• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 4 °C

"Konu O Kadar Dramatik ki Aslında…"

"Konu O Kadar Dramatik ki Aslında…"
Muğla Barosu ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından Göçmen ve Mülteci Hukuku Çalıştayı düzenlendi.

Muğla Barosu ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından düzenlenen Göçmen ve Mülteci Hukuku Çalıştayı’nda konuşan Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun, şunları söyledi:

“Hepimiz için, baromuz için oldukça yeni bir konu mülteci ve göçmenlik.

Bizler bugüne değin, bir kavimler göçü, bir de Orta Asya’dan Anadolu’ya göçerek gelip yerleştiğimize ilişkin tarihsel anlatımları duyduk. Bunun ötesinde göç, göçmenlikle ilgili doğrusu hiçbir pratiğimiz yok. Hiçbir pratiğimizin, öngörümüzün bulunmadığı ve çalışma alanımız içinde de olmayan bir konu ile bir anda  karşı karşıya geldik. Başka coğrafyalar bu konuyu basından, televizyondan izlerken, öyle bilgilenirken, biz bizzat onlarla yaşamaya başladık. Bu kadar iç içe bu konuyla karşılaşmak, elbette izleyenlerin, okuyarak izleyerek bilgi sahibi olanların hisleri de tabi ki çok değerli ve fakat bizim gibi yüz yüze gelindiğinde yarattığı etki, sizlerde, bizlerde yarattığı etki çok daha derin oluyor. Hukukçu olarak, insan olarak konuya ilgisiz kalmamız, var olanı görmez gibi davranmanızın, insanlığımıza, hukukçuluğumuza ve baromuzun kimliğine yakışmayacağını, yakışmadığını gördük.”

Sözlerini ”85 yıllık Muğla Barosu tarihinde, bugüne kadar hiç gerekmediği için, ne bir göçmen hakları merkezi,  ne bir göçmen komisyonu, ne de bununla ilgili minik bir yapılanma dahi yok” şeklinde sürdüren Başkan Uzun, şunları ifade etti:

“İnsan hakları çerçevesinde, insan unsuru nedeniyle minik bir çalışma geçmiş yıllarda olmuş. Fakat böyle bir pozisyon ile gerçekte yüz yüze gelmemişiz. Bunun üzerine Muğla Barosu Göçmen Hakları Komisyonu kurarak yüz yüze, karşı karşıya olduğumuz durumun analizini, ne yapabilirizi sorgulamak istedik. Önce aslında kaygılandık. Çünkü yabancısı olduğumuz alanda kime ne kadar faydalımız olacağını bilmiyorduk. Ama şöyle dedik. Bu insanlara nasıl yardımcı olabileceğimizi bilmiyor olabiliriz. Fakat o insanlara, insan olarak, bir çorba, bir çay dahi ikram edemeyecek durumda değiliz. Hiç değilse insan olarak bunları yapabiliriz dedik. Bunun organizasyonunu yaparız dedik ve komisyonu hayata geçirdik. Bu komisyon içinde yer alan isanlar olarak kendimizde eksikliğini hissettiğimiz bilgilenme ihtiyacını tespit ettik. Bu bilgilenme çerçevesinde bugün burada bu konuda coğrafyamızda yer alan insanlar için neler yapabileceğimizi, onlara nasıl katkıda bulunabileceğimizi hep birlikte, buradan alacağımız bilgilerle öğrenecek ve yaşama geçireceğiz.”

Aylan Bebek ve sahile vuran cansız bedenler

Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun, Bodrum’da insanlığın gözleri önünde yaşanan dramı hatırlatarak, “Konu o kadar dramatik ki aslında, iyi yaşamak için yaşamından olmayı göze alan insanlardan bahsediyoruz. Bu çalışmanın verimli olabilmesi mutlaka bizim bu konuya duyduğumuz ilgi ve duygusal yardımlarla olacak. Fakat ben konuyu daha iyi irdeleyelim, daha iyi kavrayalım diye sizden bugün ve yarın için bir şey talep ediyorum. Sadece bu bir buçuk günlük, iki günlük süreç içinde lütfen sahile cansız bedeni vuran Aylan bebeğin abisi, annesi, babası, dedesi, neyi olabiliyorsanız onu olduğunuzu düşünün. Sadece onu düşünün ve onun gibilere neler yapabileceğimizi bu çalışmanın sonunda derleyip çıkaralım. Bu konuyu bilmediğimizi söylemekten hiç çekinmeyelim. Çünkü bu hakikaten ülkemizin sorunu, Almanya’da Fransa’da göçmenlere yönelik bakanlıklar var. Fakat orada göçmenler var. Biz de bugüne kadar yoktu. Artık var ve bunun için bir göç idaresi kurmak zorunda kaldık. Bugün burada hepimiz için yeni olan bu sorun karşısında neler yapıp, insan onuruna yakışır bir yaşam arayan insanlara nasıl bir hukuki yardımda bulunabileceğimizi tespite çalışacağız. Konuya duyarlı ve bu gününü bizimle paylaşan siz değerli hukukçulara teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.”

Çalıştaya Yoğun İlgi

Muğla Barosu'na kayıtlı avukatların yoğun ilgi gösterdiği çalıştayda, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği uzmanları Güz Gülten ve Handan Gökçe tarafından, “Uluslararası Koruma ve 1951 Sözleşmesi altında mülteci tanımı, Türkiye’de Uluslararası Koruma ve Mülteci Statüsü Belirleme, Kitlesel Akın ve Geçici Koruma, Denizde Arama Kurtarma, Anayasa Mahkemesine Başvuru Usulleri ve Mahkemenin mültecilere ilişkin ictihadı”  gibi konular anlatıldı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim