• BIST 109.330
  • Altın 155,894
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 8 °C

Kredi Kartı Borçlusuna Avans Mecburi

Kredi Kartı Borçlusuna Avans Mecburi
Banka kredi kartı borcu nedeniyle, işçiye icra yoluyla ödeme emri tebliğ edilmiştir. İşçi ödeme emrini işverene gösterip, avans talep etmiştir...

Ahmet Metin AYSOY / SGK E. Başmüfettişi

Bu yazımızda, iş hayatında sık rastlanan bir sorunu ele alacağız.

Banka kredi kartı borcu nedeniyle, işçiye icra yoluyla ödeme emri tebliğ edilmiştir. İşçi ödeme emrini işverene gösterip, avans talep etmiştir.

İşveren avans vermek zorunda mı?

Avans vermezse, işçi ne yapabilir?

Bu konuda, mevzuata bakalım.

İş Kanunu

4857 sayılı İş Kanununda zorunlu avans konusu ile ilgili hüküm yoktur.

Türk Borçlar Kanunu

Madde 406

İşveren, işçiye zorunlu ihtiyacının ortaya çıkması hâlinde ve hakkaniyet gereği ödeyebilecek durumda ise, hizmetiyle orantılı olarak avans vermekle yükümlüdür.

Madde 435

Taraflardan her biri, haklı sebeplerle sözleşmeyi derhâl feshedebilir. Sözleşmeyi fesheden taraf, fesih sebebini yazılı olarak bildirmek zorundadır.

Sözleşmeyi fesheden taraftan, dürüstlük kurallarına göre hizmet ilişkisini sürdürmesi beklenemeyen bütün durum ve koşullar, haklı sebep sayılır.

Değerlendirme ve Sonuç

Banka kredi kartı borcu nedeniyle, işçiye icra yoluyla ödeme emrinin tebliğ edilmesi üzerine, işçi ödeme emrini işverene sunarak avans talep etmektedir.

İşveren, işçiye zorunlu ihtiyacının ortaya çıkması hâlinde ve hakkaniyet gereği ödeyebilecek durumda ise, hizmetiyle orantılı olarak avans vermekle yükümlüdür.

İşveren bu yükümlülüğünü yerine getirmese, işçi isterse haklı nedenle sözleşmeyi derhal feshedebilir.

İşçinin sözleşmeyi feshetmesi durumunda, bu işyerinde bir yıl veya daha fazla çalışması varsa, kıdem tazminatını alma hakkı vardır.

Ancak, sözleşme işçi tarafından feshedildiği için, işverenin işçiye ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü yoktur.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim