• BIST 95.651
 • Altın 191,755
 • Dolar 4,6929
 • Euro 5,4578
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 27 °C

Koskoca Adliyede Hakim Bulunamıyor

Koskoca Adliyede Hakim Bulunamıyor
Haklarında yakalama kararı verilen polislerin çıkarılması beklenen Çağlayan’daki Avrupa’nın en büyük adliyesinde bu kez de tek hakim krizi çıktı. Cumartesi teslim olan polis 8 saat hakim bekledi.

İlk operasyonda gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 17 polis hakkında cuma günü çıkarılan yakalama kararının ardından Avrupa’nın en büyük adliye sarayı Çağlayan Adliyesi’nde tek hakim krizi çıktı. Cumartesi günü avukatlarıyla Adliye’ye gelen polislerden Mehmet Kılıç ve Hidayet Kemal, ifade için 8 saat hakim beklemek zorunda kaldı.  

“YOĞUNUZ ALAMAYIZ”

Hakime ifade veren iki polisin serbest kalmasının ardından dün avukatlar nöbetçi sulh ceza hakimiyle yeniden temas kurdu. Sorgu yapacak hakim ve itiraz dilekçesini değerlendirecek savcıya ulaşmada zorluk yaşadı. Gelişmelerin ardından basın açıklaması yapan polislerin avukatlarından Ömer Turanlı , diğer polislerin de teslim olmak için beklediğini ancak adliyede görevli bulunan tek hakimin yoğunluk nedeniyle sorgu işlemini yapamayacağını söylediğini aktardı.

Turanlı, Çağlayan Adalet Sarayı önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çağlayan Adliyesi Avrupa’nın en büyük adliyesi. Bizim bu adliyede şu an tek bir tane sorgu hakimliği var. Bu tek hakim normal adi suçlardan gelen insanlara da bakıyor. Bizim müvekkillerimize de. Hakim beyin elinde en az 25-30 tane mevcutlu dosya var. Hakimle görüştüm ‘Bu yoğunluktan dolayı sizin müvekkillerimizi bizim almamız çok zor olacak’ dedi”

EN ÜCRA İLDE DE 1 TANE VAR!

Sorgu hakimliğinin yapısını eleştiren avukat Turanlı, “Anadolu’nun en ücra ilinde bile bir tane sorgu hakimliği var koskoca İstanbul’da da bir tane sorgu hakimliği var. Şu anda bir hakim yerine 5 tane sorgu hakimi olsaydı bizim müvekkillerimizin ifadeleri süratli şekilde biterdi. Tüm polisler adliyeye gelmeye hazır. Ama ne yazık ki biz bugün bir tane dahi müvekkillerimizi sorguya aldıramadık” diye konuştu.

En az bir hafta eksi 7’nci katta kalırlardı

Tu­ran­lı, 15 po­li­sin ifa­de için bek­le­di­ği­ni an­cak haf­ta so­nu boş ye­re ne­za­ret­ha­ne­de kal­ma­mak için tes­lim ol­ma­dı­ğı­nı be­lirt­ti. İs­tan­bul 2. Sulh Ce­za Ha­kim­li­ği’­nin ver­di­ği ya­ka­la­ma ka­ra­rı­nın mü­vek­kil­le­ri­ni mağ­dur et­me­ye yö­ne­lik ol­du­ğu­nu söyleyen Tu­ran­lı, “Cu­ma gü­nü mü­vek­kil­le­ri­mi­zi ha­zır et­ti­ği­mi­zi be­lirt­me­mi­ze rağ­men iki gün­de iki ki­şi alı­na­bil­di. On­lar da ser­best bı­ra­kıl­dı.

KÖTÜ MUAMELE

Eğer cu­ma gü­nü mü­vek­kil­le­ri­mi­zi ha­zır et­sey­dik, mü­vek­kil­le­ri­miz en az bir haf­ta da­ha bu­ra­da ek­si 7. kat­ta sı­ca­ğın için­de iş­ken­ce çe­ke­cek­ler­di” dedi.

Uy­gu­la­ma­nın hu­kuk dev­le­ti­ne ya­kış­ma­dı­ğı­nı söyleyen Tu­ran­lı, ya­ka­la­ma ka­ra­rı ve­ri­len 15 po­li­sin ev­le­ri­nin önün­de TEM gö­rev­li­le­ri­nin bek­le­di­ği­ni di­le ge­ti­re­rek, “Mü­vek­kil po­lis­ler san­ki te­rö­rist­ler gi­bi mu­ame­le gö­rü­yo­r” de­di.

Devletimiz ne zaman çağırırsa geliriz

Sa­hur ope­ras­yo­nun­da gö­zal­tı­na alın­dık­tan son­ra ser­best ka­lan an­cak sav­cı­lı­ğın iti­ra­zı üze­ri­ne hak­kın­da ya­ka­la­ma ka­ra­rı çı­ka­rı­lan po­lis­ler­den Meh­met Kı­lıç, 8 sa­at ad­li­ye­de ha­kim bek­le­di. Kı­lı­ç’­ın ifa­de­si ak­şam ta­mam­lan­dı.

HESAP VERiRiZ

Bugün'ün haberine göre, Nö­bet­çi 5. Sulh Ce­za Ha­ki­mi Cev­det Öz­can, Kı­lı­ç’­ın ser­best bı­ra­kıl­ma­sı­na ka­rar ver­di. Avu­kat­la­rıy­la ba­sı­nın kar­şı­sı­na çı­kan Meh­met Kı­lıç, "Bi­zim hu­ku­ka ay­kı­rı bir şe­yi­miz ol­ma­mış­tır. Her za­man he­sap ver­me­ye de ha­zı­rız. Bu­gün sa­at do­kuz bu­çuk­tan be­ri bu­ra­da­yız. Ha­kim bey sor­gu­mu­zu yap­tı. Kaç­ma şüp­he­miz ve du­ru­mu­muz yok. Biz her za­man bu­ra­da­yız, dev­le­ti­miz ne za­man ça­ğı­rır­sa ge­li­riz" şek­lin­de ko­nuş­tu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim