• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 16 °C

Kira Sözleşmesinin Başlangıç Tarihi, İşyeri İhtiyacı Sebebiyle Tahliye

Kira Sözleşmesinin Başlangıç Tarihi, İşyeri İhtiyacı Sebebiyle Tahliye
Yargıtay 6. Hukuk Dairesi kararı.

YARGITAY 6. Hukuk Dairesi

ESAS: 2014/12712

KARAR: 2015/2146

Mahalli mahkemesinden verilmiş bulunan yukarıda tarih ve numarası yazılı tahliye davasına dair karar Dairemizin 02.06.2014 gün ve 2014/5283-2014/7154 sayılı ilamı ile bozulmasına karar verilmesi üzerine bu defa davalılar tarafından yasal süresinde karar düzeltme isteminde bulunulmuş olmakla, dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

Dava, işyeri ihtiyacı nedeniyle kiralananın tahliyesi istemine ilişkindir. Davacı dava dilekçesi ile davalıların müvekkiline ait taşınmazda 15/02/2009 tarihinden itibaren kiracı olduğunu, müvekkilinin taşınmaza ihtiyacı olduğunu belirterek kiralananın tahliyesine karar verilmesini talep etmiştir. Davalılar davanın reddini savunmuştur. Mahkemece, davanın yasal düzenlemelerdeki sürelere uyulmaksızın açılmış olduğu gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiş, hükmün davalı tarafından temyizi üzerine, yukarıda esas ve karar numarası belirtilen Dairemizin kararı ile hükmün, davalıların kiracılık sıfatlarının bulunup bulunmadığı hususu üzerinde durularak davacıya iddiasını ispatlama imkanı tanındıktan ve delilleri toplandıktan sonra sonucuna göre işin esası hakkında karar verilmesi gerektiğinden bozulmasına karar verilmiştir.

Davacı, taraflar arasında 15/02/1999 başlangıç tarihli sözlü kira sözleşmesi olduğunu beyan etmiş, davalılar ise kira sözleşmesinin başlangıç tarihinin 01/09/1999 olduğunu bildirmişlerdir. Buna göre sözleşmenin başlangıç tarihinin taraflar arasında uyuşmazlık konusu olduğu görülmektedir. Dava açma süresi kamu düzenine ilişkin olup, Mahkemece kendiliğinden göz önünde bulundurulması gerekir. Davanın süresinde açılıp açılmadığının belirlenebilmesi için öncelikle kira sözleşmesinin başlangıç tarihinin ve süresinin bilinmesi zorunludur. Kira sözleşmesinin başlangıç tarihi taraflar arasında çekişme konusu olduğuna göre Mahkemece öncelikle bu hususun aydınlığa kavuşturulması gerekir. Bu nedenle davanın süresinde açılıp açılmadığının tespiti bakımından sözleşmenin başlangıç tarihi ve süresine ilişkin taraf delilleri toplanarak öncelikle davanın süresinde açılıp açılmadığının tespiti gerekirken, davacının bildirdiği tarihinin, kira sözleşmesinin başlangıç tarihi olarak kabul edilerek karar verilmesinin doğru olmadığı bu defa ki incelemeden anlaşılmakla davalının karar düzeltme isteğinin kabulü ile hükmün değişik gerekçe ile bozulmasına karar verilmesi gerekmiştir.

SONUÇ: Davalılar vekilinin karar düzeltme isteminin kabulü ile Dairemizin 02/06/2014 tarih ve 2014/5283-7154 sayılı ilamının gerekçesinin değiştirilerek yukarıda açıklanan değişik gerekçe ile hükmün BOZULMASINA, istek halinde peşin alınan tashihi karar harcının tashih isteyenlere iadesine, 04.03.2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

www.kararara.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim