• BIST 108.541
 • Altın 173,752
 • Dolar 4,0955
 • Euro 4,9888
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 25 °C

“Köy Enstitüleri, Sığ Siyasete Heba Edilmiştir”

“Köy Enstitüleri, Sığ Siyasete Heba Edilmiştir”
Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 75. yıldönümü nedeniyle Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, basın açıklaması yaptı.

Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Köy Enstitülerinin dünya üzerinde birçok ülkede model olarak alınmasına ve Cumhuriyet'in en önemli eğitim projesi olmasına rağmen, öngörüsü olmayan, sığ siyasete heba edildiğini söyledi. 

17 Nisan 1940 günü TBMM'de kabul edilen 3803 sayılı yasa ile Köy Enstitüleri’nin kurulduğunu anımsatan Çıtırık, “Uzun savaş yıllarının toplumu yoksullaştırdığı, dinamik nüfusunu tükettiği bir dönemde acil öğretmen ihtiyacının karşılanması için açılan Eğitmen Kursları, sonradan gelecek olan Köy Enstitülerinin öncüsüdür. Köy Enstitüleri ile nüfusunun % 80’i kırsal kesimde yaşayan bir toplumda öğretmenliğin yanında kalkınma önderi olacak donamında bilgili insan yetiştirmek, eğitimli toplum yetiştirmek amaçlanmıştır. 1 Mart 1922 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde konuşan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ; "Bu yurdun gerçek sahibi toplumumuzun büyük çoğunluğunu oluşturan köylüdür. İşte bu köylüdür ki, bugüne kadar bilgi ışığından yoksun bırakılmıştır. Bundan ötürü bir yandan bilgisizliği gidermeye çalışırken, öte yandan da yurt çocuklarını toplumsal ve ekonomik alanlarda etkin ve üretken kılmak için gerekli olan bilgileri öğretme yaklaşımı ulusal eğitimimizin temelini oluşturmaktadır" sözleriyle Cumhuriyeti kuran kadrolar Türkiye'nin köy gerçeğini niteliksel ve niceliksel boyutları ile gördüklerinden, yoksulluk, doğal afetler ve savaşlar nedeniyle harap ve bitap düşmüş olan köylülerimizi yeniden canlandırmak ve toplumsal yaşama hızla entegre edebilmek için bu proje yaşama geçirmiştir.” dedi.

KARALAMA KAMPANYASI

Osmanlı İmparatorluğundan devralınan miras sonucunda, nüfusun büyük bir çoğunluğunu köylerde yaşayan insanlar oluşturduğuna işaret eden Av. Çıtırık, “Aynı zamanda üretimi de köylüler gerçekleştirmekteydi. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında işçi sınıfının ve burjuvazinin yeterince gelişmemiş olmasından dolayı, Cumhuriyeti kuran kadrolar üretici sınıf konumundaki köylülüğe dayanmaktaydılar. Aynı zamanda tarımsal üretimi artırmak, okur-yazarlık oranı son derece düşük seviyedeki köylü yurttaşlarımızın eğitim düzeylerini yükselterek, hayata bakışlarını değiştirmek amacıyla bu köklü adım atılmıştır. Ancak zaman içerisinde Köy Enstitüleri'nin "Bolşevik yuvası" olduğu, kız ve erkek öğrencilerinin birlikte eğitim almaları nedeniyle "fuhuş yatağı" olarak nitelendiği ve "din elden gidiyor" şeklinde dönemin egemen güçleri tarafından ortaya atılan iddialarla karalama kampanyaları başlatılmıştır. 

Bu kampanyaların sonucunda toplumu dönüştürmede önemli rol üstlenen bu kurumlar, öngörüsü olmayan, çıkarları zedelenen, köyde yaşayan yurttaşların bilinçlenmesinden korkan zihniyet tarafından yok edilerek, tarihin derinliklerine salınmıştır. 

Ülkenin kalkınmasında öncü rol oynayan köy enstitüleri ne yazık ki öngörüsü olmayan, sığ siyasete heba edilmiştir.” şeklinde konuştu. 

Av. Çıtırık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Köy Enstitülerinin kuruluş ve geliştirilmesinde emeği ve mücadelesi olan başta Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Ali Yücel'i ve İlköğretim Okulları Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç'u rahmet ve saygıyla bir kez daha anıyoruz.”

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim