borca itiraz edeme hakkı yoktur.

Eğer 30 günlük süre dolmuşsa, mahkemece incelenecek tek şey, kiracının 30 gün içinde kira bedellerini ödeyip ödemediği olacaktır.

Ödememiş ise icra hukuk mahkemesi kiracının tahliyesine karar verecektir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim